mężczyzna wylicza orientacyjny koszt budowy domu - w 2021

Dom za 100 tys. zł – czy to możliwe?

Budowa domu kojarzy się z dużym wydatkiem. Obejmuje zarówno zakup działki, wydanie pozwoleń na budowę, wylanie fundamentów, jak i zagospodarowanie przestrzeni wewnętrznej. Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że dom za 100 tys. zł nie musi być wcale marzeniem. Jak zbudować dom za 100 tys. zł pod klucz?

author box img

Anita Brylak

Opublikowano: 12 stycznia 2021 12.01.2021 Czas lektury: 5min

Jak wybudować dom za 100 tys zł?

Budowa domu to korzystniejsze rozwiązanie niż zakup mieszkania w centrum miasta. Koszty inwestycji często przekraczają jednak budżet zainteresowanego. Jak zatem wybudować dom za mniej niż 100 tys. zł? Kluczowa będzie powierzchnia budynku oraz technologia budowy. Dobrym pomysłem jest niewielki i tani dom szkieletowy.

Dom za 100 tys. zł powinien być nie tylko mały. O czym jeszcze warto pamiętać, aby zamknąć się w tym budżecie? Ważne są:

 • kształt budynku (prosta bryła jest mniej skomplikowana i tańsza w budowie),
 • kształt dachu (najtańszy będzie dach płaski lub dwuspadowy).

Konstrukcje o niecodziennych i trudnych do wykonania kształtach będą drogie w realizacji.

Dom za mniej niż 100 tys. zł to też zazwyczaj dom bez balkonu, wykuszu, garażu czy piwnicy. Nie jest to jednak reguła. Wszystko zależy od kosztów materiałów czy robocizny.

Dla zmniejszenia wydatków można kupić niewielką działkę. Koszty zmniejszy też budowa w systemie gospodarczym. Jednak budowę domu szkieletowego lepiej jest zlecić specjalistom. Oszczędności mogą być tylko pozorne, bo za każdy błąd wykonawczy trzeba będzie słono zapłacić.

Domy szkieletowe - komu zlecić?

Poniżej przedstawiamy ranking 28 824 Specjalistów od Domów Szkieletowych najlepszych w 2022 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

Domy za mniej niż 100 tysięcy zł – z cegły czy drewna?

dom szkieletowy czy murowany

Domy szkieletowe cieszą się coraz większą popularnością, jednak większość osób wciąż stawia na tradycję. Konstrukcja z cegły jest trwała, ale można ją modyfikować, i np. zburzyć ścianę dzielącą salon od kuchni, aby powiększyć optycznie przestrzeń (o ile nie jest to ściana nośna).

Co przemawia za wyborem domu szkieletowego? Są to m.in.:

 • szybkość budowy – konstrukcja budynku może powstać w 2-3 miesiące (przy zastosowaniu prefabrykatów bryła może powstać już w kilkanaście dni),
 • wytrzymałość – do budowy domów szkieletowych wykorzystuje się drewno najwyższej jakości, bez chorych sęków i pęknięć,
 • rozprowadzenie instalacji bez ingerencji w ściany – rury przechodzą między elementami szkieletu,
 • wygląd – domy szkieletowe to bardzo elegancja konstrukcja.

Dom szkieletowy jest doskonałą alternatywą dla domu murowanego. Tym bardziej, że na rynku pojawia się jednak coraz więcej ofert producentów domów drewnianych. Z pomocą fachowców wybudujesz całoroczny dom do 100 tys zł.

Technologia szkieletowa ma swoje wady (więcej na ten temat przeczytasz w artykule: Dom kanadyjski – wady), ale jest jednym z najszybszych sposobów na własny dom. Zaś z jedną z najczęściej wymienianych wad domu szkieletowego – szybkim wychładzaniem – łatwo możesz sobie poradzić. Wystarczy dobrze ocieplić budynek i wykorzystać do jego ogrzania odnawialne źródła energii, instalując pompę ciepła.

Dom za 100 tysięcy zł pod klucz

Istnieją projekty domów szkieletowych, których realizacja zamyka się w cenie 100 tys. zł. Jak duży dom można zbudować w tej cenie? Według naszych specjalistów powierzchnia domu za 100 tys. zł będzie wynosiła ok. 35 m2.

Pamiętaj, że cena domu może być różna w zależności od wykonawcy. Możesz oczywiście zdecydować się na samodzielną budowę domu szkieletowego. Weź jednak pod uwagę, że brak doświadczenia może rzutować na jakość wykonania domu. Zdecydowanie rozsądniej będzie powierzyć prace budowlane fachowcom.

Niektórzy projektanci domów szkieletowych uważają, że nie jest możliwe wykonanie domu w cenie 100 tys. zł pod klucz. Zanim zdecydujesz się więc na budowę własnych czterech kątów, porównaj kilka ofert.

Od czego zależy wykonanie domu za 100 000 zł?

To, czy uda się wybudować dom szkieletowy za 100 tys. zł, zależy od kilku czynników. Przede wszystkim od projektu domu. Projekt domu za 100 tys. zł kosztuje od 5 000 do nawet 20 000 zł. Za mapę geodezyjną zapłacisz ok. 1 000 zł. Tyle samo będą kosztowały badania geotechniczne gruntu.

Rzeczywista cena domu szkieletowego będzie zależała również od tego, czy będziesz musiał kupić wcześniej działkę.

Co jeszcze wpływa na koszt budowy pod klucz?

 • przebieg prac (każda napotkana trudność będzie wiązała się z opóźnieniem, dodatkowymi kosztami poniesionymi za wynagrodzenie dla fachowców, a także kosztami materiału - jeśli będzie potrzebny),
 • kształt dachu (płaski i mniej skomplikowany będzie tańszy),
 • kształt budynku (prosta bryła wiąże się z mniejszymi kosztami budowy),
 • dodatkowe pomieszczenia (jeśli zdecydujesz się wybudować piwnicę, garaż czy strych, zapłacisz więcej),
 • koszt usług budowlanych (fachowcy zarabiają od 15 zł netto za godzinę pracy. Koszt ich wynagrodzenia zależy od umiejętności, formy zatrudnienia, doświadczenia, rodzaju wykonywania prac),
 • typ domu (domek letni będzie tańszy w budowie, ponieważ nie będzie wymagał dodatkowego ocieplenia czy instalacji ogrzewania. Domy drewniane całoroczne cieszą się dobrą opinią, są jednak droższe w budowie z uwagi na przeznaczenie oraz materiały dodatkowe użyte do prac).

Jeśli nie chce budować domu na bazie własnego projektu, możesz kupić postawiony już budynek. Koszt gotowego domu szkieletowego zależy od stanu, w którym go odbierzesz. Możesz kupić dom pod klucz lub w stanie deweloperskim. Wybór należy do ciebie. Najważniejsze, abyś dokładnie zaplanował wydatki związane z budową, wtedy zmieścisz się w budżecie.

Jak oceniasz ten poradnik?
Co moglibyśmy poprawić lub dodać?
Dziękujemy za Twoją opinię!
Jak działa Oferteo?
Odpowiedz na kilka pytań

Powiedz nam czego potrzebujesz, abyśmy dostarczyli Ci właściwe oferty

Otrzymaj oferty

Poznaj dopasowane oferty specjalistów z Twojej okolicy

Wybierz najlepszą

Porównaj oferty i zadawaj pytania, bezpłatnie i niezobowiązująco