Boniowanie elewacji – rodzaje. Jak wykonać bonie elewacyjne?

Czym jest boniowanie? To znana od lat metoda dekorowania fasad. Dawniej bonie na budynku powstawały w wyniku ciosania kamieni. Nowoczesne bonowanie jest dużo łatwiejsze w realizacji – polega na tworzeniu imitacji żłobień na powierzchni elewacji. Bonie w tynku wykonywane są przede wszystkim na narożnikach budynków, wokół otworów drzwiowych i okiennych oraz przy cokołach. Jak zrobić bonie na elewacji? Jakie są rodzaje boniowania i na czym polega pseudoboniowanie?

Zacznijmy od podstaw: czym właściwie są bonie? To spoiny lub cienkie rowki w tynku, dzięki którym na ścianie można uzyskać wygląd muru z kamienia. Zastosowanie techniki boniowania na elewacji może więc całkowicie odmienić wygląd ściany zewnętrznej.

Rodzaje boniowania – jak zrobić bonie na budynku?

Dekoracyjne wykończenie krawędzi kamieni (znane od czasów starożytnego Rzymu!) dawniej polegało na żmudnym procesie profilowania i obróbki kamienia. Wycinano krawędzie kamiennych okładzin, co dziś nie ma racji bytu – ze względu na dużo cieńsze warstwy elewacji (z dodatkową warstwą ocieplenia elewacji).

Nowoczesne techniki boniowania polegają na zastosowaniu specjalnych listew lub szablonów (w przypadku tynków tradycyjnych). W tynkach cienkowarstwowych stosowana jest technika formowania rowków w izolacji – ten rodzaj boniowania stosowany jest obecnie najczęściej. Alternatywą (a w niektórych przypadkach jedyną opcją) jest pseudoboniowanie, czyli zastosowanie taśmy malarskiej (zdejmowanej od razu po nałożeniu tynku) do stworzenia pasków imitujących wrażenie głębi.

Czytaj też: Kamień na elewacje – cena, rodzaje

Elewacje - komu zlecić?

Poniżej przedstawiamy ranking 50 791 Wykonawców Elewacji najlepszych w 2021 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

Boniowanie tynku tradycyjnego

Tynk tradycyjny ma grubość ok. 1,5 cm. W tynku 2- lub 3-warstwowym istnieje kilka opcji, dzięki którym można wykonać boniowanie:

  • boniowanie metodą rowkowania (potocznie: ubogie boniowanie; tynk żłobkowany) – bonie w tym przypadku tworzy się za pomocą rylca z metalu, którym usuwa się tynk; aby osiągnąć odpowiedni układ boniowania – stosowane są specjalne listwy prowadzące, po których prowadzi się rylec;
  • tworzenie boni elewacyjnych za pomocą listew (drewnianych lub z PCV) – ta metoda boniowania polega na utworzeniu specjalnych pól wypełnionych zaprawą tynkarską; pola powstają dzięki zamontowanym w świeżej obrzutce listwach; listwy – po stwardnieniu zaprawy – usuwa się, dzięki czemu powstają wyżłobienia tworzące bonie;
  • boniowanie ściany za pomocą szablonu umieszczonego na prowadnicach – ta metoda polega na przeciąganiu po prowadnicach szablonu do boniowania; prace wykonuje się na świeżym tynku.

Boniowanie tynku cienkowarstwowego

Tynki cienkowarstwowe są stosowane częściej niż tynki tradycyjne – a boniowanie w tego typu tynkach jest też nieco bardziej wymagające. Nie zniechęca to jednak wykonawców i projektantów – nowoczesne boniowanie z powodzeniem można wykonać na elewacji z różnych rodzajów tynku cienkowarstwowego (więcej o tynkach: tynki zewnętrzne – rodzaje, ceny).

Są na to trzy sposoby:

  • boniowanie metodą naklejania – często polecana metoda w przypadku ocieplenia ściany wełną mineralną (która z racji struktury jest problematyczna w nacinaniu); na podstawową warstwę izolacji nakleja się więc dodatkową – najczęściej w postaci już odpowiednio przyciętych, cienkich warstw;
  • boniowanie metodą wycinania – zamiast dwóch warstw wełny izolacyjnej można też wykonać bonie ze styropianu; bez problemu można w ten sposób osiągnąć efekt głębokich boni na elewacji – nie ma też ryzyka naruszenia podstawowej warstwy ocieplenia; do wycinania boni w styropianie można skorzystać z wycinarki (wcześniej należy określić układ bonowania, praca polega na wytopieniu rowków za pomocą narzędzia);
  • zastosowanie gotowych boni – to najprostsza metoda osiągnięcia dekoracji ściany wykonanej metodą boniowania; sprowadza się do zakupu fabrycznie przygotowanych płyt z już wyciętymi rowkami; płyty tego typu można układać zarówno bezpośrednio na murze, jak i na ociepleniu.

Na czym polega pseudoboniowanie?

specjalista od tynkowania nakłada tynk dekoracyjny na zewnątrz domu

Peudoboniowanie to prosta i mało inwazyjna metoda, która co prawda jest tylko imitacją boniowania, ale daje podobny efekt. Na czym polega?

  1. Pseudoboniowanie polega na naklejeniu na odpowiednio zabezpieczonym styropianie (np. siatką z preparatem gruntującym) taśmy malarskiej.
  2. Następnym krokiem jest tynkowanie elewacji i zerwanie taśmy.
  3. Po tej czynności wystarczy poczekać na związanie tynku.
  4. Koniec prac polega na malowaniu odsłoniętej powierzchni nieco ciemniejszym odcieniem koloru elewacji.

Sprawdź: Elewacje – porady, ranking 2021, najlepsi specjaliści od elewacji domów

Więcej poradników o elewacjach

Jak działa Oferteo?

Odpowiedz na kilka pytań
Powiedz nam czego potrzebujesz,
abyśmy dostarczyli Ci właściwe oferty
Otrzymaj oferty
Poznaj dopasowane oferty
specjalistów z Twojej okolicy
Wybierz najlepszą
Porównaj oferty i zadawaj pytania,
bezpłatnie i niezobowiązująco

Porównaj oferty