• »
 • Baza-wiedzy
 • »
 • Ile kosztuje gazowe ogrzewanie domu? zobacz, jakie są wady i zalety tego rozwiązania

Ile kosztuje gazowe ogrzewanie domu? Zobacz, jakie są wady i zalety tego rozwiązania

Katarzyna Bruś, 31 Marca 2017

Ogrzewanie gazowe jest równie wygodne, co ogrzewanie elektryczne, a do tego tańsze. Przeszkodą mogą być niełatwe początki – szereg formalności do załatwienia i niemałe koszty inwestycyjne. Jeśli jednak zależy ci na zautomatyzowanym sposobie ogrzewania domu, a do tego na ograniczeniu wydatków, może to być rozwiązanie dla ciebie. Sprawdzamy, co musisz zrobić, zanim zaczniesz ogrzewać dom gazem oraz ile wydasz w sezonie grzewczym.

Chcesz porównać oferty na instalację grzewczą? Wypełnij nasz formularz.

Ogrzewanie gazowe

Gaz ziemny i gaz płynny – dwa sposoby ogrzewania

Gaz opałowy ma wiele zalet – jego wartość opałowa jest znacznie wyższa od węgla czy drewna - 46,34 MJ/kg, a jego użytkowanie jest wygodne. Za pomocą sterownika ustawisz odpowiednią dla ciebie temperaturę, a reszta wykona się sama. Ogrzewanie gazem nie powoduje emisji szkodliwych substancji – to znacznie korzystniejsze rozwiązanie dla środowiska i dla naszego zdrowia.

Jeśli chcesz ogrzewać dom gazem, możesz wybrać jedną z dwóch możliwości:

 • ogrzewać dom gazem ziemnym poprzez podłączenie domu do sieci,
 • ogrzewać dom gazem płynnym przechowywanym w zbiorniku na zewnątrz.

Pierwsza wersja jest mniej kosztowna i zarazem wygodniejsza – nie wymaga zakupu specjalnego zbiornika. Nie każda działka może jednak być podłączona do sieci gazowej ze względów technicznych albo ekonomicznych. Jeśli przykładowo twój dom znajduje się daleko od sieci, operator może uznać, że podłączenie pojedynczego domu jest po prostu nieopłacalne. W takiej sytuacji pozostaje ogrzewanie gazem płynnym. Sieć dystrybutorów jest spora, więc na pewno znajdziesz dostawcę ze swojej okolicy. Zapas wystarczy uzupełnić raz w roku.

Ile kosztuje ogrzewanie domu gazem?

Koszty ogrzewania gazem ziemnym i gazem płynnym są porównywalne. Korzystniej wypada jednak gaz ziemny. Wydatki będą różne w zależności od tego, jak ocieplony jest twój dom. Przypomnijmy obliczenia z wcześniejszego artykułu zamieszczonego w naszym cyklu o ogrzewaniu.

Koszty ogrzewania domu gazem ziemnym wynoszą:

 • dla domu nieocieplonego – 4950 zł,
 • dla domu ocieplonego – 2722,50 zł,
 • dla domu energooszczędnego – 1732,50 zł.

Koszty ogrzewania domu gazem płynnym są niewiele większe:

 • dla domu nieocieplonego – 5663 – 6166 zł,
 • dla domu z ociepleniem – 3150 – 3360 zł,
 • dla domu energooszczędnego – 1975 – 2150 zł.

Jeśli zdecydujesz się na ogrzewanie domu gazem ziemnym, twoje wydatki mogą sięgać nawet 6166 zł. To aż dwa razy tyle co koszt ogrzewania domu pelletem.

Cena za 1 litr gazu płynnego może się zmieniać ze względu na porę roku. W sezonie grzewczym zapłacisz ok. 1,50 – 1,60 zł. Natomiast do kosztów ogrzewania gazem ziemnym należy wliczyć opłatę abonamentową i cenę według wybranej taryfy. 1 m3 kosztuje ok. 2,20 zł.

Ogrzewanie gazowe – jakie formalności trzeba załatwić przed wykonaniem instalacji?

Od wygodnego ogrzewania gazowego dzieli cię jeszcze kilka kroków. Po pierwsze złóż wniosek o wydanie warunków przyłączenia do sieci gazowej. W ciągu 21 dni powinieneś otrzymać dokument. Po drugie, złóż wniosek o przyłączenie do sieci. Następnie możesz już szukać dostawcy gazu i starać się o pozwolenie na budowę instalacji. Na zawarcie umowy z dostawcą masz rok.

Pamiętaj o wykonaniu projektu instalacji i uzgodnieniu go w ZUD – Zespole Uzgodnień Dokumentacji Projektowej. Po tych formalnościach możesz przystąpić do wykonania przyłącza i instalacji gazowej w domu. Chodzi o centralne ogrzewanie, w tym montaż pieca, który będzie rozprowadzał ciepło po całym budynku.

