Dom z drukarki 3D – może powstać w 48h!

Firma z Calverton chce opatentować nową technologię budowy domów, czyli budowanie ich na podstawie elementów wydrukowanych w gigantycznej drukarce 3D. W takiej drukarce można wydrukować m.in. fundamenty, ściany czy podłogi. Prototyp domu z drukarki 3D powstał w 8 dni i jest już wystawiony na sprzedaż. Czy ten pomysł już wkrótce wyprze tradycyjne budownictwo?

Czy można postawić dom w 48h? Tak – używając drukarki 3d!

Budowa domu to czasochłonne zajęcie. O ile domy szkieletowe mogą powstać w trzy miesiące, o tyle domy murowane powstają w dwa, trzy lata. Dlatego nowość w zakresie budowy domów od amerykańskiej firmy budowlanej SQ4D z miasta Calverton w stanie Nowy Jork wydaje się być ciekawą opcją. To wykorzystanie druku 3D, aby stworzyć fundamenty oraz inne elementy budynku, co znacznie skróciłoby czas powstawania domu – docelowo cała konstrukcja mogłaby zostać postawiona… w 48 godzin!

Druk 3D dotyczy tutaj głównie całości fundamentów – od ławy głównej, przez ściany fundamentowe po płytę podłogową pod wylewkę. Firma SQ4D przewiduje, że cały dom dzięki tej technologii powstałby w ciągu maksymalnie ośmiu dni. Ponieważ czas budowy skraca jej koszt, to i w tym względzie oferta jest zachęcająca. “Dom z drukarki” kosztowałby o ok 30% mniej niż dom budowany tradycyjną metodą (dotyczy to budynku o tej samej wielkości).

Warto przeczytać: Ile kosztuje budowa domu murowanego?

Czy dom z drukarki 3D już istnieje?

Tak, firma SQ4D stworzyła jego demonstracyjną wersję. To budynek, który nadaje się do zamieszkania i został już wystawiony na sprzedaż. Jego cena wywoławcza wynosi 299 tys. dolarów. To niemało, ale jak na prototyp przystało, pewnie szybko znajdą się chętni. Powierzchnia budynku to aż 130 metrów kwadratowych.

W domu znajdują się trzy sypialnie i dwie łazienki. Dodatkowo znalazło się w nim miejsce na garaż, który pomieści dwa samochody. Technologia drukowania konkretnych elementów domu w drukarce 3D, a następnie używania ich do budowy jest zastrzeżona i oczekuje na patent. Czy wejdzie do masowego użycia? To okaże się już wkrótce.

Przeczytaj też: Budowa domu krok po kroku

Więcej poradników o budowie domów

Jak działa Oferteo?

Odpowiedz na kilka pytań
Powiedz nam czego potrzebujesz,
abyśmy dostarczyli Ci właściwe oferty
Otrzymaj oferty
Poznaj dopasowane oferty
specjalistów z Twojej okolicy
Wybierz najlepszą
Porównaj oferty i zadawaj pytania,
bezpłatnie i niezobowiązująco

Porównaj oferty