Domy murowane - Najlepsi w 2021

Najlepsi Specjaliści od Domów Murowanych, 2022

54 341 Specjalistów
W jakim rejonie chcesz porównać oferty?

Szacuje się, że ponad 80% domów w Polsce budowanych jest w technologii murowanej. Budynki powstają na bazie tradycyjnych cegieł, pustaków ceramicznych i bloczków betonowych. Czym charakteryzują się domy murowane i czy mogą być tanie? Czy można je wybudować bez pozwolenia i czy dom murowany może być tylko domem sezonowym, a nie całorocznym? Sprawdziliśmy to dla ciebie.

author box img

Ewelina Zdancewicz-Pękala

Opublikowano: 16 lutego 2021 16.02.2021 Czas lektury: 6min

Domy murowane – charakterystyka

Domy murowane są solidne, trwałe i niezwykle popularne w Polsce. Być może wynika to z zimnego klimatu albo po prostu z przyzwyczajenia – technologia szkieletowa niedawno pojawiła się w naszym kraju i wiele osób nie może się do niej przekonać. Tymczasem obie technologie mogą się świetne sprawdzić, ale trzeba dokładnie znać swoje potrzeby.

Czym charakteryzują się domy murowane?

 • ich ściany wznoszone są z bloczków betonowych, pustaków ceramicznych albo cegieł,
 • materiały użyte do budowy są jednocześnie elementem nośnym i termoizolacyjnym,
 • dają możliwość dowolnego formowania bryły budynku,
 • można zbudować z nich kilka kondygnacji oraz piwnicę,
 • budowę można rozciągnąć w czasie,
 • są uznawane za najbardziej solidne.

Do budowy domu murowanego należy wybierać tylko sprawdzonych specjalistów. Bez dobrego wykonawstwa efekt końcowy nie będzie zadowolający.

Czytaj też: Domy szkieletowe

Ranking firm budujących domy murowane

Od 2010 roku w Oferteo łączymy osoby zainteresowane budową domu murowanego ze specjalistami od technologii murowanej. Obecnie współpracujemy z 44 009 specjalistami od domów murowanych w każdym z 380 powiatów w Polsce. Firmy budowlane zarejestrowane w naszej bazie złożyły już 297 512 ofert na domy murowane i otrzymały 19 455 opinii od klientów. Chcąc ułatwić Ci wybór specjalisty od domów murowanych, stworzyliśmy ranking Najlepsi w 2022.

Na podstawie kryteriów opisanych poniżej co roku wskazujemy 10 najlepszych specjalistów od domów murowanych w każdym powiecie. Wybierz miasto, które Cię interesuje lub wpisz nazwę miejscowości poniżej i skontaktuj się z firmami, które uzyskały najlepsze opinie w Twojej okolicy:

Kryteria oceny Firm budujących domy murowane

W rankingu Najlepsi w 2022 premiujemy firmy budowlane za pozytywne opinie oraz rzetelność, z jaką przedstawiają swoje działalności. Najważniejsze kryteria oceny:

 • liczba złożonych ofert i aktywność w Oferteo,
 • liczba opinii wystawionych przez klientów i średnia ocena specjalisty od domów murowanych,
 • wypełniony opis działalności firmy wraz z danymi rejestrowymi,
 • uzupełniona galeria zdjęć ze zrealizowanych budów,
 • przyznane tytuły (Polecają Nas, Ekspert Oferteo, Profesjonalny Sprzedawca).

44 009 Specjalistów od domów murowanych w Oferteo

dom murowany w stanie surowym z oknami

Pierwszorzędny Dom Klasyczny 

Kościerzyna Biuro Obsługi Inwestycji de Janauis BP
Gwiazdki opinii 5.0 z 107 opinii
company badge
Anna B.

