Jakie ma znaczenie kąt ustawienia paneli fotowoltaicznych?
Otrzymaj oferty od specjalistów jak Elektrotum Piotr Tumulka nawet w kilka minut
Chcę otrzymać ofertę

Elektrotum Piotr Tumulka

7

Jakie ma znaczenie kąt ustawienia paneli fotowoltaicznych?

Autor: Elektrotum Piotr Tumulka, publikacja: 2021-05-26

Jedną z pierwszych instalacji fotowoltaicznych zamontowaliśmy w 2013 roku. Od tego czasu stale zajmujemy się montażem fotowoltaiki. Montowaliśmy różne panele, wszelakiego rodzaju falowniki, aż w końcu od trzech lat pracujemy wyłącznie na osobiście sprawdzonym sprzęcie. Temat kąta ustawienia paneli fotowoltaicznych jest zagadnieniem szeroko pojętym. Niektórzy mają swoje zdanie, szukają porad gdzieś w Internecie, korzystają z wiedzy znajomych monterów czy też sugerują się wytycznymi producenta. My, zważywszy na tak długi staż pracy przy owym sprzęcie, chętnie na ten temat się wypowiemy i podzielimy zdobytą dotychczas wiedzą.

Kąt ustawienia paneli fotowoltaicznych

Wybór miejsca montażu paneli fotowoltaicznych

Gdy klient zdecyduje się na współpracę z nami, jedziemy do niego wykonać audyt energetyczny. Sprawdzamy uwarunkowania i wtedy wybieramy odpowiednie miejsce montażu – instalacja fotowoltaiki na dachu (jeśli to możliwe) albo instalacja wolnostojąca na gruncie.

Najważniejsze, aby wybrać lokalizację dla instalacji fotowoltaicznej w miejscu niezacienionym, tak aby do paneli bez przeszkód docierało promieniowanie słoneczne.

Instalacja fotowoltaiczna na dachu

Instalacja na dachu niesie za sobą mnóstwo korzyści, takich jak mniejsze ryzyko zacienienia, ale niesie też pewne ograniczenia, np. brak odpowiedniej ilości miejsca, położenie dachu po niekorzystnej stronie geograficznej.

Instalacja fotowoltaiczna na gruncie

Natomiast jeśli weźmiemy pod uwagę instalację na gruncie, mamy większe ryzyko zacienienia, aczkolwiek możemy ustawić panele idealnie na południe, co zapewne spowoduje większe uzyski.

Do tego momentu wiemy, że największy uzysk otrzymamy z instalacji, która jest skierowana za dnia jak najdłużej w stronę Słońca. Wiemy również, że ważna jest orientacja pod względem kierunków geograficznych (południe, południowy-wschód, południowy-zachód).

Optymalny kąt nachylenia paneli fotowoltaicznych

Teraz skupimy się na kącie nachylenia, który naszym zdaniem jest jednym z trzech najważniejszych czynników, które musimy brać pod uwagę na wczesnym etapie projektu instalacji fotowoltaicznej.

Naszym zdaniem, aby utrzymać stały dopływ promieniowania słonecznego (zarówno w miesiącach wiosennych, letnich, jesiennych, jak i zimowych), potrzebny jest kąt 30°. Wynika to z uwarunkowań szerokości geograficznej Polski. Jak wiadomo, w miesiącach letnich dociera do nas największa ilość promieniowania słonecznego.

Według nas ciekawym rozwiązaniem jest Solar Tracker. Nowoczesny sprzęt, który zapewnia najlepszy kąt nachylenia paneli oraz podąża za Słońcem, dzięki czemu uzysk jest możliwie największy, efektywność wzrasta do nawet 60% wydajności. Oczywiście jest rozwiązaniem kosztownym. Także trzeba wziąć pod uwagę, że to mechanizm, więc jest konieczność stałej konserwacji, a w przypadku jej braku – istnieje podatność na uszkodzenia.

Koniecznie zajrzyj:

Fotowoltaika - gdzie kupić?

Poniżej przedstawiamy ranking 20 987 Sprzedawców Paneli Fotowoltaicznych najlepszych w 2021 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

Więcej poradników o fotowoltaice