"Szukam elektryka", "dobry elektryk pilnie potrzebny", "poszukujemy elektryka z uprawnieniami" – tego typu ogłoszeń jest na forach mnóstwo. Poszukiwane są też "usługi elektryczne 24h", a rozchwytywani – elektrycy specjalizujący się w projektowaniu i różnego rodzaju schematach elektrycznych. W Oferteo w łatwy sposób znajdziesz sprawdzonych elektryków z uprawnieniami – przygotowaliśmy poradnik o instalacjach elektrycznych, usługach elektryka – wraz z listą najlepszych ofert.
Z poradnika dowiesz się
Dobry elektryk – czyli jaki? Czym zajmują się elektrycy?
Zawód elektryka ściśle związany jest nie tylko z montażem instalacji elektrycznych, ale też ich naprawą, konserwacją, projektowaniem instalacji i przeglądami okresowymi.
Dobry elektryk posiada wszystkie te umiejętności – a dodatkowym ich potwierdzeniem są uprawnienia SEP (uprawnienia elektryczne, zezwalające na wykonywanie prac z zakresu eksploatacji i dozoru urządzeń elektrycznych). Nie jest tak, że każdy elektryk wie wszystko o elektryce – niektórzy elektrycy specjalizują się w instalacjach elektrycznych w domach, inni w instalacjach inteligentnych rozwiązań, pomiarach, sieciach oświetlenia ulicznego czy sieciach trakcyjnych.
Umiejętności elektryka obejmują też wiedzę z zakresu obsługi mierników i aparatury kontrolno-pomiarowej.
Zakres prac elektryka – co robi elektryk?
- projektowanie instalacji elektrycznych,
- schematy instalacji elektrycznej (tworzenie i odczytanie),
- przeglądy techniczne instalacji,
- konserwacje instalacji elektrycznych,
- montaż elektryki zgodnie ze schematem,
- konserwacja układów automatyki,
- rozprowadzanie kabli,
- podpinanie kabli elektrycznych w odpowiednim kolorze,
- montaż, wymiana i naprawa łączników i gniazdek,
- naprawa linii kablowych i napowietrznych,
- modyfikacja instalacji elektrycznej w domu – z naniesieniem poprawek.
Ranking Elektryków w Twoim mieście
W Oferteo od 2010 roku łączymy osoby zainteresowane wykonaniem instalacji elektrycznej ze specjalistami od usług elektrycznych. Obecnie współpracujemy z 48 665 Elektrykami w każdym z 380 powiatów w Polsce. Specjaliści od usług elektrycznych zarejestrowani w naszej bazie złożyli już 142 131 ofert i otrzymali 22 429 opinii od klientów. Chcąc ułatwić Ci wybór elektryka, stworzyliśmy ranking Najlepsi w 2022.
Na podstawie kryteriów opisanych poniżej co roku wskazujemy 10 najlepszych elektryków w każdym powiecie. Wybierz miasto, które Cię interesuje lub wpisz nazwę miejscowości poniżej i skontaktuj się z firmami, które uzyskały najlepsze opinie w Twojej okolicy:
Kryteria oceny Elektryków
W rankingu Najlepsi w 2022 premiujemy specjalistów od usług elektrycznych za pozytywne opinie oraz rzetelność, z jaką przedstawiają swoje działalności. Najważniejsze kryteria oceny:
- liczba złożonych ofert i aktywność w Oferteo,
- liczba opinii wystawionych przez klientów i średnia ocena instalatora,
- wypełniony opis działalności firmy wraz z danymi rejestrowymi,
- uzupełniona galeria zdjęć ze zrealizowanych instalacji,
- przyznane tytuły (Polecają Nas, Ekspert Oferteo, Profesjonalny Sprzedawca).
48 665 Elektryków w Oferteo

Instalacje Elektryczne Adam Mikołajczyk

Dolata Electric

Znakomite Instalacje Elektryczne`

Rewelacyjne Instalacje Elektryczne

Instalacje Elektryczne

PEŁNY ZAKRES PRAC ELEKTROINSTALACYJNYCH I ELEKTRYCZNYCH "MAX"

GT-Instel INSTALACJE ELEKTRYCZNE

Domy Czystej Energii Sp. z o.o.