Firma Biuro Obsługi Inwestycji de Janauis BP była wykonawcą naszego domu „Trentino B” do SSO w miejscowości Kielno. Firma wywiązała się z zawartej umowy, termin realizacji był wskazany na koniec stycznia 2020r, prace zostały zakończone z początkiem sierpnia 2019 za co należą się ogromne podziękowania. Wszystkie prace budowlane zostały należycie przeprowadzone. Cała ekipa z Panem Stanisławem na czele zasługuję na podziękowania za fachowość i zaangażowanie. Szczególne podziękowania należą się ekipie cieśli Pana Radosława, która w czasie trwania budowy zaskoczyła nas najbardziej. Dach został wykonany z niesamowitą precyzją i to zaledwie w parę dni. Polecamy firmę Pana Ryszarda, można sobie życzyć, aby dalsze etapy naszej inwestycji

ASTECHBUD Sp. z o.o. - Dom Klasyczny Poznań

Najlepszy Dom Klasyczny

Poznań ASTECHBUD Sp. z o.o.
Gwiazdki opinii 4.88 z 33 opinie

Na wypadek jeśli w dalszym ciągu potrzebujesz ekspertów od domu klasycznego to trafiłeś w dobre miejsce - ASTECHBUD Sp. z o.o. jest do Twoich usług. Poznań i pobliske miasta to teren, na którym koncentrują swoje działania. Napisz w krótkim formularzu na czym Ci zależy i otrzymaj dobrą ofertę spełniającą Twoje wymagania.

Konwestur II Jarosław Koniecek - Dom Klasyczny Gąsocin

Konwestur II Jarosław Koniecek

Gąsocin
Gwiazdki opinii 5.0 z 26 opinii
Piotr Z.

Wybierając firmę Konwestur wiedziałem że będę usatysfakcjonowany, gdyż polecili mi ją dwaj moim znajomi, u których firma realizowała budowy już wcześniej. Jakość usług świadczonych przez tę firmę oceniam bardzo wysoko. Firma zapewniała nam materiały, plac budowlany zawsze był czysty, pracownicy pozostawiali porządek po sobie. Jeżeli miałem jakieś wątpliwości, mogłem zadzwonić do Pana Jarosława w praktycznie każdej porze i wiedziałam, że otrzymam profesjonalną radę. Dom został wykonany 3 tygodnie przed terminem, mimo iż pogoda nie do końca sprzyjała. Było to dla mnie bardzo miłym zaskoczeniem, bo tak naprawdę na to nie naciskałem. Dekarz z którym współpracowaliśmy chciał rozpocząć prace wcześniej, dlatego dotychczasowi pracownicy otrzymali

NEXBUD Sylwester Kęska - Dom Klasyczny Gózd

NEXBUD Sylwester Kęska

Gózd
Gwiazdki opinii 5.0 z 97 opinii
company badge
nie podano

Jestem zadowolonym klientem firmy Nexbud. Ocenę wystawiam po półtora roku od rozpoczęcia budowy mojego domu. Firma wykonała u mnie stan surowy, okna oraz wylewki, dobrze oceniam jakość usług jak i używanych materiałów, wszyscy pracownicy jak i podwykonawcy byli uprzejmi i kulturalni, nie było mowy o piciu chociażby piwa na mojej budowie czego na pewno bym nie tolerował. Najbardziej jednak jestem zadowolony z kontaktu z firmą. Moją budowę od strony organizacyjnej prowadził pan Piotr Kwiecień, z którym mimo iż nie mieliśmy okazji spotkać się na żywo, kontaktowaliśmy się chyba ze 100 razy telefonicznie i e-mailowo. Zawsze byłem obsługiwany bardzo uprzejmie, mimo iż czasem dzwoniłem zgłosić uwagi, to jednak najlepsze było to, że zawsze

C&S S.C. Caputa Piotr, Sanetra Damian - Budowa Domu Murowanego Łodygowice

Budowa Domu Murowanego 

Łodygowice C&S S.C. Caputa Piotr, Sanetra Damian
Gwiazdki opinii 5.0 z 61 opinii
company badge

Podjęcie decyzji o wyborze budowy domu murowaego nie jest łatwe, dlatego nie zwlekaj - specjaliści z CS S.C. Caputa Piotr Sanetra Damian pomogą Ci i znajdą dostosowane rozwiązanie. Zaledwie chwila dzieli Cię od otrzymania atrakcyjnej propozycji - skontaktuj się!

