dom w stanie surowym zamkniętym zbudowany z pustaka ceramicznego porotherm

GUS: Polacy budują coraz mniejsze domy

Jak wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego, nowe domy jednorodzinne (projektowane oraz oddawane do użytku) mają mniejszą powierzchnię niż domy budowane jeszcze kilka lat temu. O ile w 2011 r. przeciętny dom budowany przez prywatnego inwestora liczył sobie 151,9 mkw, o tyle rok temu było to średnio 143,8 mkw. Spadek metrażu widać także w projektach deweloperów. Z czego to wynika?

Znaczny spadek metrażu nowych domów w Polsce

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego przeciętny dom jednorodzinny, na budowę którego wydano zgodę w 2020 roku, liczył sobie 132 m2 powierzchni użytkowej. Na ten wynik składają się: przeciętna wielkość domu zbudowanego przez prywatnego inwestora (143,8 m2) oraz średnia powierzchnia domu zbudowanego przez firmę deweloperską (102,7 m2).

W porównaniu do danych sprzed dziewięciu lat widać wyraźny spadek w metrażu budynków. Jeszcze w 2011 r. średnia wielkość domów budowanych przez osoby prywatne wynosiła aż 151,9 m2. Z kolei deweloperzy budowali wtedy domy o średniej powierzchni 129,9 mkw. Dodatkowo statystyki związane z metrażem domów, które dopiero są budowane lub będą rozpoczynane (przeciętna budowa zajmuje do 4 lat) pokazują, że tendencja spadkowa będzie się utrzymywać. W 2019 r. oraz 2020 r. średnia powierzchnia domów jednorodzinnych, na które wszyscy inwestorzy uzyskali zgodę, spadła o 1,5% i 1,7%.

Dlaczego Polacy budują coraz mniejsze domy?

Co sprawia, że zarówno inwestorzy prywatni, jak i deweloperzy rezygnują z dużych powierzchni domów, które jeszcze kilka lat temu cieszyły się ogromną popularnością? Eksperci wskazują na kilka możliwych czynników. Mniejsza powierzchnia to:

Istotnym powodem dla deweloperów jest także łatwiejsza sprzedaż domów o mniejszym metrażu. Co ciekawe, aktywność firm deweloperskich na rynku domów jednorodzinnych znacznie zwiększyła się w ostatnich latach. W 2011 roku deweloperzy ukończyli tylko 8% domów jednorodzinnych na sprzedaż, a w 2020 roku – już 26%.

Kompendium wiedzy: Budowa domów – porady, ranking 2021, najlepsze firmy budujące domy

Więcej poradników o domach szkieletowych

Jak działa Oferteo?

Odpowiedz na kilka pytań
Powiedz nam czego potrzebujesz,
abyśmy dostarczyli Ci właściwe oferty
Otrzymaj oferty
Poznaj dopasowane oferty
specjalistów z Twojej okolicy
Wybierz najlepszą
Porównaj oferty i zadawaj pytania,
bezpłatnie i niezobowiązująco

Porównaj oferty