Nowa baza CEEB: obowiązek zgłaszania, czym ogrzewasz dom!

Przy silnych mrozach i opadach śniegu jakość powietrza jest fatalna. Zimą w dużych miastach normy dla pyłu zawieszonego P.M 2,5 i P.M 10 przekraczają nawet 1000%! Czy rozwiązaniem problemu ze smogiem będzie powstająca właśnie Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków? Zgodnie z jej założeniami właściciele domów jednorodzinnych będą musieli zgłaszać, czym ogrzewają budynki. Kiedy ten obowiązek wejdzie w życie?

Czym jest Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków?

Trwają prace nad wprowadzeniem Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków, czyli bazy, do której będą wpisywane dane dotyczące sposobu ogrzewania budynków. W tej bazie znajdą się wszyscy właściciele domów jednorodzinnych. Nie będzie możliwości uniknięcia obowiązku zgłaszania danych do CEEB.

Według założeń projektu właściciele budynków będą musieli raportować, czym ogrzewają domy. Oprócz właścicieli domów jednorodzinnych takie raporty będa musieli zdawać także właściciele domów wielolokalowych, lokali usługowych oraz budynków publicznych.

Wprowadzenie CEEB ma związek z przepisami dotyczącymi programu STOP Smog. Już w tym roku rozpocznie się zbieranie danych na temat:

  • źródeł energii elektrycznej,
  • ciepła i zasilania z sieci ciepłowniczej,
  • spalania paliw o nominale mocy cieplnej mniejsze niż 1 MW,
  • udzielonej pomocy publicznej w zakresie termomodernizacji i wymiany kotłów np. na pompy ciepła (ma to zapobiegać defraudacji środków).

Wszystkie te elementy będą odpowiednio opisane i wyjaśnione w przygotowanych dla CEEB deklaracjach. Właściciele domów jednorodzinnych nie powinni mieć więc problemu z wypełnianiem dokumentów. Zgromadzone dane będą dotyczyły ok. 5 mln budynków.

Kiedy obowiązek zgłaszania sposobu ogrzewania do CEEB wejdzie w życie?

Za powstający już system CEEB odpowiedzialny jest Główny Urząd Nadzoru Budowlanego. W pierwszym kwartale 2021 roku zostanie opublikowany komunikat ministra właściwego ds. budownictwa i od tego momentu w ciągu trzech miesięcy właściciele domów jednorodzinnych otrzymają możliwość przesyłania deklaracji do CEEB. Ile czasu będą mieć na przekazanie danych o sposobie ogrzewania budynku?

  • 12 miesięcy, jeśli dom już stoi i “funkcjonuje” – czyli już wybudowany, a formalności związane z zamieszkaniem w nim są sfinalizowane.
  • 14 dni, jeśli budowa domu niedawno się zakończyła i budynek jest nowy.

Jednak najpierw podstawą jest oficjalnie uruchomienie deklaracji, co jeszcze nie miało miejsca. System Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków, który za zacząć działać w perspektywie kilku miesięcy, będzie też nadal rozwijany. Główny Urząd Nadzoru Budowlanego planuje rozwijać go etapami aż do 2023 roku.

Kto będzie zgłaszać dane do ewidencji?

  • Właściciele budynków objętych nowym obowiązkiem (gdy już pojawią się właścicie deklaracje do wypełniania).
  • Kominiarze przeprowadzający przeglądy okresowe w budynkach.

Jak CEEB wpływa na właścicieli domów jednorodzinnych?

Złożenie deklaracji ma być bezpłatne, ale będzie zajmować czas jako dodatkowy obowiązek. Niezadowoleni z tego powodu właściciele domów jednorodzinnych wskazują, że problem smogu mogłyby rozwiązać obniżki cen prądu oraz gazu. Tymczasem wraz z początkiem 2021 roku weszła w życie opłata mocowa, która jeszcze zwiększy koszt rachunków za prąd. Opłaty mocowej mogą uniknąć posiadacze paneli fotowoltaicznych, czyli właściciele domów jednorodzinnych produkujący prąd we własnym zakresie.

Zebrane informacje mają w dalszej perspektywie mocno ograniczyć produkcję smogu w całej Polsce. Na podstawie danych samorządy będą wybierać i dostosowywać do potrzeb swoje programy walki ze smogiem.

Więcej poradników o budowie domów

Jak działa Oferteo?

Odpowiedz na kilka pytań
Powiedz nam czego potrzebujesz,
abyśmy dostarczyli Ci właściwe oferty
Otrzymaj oferty
Poznaj dopasowane oferty
specjalistów z Twojej okolicy
Wybierz najlepszą
Porównaj oferty i zadawaj pytania,
bezpłatnie i niezobowiązująco

Porównaj oferty