WESKAD-BUD - Budowa Domu Murowanego Mińsk Mazowiecki

WESKAD-BUD

Mińsk Mazowiecki
Gwiazdki opinii 5.0 z 63 opinie
company badge

Budowa domu murowanego i niuanse z tego wynikające skończą być dla Ciebie zagadką, jeśli wybierzesz ofertę WESKAD-BUD. Profesjonalni znawcy z zakresu budowy domu murowaego pomogą Ci znaleźć idealne rozwiązanie. Zadzwoń i dowiedz się więcej - nie będziesz żałować.

Fundament - Nadzór i Realizacja Inwestycji Budowlanych - Budowa Domu Murowanego Bydgoszcz

Fundament - Nadzór i Realizacja Inwestycji Budowlanych

Bydgoszcz
Gwiazdki opinii 4.85 z 26 opinii
company badge

Jeszcze potrzebujesz specjalisty od domu klasycznego? Zaufaj wykwalifikowanym pracownikom Fundament - Nadzór i Realizacja Inwestycji Budowlanych. Dopasowaną ofertę możesz otrzymać jeszcze dzisiaj, dlatego nie zwlekaj.

TR BUILDING Rafał Trych - Dom Klasyczny Częstochowa

TR BUILDING Rafał Trych

Częstochowa
Gwiazdki opinii 5.0 z 9 opinii
company badge

Przygotowanie domu klasycznego będzie przyjemnością jeśli zatrudnisz tych ekspertów. TR BUILDING Rafał Trych ma profesjonalne podejście do każdego zlecenia, które ustatysfakcjonuje nawet wyjątkowo wymagających. Poproś o ofertę już teraz i sprawdź co firma może Ci zaproponować.

PAGOL - Budowa Domu Murowanego Serock

PAGOL

Serock
Gwiazdki opinii 5.0 z 27 opinii
company badge
Zygmunt Pawlina

Firma PAGOL zakończyła dla mnie przed czasem zawartym w umowie budowę domu (ponad 300 m2). Biorąc pod uwagę zakres prac, teren oraz współpracę czuję się w obowiązku wystawić opinię super pozytywną. Cały okres współpracy wspominam bardzo dobrze od pierwszego spotkania w ich Firmie gdzie już podczas pierwszej rozmowy służyli radą i doświadczeniem dzięki czemu mogę powiedzieć "Polak mądry przed szkodą". Ekipa przydzielona do budowy to jak za najlepszych lat odbudowy Warszawy od 6.30 do 19.30 każdego dnia. Na dodatek spokojnie i po cichu co nawet zauważyli sąsiedzi. Żadnych ekscesów, krzyków i zero alkoholu. Po prostu nie wierzyłem w to, co widzę, przez ten okres czasu, a trochę inwestycji zrealizowałem. Do każdego szczegółu przykładali uwagę,

PBHU OBIEKT Sp. z o.o. - Dom Klasyczny Kiełpino

PBHU OBIEKT Sp. z o.o.

Kiełpino
Gwiazdki opinii 5.0 z 13 opinii
Rychert Ogrody Sp. z O.o.

Firma godna polecenia, w razie pojawienia się problemu szybkie jego rozwiązywanie, bardzo dobre podejście do klienta, z życzliwością i kultura. Bardzo dobra komunikacja. Duże doświadczenie w branży. My budowaliśmy dom "na odległość" i bardzo baliśmy się stresu i problemów, jednak dzieki zaangażowaniu firmy PBHU Obiekt w nasz projekt, cały przebieg budowy był sprawny i prawie bezstresowy. Szegolne podziękowania dla p. Rafała Bobkowskiego, za wsparcie, zaangażowanie oraz pomoc na każdym etapie prac. Jeszcze raz wielkie dzięki! Pozdrawiamy serdecznie i życzę wielu sukcesów! Alicja i Youri vd Mijn

join us image
Dołącz do naszych Specjalistów od Domów Murowanych

Działasz na rynku jako Specjalista od Domów Murowanych i szukasz nowych Klientów? Załóż konto i zdobywaj nowe zlecenia z Oferteo!

