Fotowoltaika – opłacalna czy nie?
Otrzymaj oferty od specjalistów jak Copernicus Sun sp. z o.o. nawet w kilka minut
Chcę otrzymać ofertę

Copernicus Sun sp. z o.o.

12

Fotowoltaika – opłacalna czy nie?

Autor: Copernicus Sun sp. z o.o., publikacja: 2021-02-17

Nie wszystko, co się opłaca – warto i nie wszystko, co warto – się opłaca. Warto korzystać z wiedzy ekspertów, aby czerpać z ich doświadczenia. Nie warto chodzić na skróty, gdyż niesie to ze sobą spore ryzyko, a niewiedza w dłuższej perspektywie czasowej zawsze kosztuje więcej niż pierwotne pozorne oszczędności. Okazje zawsze niosą jakieś pułapki, które ujawnią się najczęściej z biegiem czasu w postaci np. braku oczekiwanych korzyści, wyższych kosztów eksploatacji i serwisu instalacji fotowoltaicznej, ale także z powodu gorszego komfortu użytkowania lub – co gorsze – ryzyka związanego z bezpieczeństwem dla najbliższych i naszego majątku.

Panele fotowoltaiczne – opłacalność

Dlaczego warto inwestować w fotowoltaikę?

Instalacja fotowoltaiczna musi spełniać swoje podstawowe zakładane zadania:

 • produkować prąd, obniżając wysokość rachunków;
 • być bezpieczna w swoim wykonaniu;
 • dawać realny zwrot z zainwestowanego kapitału;
 • podnosić wartość nieruchomości;
 • dawać komfort i satysfakcję swoim właścicielom.

Kliknij i przeczytaj: Wady i zalety paneli fotowoltaicznych

Energia prosto ze Słońca – instalacja paneli fotowoltaicznych

Sama instalacja fotowoltaiczna może być widziana jako słoneczny bankomat – pieniądze wprost ze słońca. Dając sobie przede wszystkim możliwość i szansę na osiągnięcie powyższego, warto zwrócić uwagę na kilka kluczowych aspektów. Pozwolą one nas zabezpieczyć i dać większe prawdopodobieństwo wybrania zaufanego partnera i wykonawcę naszej wymarzonej instalacji PV.

Kompendium wiedzy: Wybieramy firmę montującą panele fotowoltaiczne - na co zwrócić uwagę?

Zakup i montaż fotowoltaiki – jak dobrze wybrać firmę?

Pomocne może się okazać, zanim zdecydujesz się na fotowoltaikę, zwrócenie uwagi na poniższe punkty:

 • Doświadczenie techniczne i operacyjne – doświadczeni i kompetentni pracownicy (doradcy, inżynierowie, montażyści, elektrycy).
 • Kompleksowość – czy partner wykonuje wszystkie etapy kompleksowo. Nie powinno brakować żadnego z tych elementów: rzetelna i atrakcyjna oferta, prosta i jasna umowa, uzgodnione warunki i czas montażu, pełna dokumentacja techniczna i finansowa, realne wsparcie w niezbędnej biurokracji.
 • Wiarygodność – poparta zadowolonymi klientami i siłą ich poleceń.
 • Zawiłość i rzetelność zapisów umowy – umowa powinna być zwięzła i zrozumiała, zabezpieczać obie strony i jednocześnie jasno precyzować, czego strony od siebie oczekują i wymagają.
 • Pomoc w konfiguracji domowej sieci i aplikacji mobilnej fotowoltaicznej w telefonie klienta – sama funkcjonalność to już radość z monitorowania instalacji, dlatego ważne jest, czy firma oferuje takie wsparcie, czy dysponuje wiedzą i niezbędnym sprzętem.
 • Reakcje serwisowe – 48 h to już jest standard na rynku (zaleca się o to dopytać).
 • Pełna obsługa i wyręczenie klienta we wszelkiej dokumentacji – jak będzie wyglądał proces, kto dokładnie przygotowuje dokumenty, kto wysyła i w którym momencie? Jest tego sporo, dlatego powinno się zadbać o swój komfort.
 • Różne rodzaje gwarancji – producenta sprzętu od 5 do 12 lat, wykonawcy od 2 do nawet 15 lat, parametrów sprzętu (np. 25-letnia gwarancja produkcji mocy).
 • Polisa na kilka milionów – zabezpiecza majątek klienta przed ewentualnymi uszkodzeniami dachu lub posesji.
 • Wygoda i ograniczenie spotkań – umowa i możliwość jej podpisania zdalnie i elektronicznie bez wychodzenia z domu to w obecnym czasie bardzo atrakcyjne ograniczenie ryzyka i komfort z szybkości. Jest to rozwiązanie nawet dla osób nieobeznanych na co dzień z komputerem.
 • Pełna informacja o statusie umowy, montażu i procesowania dokumentacji – warto mieć wgląd, co dzieje się w naszej sprawie.
 • Bezpieczeństwo instalacji PV obejmuje także sprzęt i podzespoły – od jakości i certyfikacji przewodu elektrycznego solarnego po zastosowanie optymalizatorów, które oprócz optymalizacji pracy modułów fotowoltaicznych w przypadku wykrycia automatycznie zagrożeń typu łuk elektryczny czy pożar, samoczynnie odłączają napięcie paneli fotowoltaicznych do 1V.

Czytaj też: Fotowoltaika – ceny, opłacalność, zysk

Fotowoltaika - gdzie kupić?

Poniżej przedstawiamy ranking 20 977 Sprzedawców Paneli Fotowoltaicznych najlepszych w 2021 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

Więcej poradników o fotowoltaice