kierownik budowy w kasku ochronnym korzysta z tabletu na placu budowy

Elektroniczny dziennik budowy już wkrótce?

Wszystko wskazuje na to, że już wkrótce inwestorzy budujący domy będą mogli cieszyć się z kolejnego udogodnienia. W wykazie prac legislacyjnych rządu ukazał się projekt ustawy dotyczący elektronicznego dziennika budowy. To będzie kolejny przełom po elektronicznym pozwoleniu na budowę. Kiedy będzie można prowadzić dziennik budowy w wersji cyfrowej?

Trwają prace nad elektronicznym dziennikiem budowy

To dobra wiadomość zarówno dla inwestorów, jak i dla branży budowlanej, która od lat czekała na to udogodnienie. W następstwie pandemii rząd przyspieszył prace nad cyfryzacją procesu budowlanego – w tym uzyskiwania pozwoleń na budowę. Zajmie się również elektronicznym dziennikiem budowy w ramach nowelizacji projektu ustawy Prawo budowlane oraz ustawy o samorządach zawodowych architektów oraz inżynierów budownictwa.

Projekt ustawy ukazał się niedawno w wykazie prac legislacyjnych rządu. Według zapowiedzi ma zostać przyjęty w trzecim kwartale 2021 roku. To oznacza, że na prowadzenie dziennika budowy w wersji cyfrowej trzeba będzie poczekać minimum do końca tego roku.

Co wiadomo o elektronicznym dzienniku budowy?

Rząd dostrzega, że obecna i jedyna możliwość prowadzenia dziennika budowy tylko na papierze jest opcją przestarzałą i niewygodną. Dlatego w projekcie ustawy znalazły się m.in.:

  • dokumentowanie przebiegu robót budowlanych online,
  • możliwość prowadzenia w postaci elektronicznej książki obiektu budowlanego,
  • a także wprowadzenie przepisów, które mają regulować funkcjonowanie portalu e-Budownictwo (jednego z najważniejszych portali dla inwestorów).

Elektroniczny dziennik będzie znaczącym uproszczeniem procedur administracyjnych

Czytaj też: Budowa domu krok po kroku

Więcej poradników o budowie domów

Jak działa Oferteo?

Odpowiedz na kilka pytań
Powiedz nam czego potrzebujesz,
abyśmy dostarczyli Ci właściwe oferty
Otrzymaj oferty
Poznaj dopasowane oferty
specjalistów z Twojej okolicy
Wybierz najlepszą
Porównaj oferty i zadawaj pytania,
bezpłatnie i niezobowiązująco

Porównaj oferty