Wady i zalety ogrzewania pelletem drzewnym
Otrzymaj oferty od specjalistów jak FHU EKO-TRANS Mariusz Król nawet w kilka minut
Chcę otrzymać ofertę

FHU EKO-TRANS Mariusz Król

2

Wady i zalety ogrzewania pelletem drzewnym

Autor: FHU EKO-TRANS Mariusz Król, publikacja: 2020-07-21

Pellet przez wielu uważany za ekologiczne paliwo przyszłości. Jakie są wady i zalety ogrzewania tym sposobem naszych gospodarstw domowych?

pellet-drzewny

Zacznijmy od wyjaśnienia pokrótce, czym jest pellet. Są to granulki sprasowane pod wysoką temperaturą i ciśnieniem z suchych, zmielonych i czystych trocin drzewnych. Głównie w gospodarstwach domowych stosujemy pellet o średnicy 6 mm. Na rynku są dostępne pellety o średnicy 8 mm, jednak zaleca się je w specjalistycznych kotłach przemysłowych.

Jedną z największych zalet ogrzewania pelletem jest z pewnością czystość naszej kotłowni i bardzo niska zawartość popiołu (około 5 kg z 1 tony pelletu), którego śmiało możemy używać jako nawóz w naszych ogrodach. Co sprawia, że nic się nie marnuje. Dla porównania, z jednej tony węgla kamiennego pozostaje nam około 150 kg popiołu, którego nie jesteśmy w stanie samodzielnie zutylizować. Zaletą pelletu jest również to, że nie zawiera szkodliwych substancji i nie emituje nieprzyjemnych zapachów. Powyższe atuty z pewnością przemówią do zwolenników ekologii. Nowoczesne piece są również praktycznie bezobsługowe, dzięki czemu nie musimy niczym się martwić podczas dłuższej nieobecności.

Jedną z największych wad tego sposobu ogrzewania będzie z pewnością koszt zakupu specjalnego pieca przystosowanego do spalania pelletu. Taki kocioł to koszt rzędu kilkunastu tysięcy złotych. Wadą może być również wysoki koszt zakupu pelletu. Certyfikowany pellet od sprawdzonego producenta to koszt około 1000 złotych.
Na rynku są również dostępne pellety w korzystniejszych cenach, jednak warto zauważyć, że kupując pellet od nieznanego producenta, możemy kupić paliwo bardzo niskiej jakości, zawierające elementy klejów do mebli itp. W taki sposób, wydając kilkanaście tysięcy złotych na piec, możemy go zniszczyć, chcąc zaoszczędzić około 200 zł na tonie pelletu.

Warto jednak zaznaczyć, że kotły na pellet są objęte systemem wsparcia finansowego. Bardzo często fachowe porady w tym zakresie możemy uzyskać w urzędzie gminy właściwym względem naszego miejsca zamieszkania. Warto monitorować ten temat w swoim urzędzie, dzięki czemu możemy zaoszczędzić na zakupie kotła. Również wczesną wiosną firmy oferują promocję na opał. Można nabyć pellet dobrej jakości w bardzo atrakcyjnych cenach.


Opracowanie
FHU EKO-TRANS Mariusz Król

Inne usługi lub produkty - gdzie szukać?

Poniżej przedstawiamy ranking 841 153 Wykonawców i Dostawców najlepszych w 2021 roku w poszczególnych miastach powiatowych: