Ubezpieczenie samochodu to nie tylko samo OC
Otrzymaj oferty od specjalistów jak Dubiel Jakub Asap Ubezpieczenia nawet w kilka minut
Chcę otrzymać ofertę

Dubiel Jakub Asap Ubezpieczenia

32

Ubezpieczenie samochodu to nie tylko samo OC

Autor: Dubiel Jakub, publikacja: 2020-06-03

Chcąc kompleksowo zabezpieczyć nasz samochód, powinniśmy wybrać ubezpieczenie AC. Chroni nas ono przed koniecznością wykładania gotówki na naprawę naszego samochodu, w momencie, gdy szkoda z naszej winy dotknie naszego auta, ktoś je ukradnie bądź przez nieostrożność wypadniemy z drogi, uszkodzimy nasz pojazd.

Ubezpieczenie samochodu

Wyobraźmy sobie sytuację, gdy wpadamy w poślizg i uderzamy w inny pojazd. Wina jest po naszej stronie, więc uszkodzony samochód naprawiany jest z naszej polisy OC. A co z naszą własnością, która uległa szkodzie częściowej bądź w najgorszym wypadku szkodzie całkowitej (wartość naprawy przewyższa 70% wartości pojazdu)?

 1. Ci, którzy nie posiadają polisy AC, mają duży kłopot - muszą naprawiać samochód na własny koszt albo go zezłomować, jeśli naprawa się nie opłaca, i kupić nowy.
 2. Ci, którzy nabyli polisę AC mają spokojną głowę - wiedzą bowiem, że ubezpieczyciel pokryje koszty naprawy albo wypłaci nam odszkodowanie, które pozwoli nam kupić nowy pojazd.

Istnieją trzy warianty naprawy szkody częściowej:

 1. kosztorys - towarzystwo pokrywa koszty naprawy w oparciu o przedstawione FV, używane są części zamienne,
 2. warsztat partnerski - naprawa odbywa się bezgotówkowo, w najbliższym, współpracującym oficjalnie z danym towarzystwem warsztacie partnerskim,
 3. serwis / ASO - naprawa odbywa się bezgotówkowo, w autoryzowanym serwisie danej marki.

W przypadku samochodów nowych i kilkuletnich, tych leasingowanych, jedyną słuszną opcją jest wybór wersji serwisowej. W przypadku samochodów starszych, warto zastanowić się nad wyborem tańszych opcji rozliczenia szkody.

Co wpływa na końcową cenę polisy AC - kilkanaście różnych czynników, poniżej przedstawiam te najistotniejsze:

 1. w największej mierze wypracowane / „wyjeżdżone” przez nas zniżki,
 2. nasz wiek,
 3. samochód, który ubezpieczamy (pojemność, wiek, marka, wartość etc.),
 4. cele specjalne samochodu (np. taxi, przewóz przesyłek, materiałów niebezpiecznych, z kierownicą po prawej stronie),
 5. wybór opcji rozliczenia szkody (wspomniane kosztorys, warsztat partnerski, ASO),
 6. udział własny w szkodzie (możemy pomniejszyć składkę, jeśli zgodzimy się na to, że w przypadku szkody, będziemy partycypować w kosztach naprawy - im większy udział własny, tym końcowa składka będzie niższa),
 7. wybór zamrożenia wartości pojazdu przez cały okres trwania ubezpieczenia - przez 12 miesięcy (polecany dla właścicieli samochodów nowych, kilkuletnich, kiedy utrata wartości jest największa),
 8. wybór stałej sumy ubezpieczenia (nieważne, czy w jednym okresie ubezpieczenia dojdzie do jednej wypłaty z odszkodowania, czy do kilku, bo suma ubezpieczenia cały czas będzie na takim samym, maksymalnym poziomie),
 9. wybór zniesienia amortyzacji (wartości części w twoim samochodzie, niezależnie od jego wieku, uznawane będą jak nowe).

W przypadku, jeśli chcesz kompleksowo ubezpieczyć twój samochód, a składka za AC jest na akceptowalnym poziomie... nie zastanawiaj się!


Opracował:
Dubiel Jakub
Asap Ubezpieczenia

Ubezpieczenie samochodu - komu zlecić?

Poniżej przedstawiamy ranking 7 105 Ubezpieczeń AC najlepszych w 2021 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

Więcej poradników o ubezpieczeniach samochodowych