Etap formalności będzie uproszczony, jeśli wybierzesz gaz płynny. Przede wszystkim zleć wykonanie projektu i zgłoś go do urzędu powiatowego. Instalacja musi być wykonana przez uprawnionego do tego elektryka. Sprawdzi on, czy wszystkie elementy na pewno są szczelne. I gotowe! Teraz wystarczy już tylko ustawić odpowiednią temperaturę i opłacać rachunki. Raz w roku warto wykonać przegląd pieca.

Przechowywanie gazu płynnego

Gaz ziemny nie wymaga żadnego zbiornika – paliwo dostarczane jest rurami przez sieć gazową. Natomiast gaz płynny musi być przechowywany na zewnątrz. Jeśli kupujesz propan, zbiornik musi być ustawiony na powierzchni. W przypadku gdy kupujesz mieszankę propan-butan, zbiornik na gaz powinien znaleźć się pod ziemią.

Ulokowanie naziemnego zbiornika wymaga przestrzegania kilku zasad:

 • powinien być oddalony od domu mieszkalnego i od budynku magazynowego czy produkcyjnego o 3 m,
 • musi znajdować się w odległości 1,5 m od granicy działki,
 • odległość od rowów, studzienek i wypustów kanalizacyjnych nie może być mniejsza niż 5 m.

Za ten rodzaj zbiornika zapłacisz mniej, ale będzie widoczny na działce. Zbiorniki podziemne są ukryte, a przez to nie zajmują miejsca nawet na niedużym podwórku.

Także w tym przypadku zadbaj o odpowiednie odległości zbiornika od innych obiektów na działce:

 • od domu, budynku magazynowego i produkcyjnego powinien dzielić go 1 m,
 • od granicy z sąsiednią działką – 0,5 m,
 • od rowów, wypustów kanalizacyjnych i studzienek – 5 m.

Jeśli chcesz zaoszczędzić na kosztach początkowych, możesz kupić używany zbiornik lub zamiast zakupu – wydzierżawić go.

Ogrzewanie na gaz - jakie ma zalety?

Pomijając początkowe trudy załatwiania formalności, ogrzewanie na gaz jest wygodne w użytkowaniu. Zwłaszcza, jeśli masz przyłącze do sieci gazowej. Jeśli korzystasz z gazu płynnego, wystarczy raz w roku uzupełnić zapasy. Potem ustawiasz tylko temperaturę w pomieszczeniach, a ogrzewanie działa praktycznie samo.

Koszty ogrzewania domu gazem są przy tym znaczne mniejsze niż w przypadku ogrzewania elektrycznego – nawet do 5000 zł. To sporo, bo za tyle możesz ogrzać dom podczas kolejnego sezonu grzewczego.

Dodatkową zaletą – w przypadku gazu ziemnego – jest to, że nie musisz szukać specjalnego miejsca do przechowywania opału czy ulokowania kotła. Jeśli jego moc nie przekracza 30 kWh, możesz go zainstalować w domu, a nie w kotłowni. To znaczne ułatwienie, jeśli twój dom jest mały i zwyczajnie nie masz dodatkowego miejsca. Żadne inne urządzenie nie będzie już konieczne.

Inaczej wygląda sprawa w przypadku gazu płynnego. Na podwórku powinieneś zagospodarować odpowiednią przestrzeń na zbiornik. W przypadku małych działek ratunkiem może być zbiornik podziemny. Raz na dziesięć lat będziesz jednak musiał wykopać go spod ziemi, by wykonać przegląd.

Wadą takiej instalacji jest jej koszt. Dobre kotły na gaz są droższe od tych na paliwa stałe. Wykonanie i realizacja projektu również mogą nadwyrężyć budżet.

Dbaj też o przeglądy instalacji i kotła – z gazem nie ma żartów. Niewielkie przecieki czy nieszczelności mogą stanowić niebezpieczeństwo. Ogrzewanie na olej czy prąd uważane jest pod tym względem za pewniejsze.

Tomasz Watras - Stowarzyszenie Jakości Systemów Informatycznych

 Dzięki Oferteo w ciągu kilku dni otrzymałem komplet ofert od różnych firm. Sprawdziłem opinie o nich i porównałem ceny za usługę. Oszczędziłem czas, który spędziłbym na poszukiwaniu kontrahentów w katalogach firm.

 • Tomasz Watras
 • Członek Zarządu, Stowarzyszenie Jakości Systemów Informatycznych

Powiedz nam, czego szukasz,
a firmy same złożą Ci oferty – za darmo i bez zobowiązań.

Chcę otrzymać oferty firm »