Niezawodne Pogotowie Elektryczne`

Instalacje Elektryczne "PROTON" Dawid Knych

Działasz na rynku jako Elektryk i szukasz nowych Klientów? Załóż konto i zdobywaj nowe zlecenia z Oferteo!
Aktualne Zlecenia Elektryczne
Dam zlecenie, wymiana instalacji elektrycznej, 38m²
Zakres zlecenia: wymiana instalacji elektrycznej Rodzaj obiektu: mieszkanie Liczba punktów elektrycznych: do 50 Powierzchnia obiektu: 38m² Dostawca materiałów: do uzgodnienia Klient składa zapytanie ofertowe jako: osoba prywa......Pokaż więcej
Zlecenie dla elektryka, przeniesienie punktów elektrycznych, do 50m²
Zakres zlecenia: przeniesienie punktów elektrycznych Rodzaj obiektu: mieszkanie Liczba punktów elektrycznych: Klient prosi o poradę Powierzchnia obiektu: do 50m² Dostawca materiałów: do uzgodnienia Klient składa zapytanie ofe......Pokaż więcej
Szukam firmy, wykonanie przyłącza elektrycznego, 101-150m²
Zakres zlecenia: wykonanie przyłącza elektrycznego Rodzaj obiektu: dom jednorodzinny Liczba punktów elektrycznych: 101 - 300 Powierzchnia obiektu: 101-150m² Dostawca materiałów: wykonawca Klient składa zapytanie ofertowe jako......Pokaż więcej
Jakie są cechy dobrego elektryka?

