• »
 • Baza-wiedzy
 • »
 • Wygodne, ale drogie - poznaj zalety, wady oraz koszty ogrzewania olejem opałowym

Wygodne, ale drogie - poznaj zalety, wady oraz koszty ogrzewania olejem opałowym

Katarzyna Bruś, 30 Marca 2017

Za ogrzewanie olejem opałowym zapłacisz trzy razy tyle, ile za ogrzewanie węglem kamiennym. Nie da się jednak ukryć, że to zdecydowanie wygodniejsze rozwiązanie – wystarczy, że zamówisz opał u dostawcy, a następnie ustawisz optymalną dla siebie temperaturę. Reszta zrobi się sama. Sprawdzamy, jakie jeszcze zalety ma olej opałowy, jak wybrać dobrej jakości paliwo i z jakimi kosztami musisz się liczyć, jeśli wybierzesz właśnie ten system grzewczy.

Chcesz porównać oferty dostawców oleju opałowego z Twojego rejonu? Wypełnij nasz formularz.

Olej opałowy

Czym jest olej opałowy i jak rozpoznać ten dobry?

Olej opałowy to produkt rafinacji ropy naftowej. Jest barwiony na czerwono, dzięki czemu łatwo odróżnisz go od oleju napędowego.

Biorąc pod uwagę gęstość paliwa i zawartość siarki, wyróżnia się jego dwa rodzaje:

 • lekki olej opałowy – używany do kotłów w domach jednorodzinnych i innych niewielkich budynkach,
 • ciężki olej opałowy – wykorzystywany w przemyśle – w dużych zakładach lub elektrociepłowniach.

Paliwo, którego używasz do ogrzewania twojego domu, to więc lekki olej opałowy. Posiada odpowiednie właściwości, dzięki czemu nie powoduje zniszczeń urządzenia grzewczego. Musisz jednak uważać – czasami zamiast czystego oleju sprzedawcy dostarczają mieszanki olejów różnego rodzaju.

Właściwości lekkiego oleju opałowego:

 • gęstość w temperaturze 15 stopni Celsjusza – 0,83 g/cm3,
 • temperatura zapłonu – 56-60 stopni Celsjusza,
 • zawartość wody – 55 mg/kg,
 • zawartość siarki – 0,07% m/m,
 • wartość opałowa – 42,8 MJ/kg.

Na podstawie: www.olej-opalowy.pl

Przed zakupem sprawdź parametry wybranego produktu. Dzięki temu nie przepłacisz i unikniesz późniejszych usterek. Przykładowo zbyt duża gęstość oleju opałowego może powodować powstawanie osadów instalacji grzewczej. Przez to paliwo gorzej się spala, a ty musisz znacznie szybciej wymienić kocioł lub inne elementy instalacji.

Dzięki wysokiej temperaturze zapłonu zyskasz pewność, że żadna drobna nieszczelność nie spowoduje zapalenia się oleju, a w efekcie – eksplozji w twojej kotłowni.

Podwyższona ilość siarki może wskazywać na to, że kupowany produkt nie jest czystym lekkim olejem opałowym. Dodane domieszki olei ciężkich mogą źle wpłynąć na twój piec oraz środowisko.

Koszty ogrzewania olejem opałowym

Cena za 1 litr oleju opałowego może różnić się zależnie od producenta oraz regionu. Aktualnie koszty mieszczą się w przedziale 3,12 – 3,35 zł.

To oznacza, że jeśli twój dom jest nieocieplony i ma powierzchnię 120 m², na roczne ogrzewanie możesz wydać aż 8588 – 9200 zł! To aż 3 razy tyle, ile zapłaciłbyś za węgiel. Jeśli jednak twój dom ma odpowiednią izolację, roczne koszty spadną do 5147 – 5527 zł . W najlepszej sytuacji są ci, którzy posiadają domy energooszczędne. Do ogrzania takiego domu potrzeba ok. 1000 l oleju, co oznacza, że koszty za sezon grzewczy wyniosą 3120 – 3350 zł.

Ceny oleju opałowego są zmienne, dlatego trudno przewidzieć koszt ogrzewania na kolejny rok. Przykładowo w grudniu czy listopadzie koszty 1 litra oleju mogą być mniejsze lub wyższe niż w styczniu, po nastaniu nowego roku. To spora wada tego rodzaju ogrzewania, zwłaszcza jeśli lubisz planować swoje wydatki.

Jak zamówić olej i na co uważać przy zakupie?

Olej opałowy zamówisz telefonicznie lub przez Internet. Sieć dystrybutorów jest obecnie dość rozbudowana, dlatego nie powinieneś mieć problemu, by znaleźć sprzedawcę w swojej okolicy. To ważne, by dostawca znajdował się blisko twojego miejsca zamieszkania – ograniczysz wydatki na transport.

Jednorazowo zamawia się z reguły 800 – 1500 l. Taka ilość może okazać się jednak niewystarczająca, jeśli twojemu domowi brakuje ocieplenia. W takim przypadku zużyjesz rocznie ok. 2700 l. Ilość zmieni się też, jeśli budynek jest większy i do ogrzania masz nie 120, a przykładowo 200 m2.

