boniowanie na białej elewacji domu jednorodzinnego

Boniowanie elewacji – rodzaje. Jak wykonać bonie elewacyjne?

Boniowanie elewacji – rodzaje. Jak wykonać bonie elewacyjne?

Czym jest boniowanie? To znana od lat metoda dekorowania fasad. Dawniej bonie na budynku powstawały w wyniku ciosania kamieni. Nowoczesne bonowanie jest dużo łatwiejsze w realizacji – polega na tworzeniu imitacji żłobień na powierzchni elewacji. Bonie w tynku wykonywane są przede wszystkim na narożnikach budynków, wokół otworów drzwiowych i okiennych oraz przy cokołach. Jak zrobić bonie na elewacji? Jakie są rodzaje boniowania i na czym polega pseudoboniowanie?

author box img

Jacek Krajl

Opublikowano: 12 marca 2021 12.03.2021 Czas lektury: 4min

Z poradnika dowiesz się

Ponad 62859 Specjalistów od Wykonania Elewacji blisko Ciebie

Zacznijmy od podstaw: czym właściwie są bonie? To spoiny lub cienkie rowki w tynku, dzięki którym na ścianie można uzyskać wygląd muru z kamienia. Zastosowanie techniki boniowania podczas wykonania elewacji może więc całkowicie odmienić wygląd ściany zewnętrznej.

Rodzaje boniowania – jak zrobić bonie na budynku?

Dekoracyjne wykończenie krawędzi kamieni (znane od czasów starożytnego Rzymu!) dawniej polegało na żmudnym procesie profilowania i obróbki kamienia. Wycinano krawędzie kamiennych okładzin, co dziś nie ma racji bytu – ze względu na dużo cieńsze warstwy elewacji (z dodatkową warstwą ocieplenia elewacji).

Nowoczesne techniki boniowania polegają na zastosowaniu specjalnych listew lub szablonów (w przypadku tynków tradycyjnych). W tynkach cienkowarstwowych stosowana jest technika formowania rowków w izolacji – ten rodzaj boniowania stosowany jest obecnie najczęściej. Alternatywą (a w niektórych przypadkach jedyną opcją) jest pseudoboniowanie, czyli zastosowanie taśmy malarskiej (zdejmowanej od razu po nałożeniu tynku) do stworzenia pasków imitujących wrażenie głębi.

Wykonanie elewacji - komu zlecić?

Poniżej przedstawiamy ranking 62 859 Specjalistów od Wykonania Elewacji najlepszych w 2024 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

Wszystkie miasta i firmy

Boniowanie tynku tradycyjnego

Tynk tradycyjny ma grubość ok. 1,5 cm. W tynku 2- lub 3-warstwowym istnieje kilka opcji, dzięki którym można wykonać boniowanie:

  • boniowanie metodą rowkowania (potocznie: ubogie boniowanie; tynk żłobkowany) – bonie w tym przypadku tworzy się za pomocą rylca z metalu, którym usuwa się tynk; aby osiągnąć odpowiedni układ boniowania – stosowane są specjalne listwy prowadzące, po których prowadzi się rylec;
  • tworzenie boni elewacyjnych za pomocą listew (drewnianych lub z PCV) – ta metoda boniowania polega na utworzeniu specjalnych pól wypełnionych zaprawą tynkarską; pola powstają dzięki zamontowanym w świeżej obrzutce listwach; listwy – po stwardnieniu zaprawy – usuwa się, dzięki czemu powstają wyżłobienia tworzące bonie;
  • boniowanie ściany za pomocą szablonu umieszczonego na prowadnicach – ta metoda polega na przeciąganiu po prowadnicach szablonu do boniowania; prace wykonuje się na świeżym tynku. Przy takich pracach warto skorzystać z usług najlepszych specjalistów od wykonania elewacji z Warszawy lub innego miasta bliżej Ciebie.

Boniowanie tynku cienkowarstwowego

Tynki cienkowarstwowe są stosowane częściej niż tynki tradycyjne – a boniowanie w tego typu tynkach jest też nieco bardziej wymagające. Nie zniechęca to jednak wykonawców i projektantów – nowoczesne boniowanie z powodzeniem można wykonać na elewacji z różnych rodzajów tynku cienkowarstwowego.

Są na to trzy sposoby:

  • boniowanie metodą naklejania – często polecana metoda w przypadku ocieplenia ściany wełną mineralną (która z racji struktury jest problematyczna w nacinaniu); na podstawową warstwę izolacji nakleja się więc dodatkową – najczęściej w postaci już odpowiednio przyciętych, cienkich warstw;
  • boniowanie metodą wycinania – zamiast dwóch warstw wełny izolacyjnej można też wykonać bonie ze styropianu; bez problemu można w ten sposób osiągnąć efekt głębokich boni na elewacji – nie ma też ryzyka naruszenia podstawowej warstwy ocieplenia; do wycinania boni w styropianie można skorzystać z wycinarki (wcześniej należy określić układ bonowania, praca polega na wytopieniu rowków za pomocą narzędzia);
  • zastosowanie gotowych boni – to najprostsza metoda osiągnięcia dekoracji ściany wykonanej metodą boniowania; sprowadza się do zakupu fabrycznie przygotowanych płyt z już wyciętymi rowkami; płyty tego typu można układać zarówno bezpośrednio na murze, jak i na ociepleniu.

Na czym polega pseudoboniowanie?

specjalista od tynkowania nakłada tynk dekoracyjny na zewnątrz domu

Peudoboniowanie to prosta i mało inwazyjna metoda, która co prawda jest tylko imitacją boniowania, ale daje podobny efekt. Warto jednak skorzystać z usług fachowca od wykonania elewacji z Poznania lub innego miasta. Na czym polega więc pseudoboniowanie?

  1. Pseudoboniowanie polega na naklejeniu na odpowiednio zabezpieczonym styropianie (np. siatką z preparatem gruntującym) taśmy malarskiej.
  2. Następnym krokiem jest tynkowanie elewacji i zerwanie taśmy.
  3. Po tej czynności wystarczy poczekać na związanie tynku.
  4. Koniec prac polega na malowaniu odsłoniętej powierzchni nieco ciemniejszym odcieniem koloru elewacji.

Jak oceniasz ten poradnik?

Dziękujemy za Twoją opinię!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści

Co moglibyśmy poprawić lub dodać?
Jak działa Oferteo?
Odpowiedz na kilka pytań

Powiedz nam czego potrzebujesz, abyśmy dostarczyli Ci właściwe oferty

Otrzymaj oferty

Poznaj dopasowane oferty specjalistów z Twojej okolicy

Wybierz najlepszą

Porównaj oferty i zadawaj pytania, bezpłatnie i niezobowiązująco