- posiada niezbędne uprawnienia SEP – certyfikaty z klasyfikacją wykonania konkretnych prac z zakresu elektryki;
- posiada profesjonalny sprzęt – z aktualnymi certyfikatami kalibracji;
- ma doświadczenie w montażu różnego rodzaju instalacji elektrycznej;
- cieszy się pozytywnymi opiniami.
Elektrycy z uprawnieniami
Aby zostać elektrykiem z uprawnieniami, należy skończyć odpowiednią szkołę (szkoła zawodowa, technikum elektryczne, studia wyższe) lub kwalifikacyjny kurs zawodowy.
Niezbędne do wykonywania zawodu uprawnienia przyznawane są w ramach egzaminów w ośrodkach SEP (Stowarzyszenie Elektryków Polskich) lub SIMP (Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Mechaników Polskich).
Warto wiedzieć, że uprawnienia sepowskie dzielą się na kilka kategorii. W zależności od grupy uprawnienia dotyczą instalacji elektroenergetycznych lub gazowych.
Jak powstaje schemat instalacji elektrycznej?
Przygotowywany przez elektryka z uprawnieniami schemat instalacji elektrycznej powinien znaleźć się w każdej dokumentacji budowlanej. Co warto wiedzieć o schemacie?
- Projekt instalacji elektrycznej powstaje jako schemat – rysunek techniczny elektryczny, czyli dokument konstrukcyjny w formie graficznej.
- W tworzeniu schematu wykorzystywane są uniwersalne symbole.
- Elektryk w projekcie elektryki w domu lub mieszkaniu musi ująć wszystkie punkty elektryczne.
- W schemacie oznaczone są żarówki; łączniki jednobiegunowe, trójbiegunowe, szeregowe, schodowe i krzyżowe; gniazda wtyczkowe.
- Dodatkowo w schemacie instalacji elektrycznej należy zamieścić informacje o rozdzielnicy, bezpiecznikach, połączeniach, doprowadzeniu przewodów elektrycznych oraz instrumentach pomiarowych.
Instalacja elektryczna w domu i mieszkaniu – o czym pamiętać?
Elektryka w mieszkaniu:
- dobry elektryk w przypadku każdej instalacji elektrycznej w mieszkaniu przygotowuje indywidualną wycenę;
- wycena instalacji obejmuje robociznę, materiały i wszelkie dodatkowe koszty elektryki (pomiary, dokumentacja);
- warunkiem do wykonania poprawnej instalacji jest szczegółowo przygotowany projekt i schemat;
- z elektrykiem warto omówić liczbę i rodzaje gniazd oraz łączników w mieszkaniu;
- bardzo ważne jest zadbanie o obwody elektryczne – urządzenia o dużej mocy powinny mieć osobne obwody (elektryk wskaże takie obwody).
Elektryka w domu:
- w przypadku instalacji elektrycznej w domu warto szczegółowo omówić z elektrykiem rozłożenie kabli;
- tak samo jak w przypadku mieszkań – warto dodać do projektu więcej gniazd i punktów oświetleniowych;
- projekt powinien obejmować prowadzenie kabli do ogródka przydomowego, werandy, domofonu, oświetlenia tarasu;
- w większości przypadków konieczna jest również dodatkowa instalacja elektryczna w garażu;
- w instalacjach w domach jednorodzinnych dodatkowo trzeba zadbać o uziemienie i przyłącze do sieci energetycznej.
Elektryka w kuchni
- Planując elektrykę w kuchni, warto mieć większą liczbę punktów oświetleniowych oraz gniazdek – w przyszłości możesz mieć więcej sprzętów, dlatego nie warto planować elektryki na podstawie tylko tych aktualnie posiadanych urządzeń.
- Większe sprzęty AGD powinny mieć osobne obwody. W ten sposób minimalizujesz ryzyko, że w przypadku awarii wszystkie sprzęty będą niezdatne do użytku.
- Warto także rozważyć przygotowanie kilku gniazdek nad blatem kuchennym. Aby zadbać o estetykę, wybierz gniazdka w kolorze płytek lub ścian.
- Przewody elektryczne można zainstalować w rurkach lub bezpośrednio w tynku. Elektryk pomoże wybrać odpowiednią dla ciebie opcję.
- Oprócz gniazdek, ważne jest także oświetlenie. W kuchni można zainstalować np. specjalne oświetlenie nad blatem, które ułatwi Ci przygotowanie posiłków.
Elektryk doradzi w temacie rodzajów gniazdek i łączników
Na rynku dostępne są różne rodzaje gniazdek i łączników, a ich ceny mieszczą się w przedziale od kilku złotych (zwykły przycisk pojedynczy z tworzywa sztucznego) do kilkuset złotych (np. za łącznik z funkcją ściemniacza lub wykonany z porcelany).
Elektryk dobierze rodzaj gniazdek odpowiedni do potrzeb, przykładowo: gniazda elektryczne z ogranicznikiem przepięć klasy D (jako dodatkowa ochrona wrażliwych urządzeń elektrycznych); gniazdka wifi (z pomiarem prądu w aplikacji mobilnej – w opcji domu inteligentnego); gniazdka/ładowarki indukcyjne (dzięki temu ograniczymy liczbę kabli w mieszkaniu); gniazdka z wyrzutnikiem wtyczki (ułatwiają wyciąganie kabli); gniazda z zabezpieczeniem (specjalne klapki i plomby chroniące przed porażeniem dzieci i domowe zwierzęta).
W przypadku łączników szczególnie ważne jest rozplanowanie łączników schodowych i krzyżowych. Łączniki schodowe służą do sterowania tym samym oświetleniem z dwóch miejsc w domu; łączniki krzyżowe - rozbudowują tę opcję do trzech lub więcej miejsc, z których można zarządzać instalacją.
Wypełnij formularz i porównaj oferty firm
Rodzaje bezpieczników
Najczęściej spotykane rodzaje bezpieczników to bezpieczniki topikowe, bezpieczniki przepięciowe oraz wyłączniki różnicowoprądowe.
Zadaniem elektryka jest dobór najlepszej skrzynki z bezpiecznikami oraz wybór najlepszego typu zabezpieczeń. Dodatkowo (szczególnie w starszych domach) elektrycy zajmują się przeglądami i wymianą bezpieczników.
Przegląd i odbiór instalacji elektrycznej
Elektryk fachowiec doskonale wie, jak przeprowadzić przegląd instalacji elektrycznej. Sam pomiar to nie tylko formalność: prawo budowlane nakazuje cykliczne wykonywanie przeglądu instalacji elektrycznej – minimum raz na 5 lat, w niektórych przypadkach nawet raz do roku.
Jednym z obowiązków elektryka w ramach prac nad instalacją jest również spisanie protokołu pomiaru elektrycznego. Tego typu dokument powinien zawierać przede wszystkim orzeczenie poprawności wykonania instalacji elektrycznej oraz sprawności wszelkich elementów dodatkowych instalacji, a dodatkowo – tabelę wyników pomiarowych i skan kwalifikacji elektryka.
Usługi elektryka – jakie są ceny?
Na cenę montażu całej instalacji elektrycznej i poszczególnych prac wpływa bardzo dużo czynników, np.:
- liczba punktów do podłączenia;
- jakość materiałów;
- metraż mieszkania;
- konieczność demontażu starej instalacji;
- rodzaje kabli i ich przekroje.
Przykładowy kosztorys instalacji elektrycznej w domu
Elektryk powinien wycenić oddzielnie: robociznę i materiały. Na jakie koszty wykonania instalacji elektrycznej należy być przygotowanym?
- cena za montaż instalacji elektrycznej w mieszkaniu 50 m kw. (podstawowe komponenty, standardowe rozwiązania) to ok. 3 000 zł;
- instalacja elektryczna półautomatyczna w mieszkaniu 50 m kw. – ok. 6 000 zł (w zależności od użytych komponentów i stopnia skomplikowania);
- koszty instalacji elektrycznej w domu 150 m kw. (podstawowe komponenty, standardowe rozwiązania) – to ok. 15-20 tys. zł;
- instalacja elektryczna smart (inteligentna) w domu jednorodzinnym to wydatek nawet ok. 50-70 tys. zł.
Uziemienie domu i inne prace elektryka
Każdy dobry elektryk wie, że zastosowanie uziomu w domu to bardzo ważny etap instalacji elektrycznej – im wcześniej się wykona uziemienie instalacji, tym będzie łatwiejsze w implementacji (najłatwiej jest zaplanować uziemienie na etapie budowy domu).
Istnieje kilka rodzajów uziemień (np. uziomy elektryczne sztuczne i fundamentowe) – elektryk w każdym przypadku dobiera najlepsze możliwe rozwiązanie.