Załóż bezpłatne konto

Aktualne Zlecenia na Domy Murowane

icon Dodano 2 godziny temu

Szukam firmy do budowy domu z Ytonga, "pod klucz", 36-100m²

Grodziec, Opolskie

Technologia: tradycyjna murowana z bloczków Ytong Budowany obiekt: dom jednorodzinny Zakres zlecenia: stan "pod klucz" - z całkowitym wykończeniem Powierzchnia obiektu: 36-100m² Materiał na dach: dachówka ceramiczna Budynek p......Pokaż więcej

icon Dodano  wczoraj o 23:32

Szukam firmy do budowy domu z Ytonga, "pod klucz", 100m²

Zambrów, Podlaskie

Technologia: tradycyjna murowana z bloczków Ytong Budowany obiekt: dom jednorodzinny Zakres zlecenia: stan "pod klucz" - z całkowitym wykończeniem Powierzchnia obiektu: 100m² Materiał na dach: dachówka ceramiczna Budynek podp......Pokaż więcej

icon Dodano  wczoraj o 20:58

Zlecę budowę domu z Ytonga, stan deweloperski, 95m²

Bochotnica, Lubelskie

Technologia: tradycyjna murowana z bloczków Ytong Budowany obiekt: dom jednorodzinny Zakres zlecenia: stan deweloperski - z instalacjami Powierzchnia obiektu: 95m² Materiał na dach: dachówka ceramiczna Budynek podpiwniczony: ......Pokaż więcej

Zobacz więcej zleceń dla Specjalistów od Domów Murowanych
Zobacz zlecenia

Z czego można zbudować dom murowany?

Z czego budować dom murowany? Do wyboru masz m.in. następujące materiały:

 • cegła ceramiczna – nadaje się do ścian dwuwarstwowych oraz trzywarstwowych, ma niewielki rozmiar, można z niej ułożyć dowolną konstrukcję budynku, ma dobry wpływ na izolację cieplną budynku,
 • bloczki betonowe – mają niski współczynnik przenikania ciepła, są lżejsze od silikatów, są bardziej nasiąkliwe niż bloczki piaskowo-wapienne, mają dobrą izolację akustyczną,
 • bloczki piaskowo-wapienne (silikaty) – mają niski współczynnik przenikania ciepła i zwiększoną odporność na działanie ognia,
 • bloczki (pustaki) ceramiczne – dają dobrą izolację akustyczną, termiczną, są odporne na ogień, są nisko nasiąkliwe, ale mają tendencję do kruszenia się podczas transportu.

O to, z czego budować dom, najlepiej zapytać wykonawcę na etapie projektowania domu. Wszystko zależy od twoich potrzeb, zasobów finansowych i projektu.

Domy murowane pod klucz – cena

Koszt budowy domu zależy od kilku czynników:

 • materiału użytego do budowy,
 • powierzchni domu,
 • projektu (im bardziej skomplikowany projekt, tym drożej),
 • czasu budowy (im dłuższa budowa, tym większy nakład finansowy na ekipę budowlaną),
 • systemu budowy (system gospodarczy jest tańszy niż generalny wykonawca, ale zajmuje więcej czasu),
 • miejsca budowy – im zimniejszy region kraju, tym większe nakłady finansowe na docieplenie oraz im gorszy grunt pod budowę, tym większy koszt fundamentów,
 • sposobu wykończenia – im droższe materiały wykończeniowe, tym droższy ogólny koszt budowy domu (np. tynk na elewację będzie tańszy niż elewacja z naturalnego kamienia lub drewna),
 • piwnicy – domy bez piwnicy są tańsze (głównie z powodu zmniejszonego kosztu fundamentów).

Specjaliści szacują, że cena domu murowanego jest droższa średnio o 20% niż budowa domu szkieletowego. Jednak należy pamiętać, że na cenę wpływa tak wiele czynników, że równie dobrze dom drewniany może okazać się droższy. Średnio koszt budowy domu parterowego wynosi od 3 000 do 3500 za 1 m2. Za dom piętrowy zapłacisz od 2 600 zł do 3500 zł za 1m2.

>>> Jeśli potrzebujesz fachowca, sprawdź: Budowa domów, ranking firm budujących domy

Jak znaleźć specjalistów od budowy domów murowanych?

dom murowany w stanie surowym otwartym

Kluczem są polecenia, czyli dobre opinie oraz sprawdzanie rankingów. Rzadko zdarza się, żeby dobry specjalista był dostępny od zaraz, dlatego szukanie ekipy wykonawczej należy zacząć minimum kilka miesięcy przed rozpoczęciem budowy domu.

