Ogrodzenia nowoczesne i ogrodzenia panelowe
Otrzymaj oferty od specjalistów jak Bud Stal Ogrodzenia nawet w kilka minut
Chcę otrzymać ofertę

Bud Stal Ogrodzenia

3

Ogrodzenia nowoczesne i ogrodzenia panelowe

Autor: Kamil Tort, publikacja: 2020-01-20

Ogrodzenia nowoczesne są wykonywane coraz częściej. Na co warto zwracać uwagę przy ich wykonywaniu i jak należy prawidłowo wykonać takie ogrodzenie, opowiem w kilku zdaniach poniżej.

Zdjęcie nr 1

Ogrodzenie nowoczesne jest to zazwyczaj ogrodzenie murowane z pustaków ozdobnych znanych nam firm i z przęseł stalowych bądź też wykonanych ze stali kolorowych. W sytuacji gdy wykonawca proponuje nam przęsła ze stali czarnej, warto zwrócić uwagę, by stal była odpowiednio ocynkowana, jak i malowana.

Sposób wykonywania fundamentów pod ogrodzenie, jak i ich zbrojenie, jest bardzo ważną sprawą. Należy pamiętać przy laniu fundamentów o zachowaniu odpowiedniej głębokości w gruncie, co wiążę się z zamarzaniem gruntu, który sięga do 120 cm w głąb ziemi. Ważne jest również odpowiednie zbrojenie fundamentów, odpowiednia średnica pręta zbrojeniowego i ilość poprzecznych mocowań. Do takich prac zalecany jest drut tak zwany żebrowy fi 12 i do powlekania go drut fi 5, mając przy tym na uwadze odpowiednią ilość do danej długości ogrodzenia (przeliczając to na metry bieżące).

Należy również pamiętać o prawidłowym wytyczeniu ogrodzenia i słupów, gdzie również będą mocowane przęsła, tak jak i brama z furtką. Ogrodzenia nowoczesne są coraz popularniejsze z powodu ich niezawodności, lecz gdy prace nie będą wykonane zgodnie z przeznaczeniem, może to zepsuć nam szybko wymarzony efekt końcowy. Jak temu zapobiec? Wystarczy trzymać się ściśle wytycznych i robić wszystko zgodnie z prawem budowlanym.

Trzeba również zwracać szczególną uwagę na rodzaj pustaka, który się wybierze (czy jest trwały, niespękany i przede wszystkim czy jest odporny na działania pogodowe, tzn. odporny na wodę, brud) i oczywiście trwałość wykonania.

Ogrodzenia panelowe zasłynęły prostotą wykonania i przede wszystkim czasem montażu, gdyż jest się w stanie wykonać je praktycznie w pojedynkę (całe ogrodzenie od podstaw). Ale nie możemy również zapominać o podstawowych zasadach wykonywania takiego ogrodzenie - by jakość była zgodna z ceną, tak jak i efektem końcowym naszych prac.

Przy takim ogrodzeniu należy pamiętać o 3 podstawowych sprawach, takich jak: pierwsza - głębokość osadzania słupków w betonie i odpowiedniej klasie betonu (zalecane B-25) na drobnym kruszywie. Drugą ważną sprawą jest odpowiednia średnica wykopu pod słupek systemowy, który nie powinien być mniejszy niż 25 cm. Trzecią ważną sprawą jest prawidłowe wypionowanie każdego kolejnego słupka, gdyż później może okazać się, że system może nie zgrywać się z powodu błędnego osadzenia słupków ogrodzeniowych.

System panelowy składa się z panelu ogrodzeniowego + 2 słupków 60x20x2 + 4 klamer montażowych, siatki i 2 daszków na słupki oraz ceowników służących do montażu podmurówki, która może być wysoka od 15 cm nawet do 30 cm. Podobna sytuacja jest z panelem ogrodzeniowym - występuje w wysokości od 123 cm i max do 250 cm, jeżeli zaś chodzi o szerokość, to tak jak i podmurówka, tak i panel ogrodzeniowy posiada szerokość 250 cm.

Mam nadzieję, że mniej więcej zapoznałem Państwa z opisem wykonywania prac przy ogrodzeniach nowoczesnych oraz panelowym i systemowym.


Opracował:
Kamil Tort
Kamil Bud Stal

Ogrodzenia - komu zlecić?

Poniżej przedstawiamy ranking 8 297 Specjalistów od Ogrodzeń najlepszych w 2021 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

Więcej poradników o ogrodzeniach