Okna i drzwi tarasowe - Oferteo.pl
  • »
  • Baza-wiedzy
  • »
  • Jak wybrać okna i drzwi tarasowe?

Jak wybrać okna i drzwi tarasowe?

Katarzyna Kowalczyk, 14 Czerwca 2016

Małe okna – mały kłopot. Duże okna – duży kłopot. Okna i drzwi tarasowe narażone są na większe straty ciepła, a w dodatku są droższe. Jednak potrafią jak żadne inne nadać pomieszczeniu charakteru. Zobacz, czy najlepiej sprawdzą się okna i drzwi tarasowe rozwierane, czy przesuwne. Sprawdź też, co zrobić, by nie uciekało przez nie ciepło.

Jeśli chciałbyś otrzymać konkretne oferty na zakup i montaż okien, wypełnij ten formularz.

Okna i drzwi tarasowe

Okno tarasowe rozwierne czy przesuwne?

Taras jest doskonałym rozwiązaniem w domach jednorodzinnych. Duże, prowadzące do niego okna, wpuszczą więcej światła do pomieszczenia oraz dodadzą mu uroku. Zadbajmy także, by to rozwiązanie było dla nas w pełni funkcjonalne.

W przypadku okien tarasowych stajemy przed podobnymi problemami, jak w przypadku pozostałych okien. Po pierwsze, musimy wybrać sposób otwierania. Najpopularniejsze są nadal okna uchylno-rozwierane, choć nierzadko decydujemy się też na okna przesuwne. Zaletą tych drugich jest to, że mogą być większe. Wymiary pojedynczego skrzydła sięgają około 300 cm szerokości i 270 cm wysokości

Okna rozwierane mogą mieć zamontowane okucia, dzięki którym można przymknąć drzwi po wyjściu na zewnątrz czy zablokować okno.

Jeżeli upatrzyliśmy sobie okno dwuskrzydłowe, zastanówmy się, czy pośrodku ma znajdować się słupek stały czy ruchomy. Stały wzmocni konstrukcję okna, ale ruchomy będzie wygodniejszy – po otwarciu okna, słupek nie będzie przeszkadzał pośrodku przejścia.

Niewygodnym i zbędnym elementem może być także wysoki próg. Nie jest to jednak problem, jeśli pomyślimy o tym odpowiednio wcześnie. Okna z niskim progiem są dostępne na rynku – osadza się je w warstwach podłogowych, zmniejszając tym samym wysokość progu do 2 cm.

Drzwi i okna tarasowe - jakie wybrać, aby oszczędzić energię?

Wiemy, co zrobić, żeby nasze okno tarasowe było wygodne. Ale jak sprawić, by było także ciepłe? Jeśli to możliwe, umieśćmy je w ścianie skierowanej na południe. Dzięki promieniom słonecznym jest lepiej nagrzana niż na przykład ściana północna, która zawsze będzie znacznie zimniejsza.


Przy oknie tarasowym zwracamy uwagę na profil, zestaw szybowy, a także na ramkę między szybami. Im grubszy profil, tym współczynnik Uw dla całego okna będzie lepszy. Podobnie im więcej szyb, tym cieplejsze okno.

Za energooszczędność okna odpowiada także przestrzeń, która znajduje się pomiędzy szybami. Znajdują się tam ramki – w starego typu oknach były to ramki stalowe, teraz stosuje się już ramki tworzywowe, które są zdecydowanie cieplejsze.


Żeby zwiększyć efektywność wpadającej do domu energii słonecznej, wybierzmy okna z powłoką niskoemisyjną, nakładaną na przeszklenie. Szyby w dużym stopniu wpłyną na izolacyjność cieplną okna, dlatego poświęćmy im więcej naszej uwagi. Im będzie ich więcej, tym cieplejsze okno. Dlatego warto zainwestować w okna 3-szybowe, z grubszą, solidniejszą ramą. Przestrzeń między szybami powinna być wypełniona gazami szlachetnymi – to one znacznie zwiększą możliwości izolacyjne okna

Podsumowując, kiedy kupujemy okna tarasowe, zwróćmy uwagę na poniższe czynniki:

  • Uw – przenikania ciepła,
  • g – przepuszczalności promieni słonecznych,
  • liczba szyb,
  • progi okien.

Współczynnik Uw dla okna tarasowego nie powinien być większy niż 1,3 W/m2.K. Najlepiej, jeśli będzie on zbliżony do 1,0 W/m2K. Przepuszczalność promieni słonecznych powinna osiągać co najmniej 35% - im więcej, tym lepiej. To zasada, która dotyczy także szyb. Progi można uzbroić w specjalne przekładki z piany PUR.

Nie pomińmy odpowiedniego montażu. Dzięki niemu okna zostaną odpowiednio zaizolowane, a ich efektywność – zwiększona. Wisienką na torcie energooszczędności może okazać się roleta, która również będzie stanowić barierę dla uciekającego z domu ciepła.

Podsumowanie

Teraz wiesz, jakie warunki powinno spełnić okno tarasowe, aby było funkcjonalne. W następnej, ostatniej już części poradnika wreszcie przejdziemy do montażu okien. Porównamy wady oraz zalety montażu ciepłego i tradycyjnego. Zobaczymy też, że zdania ekspertów w tym temacie są podzielone.

Przejdź do kolejnej części poradnika:

9. Montaż okna standardowy czy ciepły? Porównujemy wady i zalety »

Tomasz Watras - Stowarzyszenie Jakości Systemów Informatycznych

 Dzięki Oferteo w ciągu kilku dni otrzymałem komplet ofert od różnych firm. Sprawdziłem opinie o nich i porównałem ceny za usługę. Oszczędziłem czas, który spędziłbym na poszukiwaniu kontrahentów w katalogach firm.

  • Tomasz Watras
  • Członek Zarządu, Stowarzyszenie Jakości Systemów Informatycznych

Powiedz nam, czego szukasz,
a firmy same złożą Ci oferty – za darmo i bez zobowiązań.

Chcę otrzymać oferty firm »