Ile dokładnie czasu poświęcamy na znalezienie odpowiedniej ekipy budowlanej? Zgodnie z wynikami ankiety, którą przeprowadziliśmy wśród osób składających zapytanie ofertowe o budowę domu w Oferteo.pl, poszukiwania wykonawcy trwają średnio trzy miesiące. To nie wszystko – musimy też wykazać się cierpliwością w oczekiwaniu na wolny termin. Aż 30% ankietowanych zdecydowało się odłożyć rozpoczęcie prac nawet na ponad 3 miesiące. Najlepsze firmy budujące domy mają pozajmowane terminy na kilka miesięcy do przodu.

W wyborze najlepszego fachowca pomogą rekomendacje, ale też ranking firm budujących domy murowane w twojej okolicy. Dobry fachowiec:

 • ma doświadczenie i chętnie dzieli się swoimi realizacjami na stronie internetowej,
 • oferuje nie tylko usługi budowlane – często dostarcza też najlepsze materiały do budowy domów,
 • przygotowuje kosztorys potrzebnych materiałów i prac,
 • zna technologię, w której chcesz budować dom,
 • posiada podstawowe zaplecze techniczne i wykwalifikowanych pracowników,
 • terminowo wykonuje kolejne etapy budowy domu.

Wypełnij formularz i porównaj oferty firm

W jakiej technologii chcesz budować?

Wady i zalety domów murowanych

Każda technologia ma wady i zalety. Mimo wad technologia murowana wciąż jest najpopularniejsza w Polsce. Dlaczego? Ponieważ:

 • jest trwała (domy murowane to domy na pokolenia),
 • jest sprawdzona (domy szkieletowe wciąż są traktowane jako nowinka techniczna w Polsce),
 • domy można budować z wielu materiałów,
 • materiały budowlane stoją na straży energooszczędności (gwarantują mniejsze koszty ogrzewania),
 • materiały są ogniotrwałe,
 • są też odporne na warunki atmosferyczne,
 • dają możliwość budowy stropów o dużej rozpiętości.

Ponadto, w Polsce zdecydowanie więcej ekip budowlanych zajmuje się technologią murowaną (w porównaniu do technologii szkieletowej).

Niestety technologia murowana wiąże się też z:

 • długim czasem budowy (średnio dwa lata),
 • koniecznością wstrzymywania niektórych etapów prac ze względu na porę roku,
 • wyższym kosztem budowy (z powodu dłuższego jej trwania),
 • wyższym kosztem materiałów budowlanych,
 • tym, że fundamenty muszą być masywne (w domach szkieletowych fundamenty mogą być niżej położone, ponieważ technologia szkieletowa jest lżejsza),
 • trudniejszą przebudową domu (zmiany dużo łatwiej jest wprowadzić w domach budowanych w technologii szkieletowej).

Czytaj też: Od czego zacząć budowę domu?

Domy murowane bez pozwolenia – czy można wybudować dom bez pozwolenia?

Tak – pozwolenie na budowę nie zawsze jest wymagane. Nie musisz go mieć, jeśli:

 • budowa domu w żaden sposób nie wpłynie na sąsiednie działki – obszar oddziaływania budynku nie będzie wykraczał poza teren inwestycji,
 • będzie to wolnostojący parterowy budynek gospodarczy: garaż, przydomowy ganek, ogród zimowy, altana – wszystkie te elementy można mogą mieć powierzchnię zabudowy do 35 m2.

Oczywiście nie oznacza to, że masz prawo wybudować tylko dom parterowy. Są to dwa oddzielne zapisy, a dla ciebie najważniejsze jest, aby budowa twojego domu murowanego nie wpływała na sąsiadów.

Warto przeczytać: Dom bez zezwolenia

Domy Murowane w Twoim mieście

Jak działa Oferteo?
Odpowiedz na kilka pytań

Powiedz nam czego potrzebujesz, abyśmy dostarczyli Ci właściwe oferty

Otrzymaj oferty

Poznaj dopasowane oferty specjalistów z Twojej okolicy

Wybierz najlepszą

Porównaj oferty i zadawaj pytania, bezpłatnie i niezobowiązująco