Nie kupuj kota w worku – upewnij się, że zamawiając olej lekki, nie dostaniesz oleju średniego lub ciężkiego. Zły dobór paliwa może uszkodzić twój kocioł. Podobny skutek będzie miała mieszanka oleju lekkiego i ciężkiego.

Zdarza się, że niektórzy dostawcy dodają inne substancje do oleju grzewczego – np. olej samochodowy czy spożywczy. To kolejne zagrożenie dla twojej instalacji grzewczej i twojego portfela – oprócz kosztów naprawy dojdą jeszcze koszty zakupu dodatkowej ilości paliwa.

Jeżeli nie masz jeszcze sprawdzonego dostawcy, najbezpieczniej będzie zamówić olej u autoryzowanego dostawcy producenta oleju. Jeśli masz wątpliwości, sprawdź stronę producenta – powinieneś znaleźć tam listę wszystkich sprzedawców. Możesz także zapytać o świadectwo legalizacji dystrybutora. W ten sposób upewnisz się, że zamawiasz produkt z pewnego, legalnego źródła i unikniesz tanich, szkodliwych podróbek.

Zapytaj, jak długo będziesz czekać na zamówienie. Nie łudź się, że paliwo otrzymasz w ciągu godziny. Czas oczekiwania może wynieść nawet kilka dni. Upewnij się więc wcześniej, jaki termin dostawy gwarantuje wybrany sprzedawca. Najczęściej spotkasz się z informacją, że produkt powinien zostać dostarczony w ciągu doby od zamówienia.

Jak przechowywać olej opałowy?

Zanim zamówisz olej opałowy, zaopatrz się w specjalny zbiornik. Powinien być wykonany ze stali lub polietylenu.

Taki zbiornik możesz umieścić zarówno w domu jak i na zewnątrz – pod ziemią lub na powierzchni. Ze względu na to, ile oleju pomieści, stosuje się odpowiednie warunki techniczne. Do zwykłego gospodarstwa domowego powinien wystarczyć zbiornik o pojemności do 5 m³ – wtedy w tym samym pomieszczeniu mogą znajdować się narzędzia czy inne przedmioty. Jeśli jednak jego pojemność jest większa, wymaga osobnego pomieszczenia.

Tam, gdzie zamierzasz magazynować olej, zadbaj o odpowiednią wentylację oraz o słabe oświetlenie. Zbiornik nie może zbytnio się nagrzać, a wpadające do pomieszczenia letnie promienie słoneczne mogą w tym przeszkodzić

Jeśli zdecydujesz się na ulokowanie zbiornika na zewnątrz, powinieneś zadbać o zabezpieczenie przed mrozem. Możesz pomalować pojemnik specjalną farbą, która uchroni go przed korozją. Jeśli chcesz, by znajdował się on na powierzchni, najlepiej zamontuj go w odpowiednio przygotowanym schowku czy garażu.

Zalety i wady ogrzewania na olej opałowy

Jeżeli cenisz wygodę i nie chcesz kilka razy w tygodniu dokładać do pieca, to olej może być dla ciebie idealnym rozwiązaniem. Jest tańszy niż ogrzewanie elektryczne, a do tego nie wymaga podłączenia do sieci gazowej.

Zalety

 • wygoda obsługi – brak konieczności dokładania paliwa,
 • automatyczne sterowanie temperaturą w pomieszczeniach,
 • brak obowiązku czyszczenia kotła,
 • łatwo dostępne paliwo – sieć dystrybutorów jest duża, dlatego nietrudno znaleźć dostawcę z regionu,
 • ekologiczny sposób na ogrzewanie domu.

Wady:

 • wysokie koszty – ogrzewanie olejem jest droższe od ogrzewania paliwem stałym,
 • konieczne specjalne miejsce na zbiornik z olejem,
 • zmienne ceny paliwa,
 • stała kontrola ilości paliwa.

Olej opałowy nie jest dość popularnym opałem w Polsce, gdzie nadal wygrywa ogrzewanie na paliwo stałe. Jest jednak wart rozważenia, zwłaszcza, gdy zależy ci na wygodzie. Wysoka cena może odstraszyć. Na to są również sposoby. Ogrzewanie na olej możesz połączyć z kominkiem, by w ten sposób dogrzać niektóre pomieszczenia. Dzięki temu zaoszczędzisz, a także zyskasz przytulny kąt w swoim domu.

Przejdź do kolejnej części poradnika:

8. Ile kosztuje ogrzewanie elektryczne? »

Tomasz Watras - Stowarzyszenie Jakości Systemów Informatycznych

 Dzięki Oferteo w ciągu kilku dni otrzymałem komplet ofert od różnych firm. Sprawdziłem opinie o nich i porównałem ceny za usługę. Oszczędziłem czas, który spędziłbym na poszukiwaniu kontrahentów w katalogach firm.

 • Tomasz Watras
 • Członek Zarządu, Stowarzyszenie Jakości Systemów Informatycznych

Powiedz nam, czego szukasz,
a firmy same złożą Ci oferty – za darmo i bez zobowiązań.

Chcę otrzymać oferty firm »