• »
 • Baza-wiedzy
 • »
 • Ile kosztuje ogrzewanie ekogroszkiem i jak wybrać najlepszy rodzaj tego węgla?

Ile kosztuje ogrzewanie ekogroszkiem i jak wybrać najlepszy rodzaj tego węgla?

Katarzyna Bruś, 20 Stycznia 2017

Ekogroszek to fenomen na rynku polskim i czeskim – tu jest produkowany i najchętniej kupowany. Jego popularność potwierdza raport Oferteo.pl – 54% użytkowników serwisu ogrzewa swoje domy właśnie tym węglem. Nic dziwnego – jest łatwo dostępny, stosunkowo tani i wygodny, a do tego bardziej przyjazny środowisku niż węgiel tradycyjny. Sprawdzamy, ile kosztuje ogrzewanie domu ekogroszkiem oraz jak wybrać opał najlepszej jakości.

Jeśli chcesz porównać oferty dostawców z Twojego rejonu wypełnij nasz formularz.

Ekogroszek

Czym jest ekogroszek?

Ekogroszek to odmiana wysokokalorycznego węgla kamiennego. Ma formę granulatu – niewielkich kamieni o średnicy 5 – 25 mm. Zawiera niewielkie ilości siarki, a po spaleniu pozostawia mało popiołu. Stąd też jego nazwa – wyglądem przypomina węgiel groszek, ale dzięki swoim właściwościom jego spalanie jest bardziej ekologiczne.

Podstawowe parametry dobrego ekogroszku:

 • kaloryczność – 24 – 33 MJ/kg,
 • zawartość popiołu – 6 – 10%,
 • zawartość siarki - 0,6%,
 • spiekalność – RI ok. 20,
 • wilgotność - poniżej 15%.

Kaloryczność węgla, czy inaczej wartość opałowa, powinna być stosunkowo wysoka - nie mniejsza niż 24 MJ/kg. Wysokokaloryczny ekogroszek dostarczy więcej ciepła, a ty zużyjesz mniej opału w sezonie zimowym.

Mała ilość popiołu oznacza większą wygodę - nie będziesz musiał codziennie usuwać z kotła pozostałości po spalaniu. Niska zawartość szkodliwych substancji jest przyjazna zarówno dla środowiska, jak i twojego pieca. Duże ilości siarki mogą prowadzić do korozji urządzeń grzewczych.

Spiekalność mówi o tworzeniu spieków koksowych. Im wyższy wskaźnik RI, tym więcej spieczonego popiołu gromadzi się w piecu. W efekcie węgiel spala się gorzej.

Na spalanie węgla wpływa też wilgotność. Przy dużej wilgotności opał traci swoją wartość i potrzeba go znacznie więcej do ogrzania budynku. Wilgotny węgiel może też być przyczyną szybszego niszczenia kotła. Opał może zawilgotnieć, jeśli jest nieodpowiednio przechowywany. Przed zakupem warto więc nie tylko sprawdzić opis produktu, ale też przeprowadzić krótki wywiad ze sprzedawcą.

Ile kosztuje ekogroszek?

Cena ekogroszku zależy od kilku czynników: producenta, regionu, parametrów oraz formy dostawy. Minimalny koszt to ok. 420 zł za tonę. Górna granica może wynieść nawet 1200 zł.

Najtańszy ekogroszek dostaniesz na Śląsku. Im dalej, tym drożej – do ceny doliczane są koszty transportu i dystrybucji węgla. Różnice w cenie za jedną tonę mogą sięgać 200 – 300 zł.

Wpływ na cenę ma też to, czy kupujesz węgiel luzem czy w workach. Za jedną tonę węgla od tego samego producenta zapłacisz 590 lub 660 zł, w zależności od tego, w jakiej formie zostanie do ciebie dostarczony. Porównując ceny oferowane od innych dostawców, różnica ceny jednej tony wynosi średnio 100 zł. Przy zakupie opału na całą zimę zaoszczędzisz więc nawet 500 zł.

Duże znaczenie ma także wartość opałowa węgla. Najtańszy ekogroszek dostaniesz już za 400 – 500 zł. Niewielka cena bierze się z ich niskiej kaloryczności, która nie przekracza 20 – 22 MJ/kg. Nie daj się więc zwieść kusząco niskim cenom – ostatecznie łączne wydatki na ogrzewanie mogą być większe, ponieważ ilość węgla do ogrzania domu znacznie wzrośnie. Ekogroszek o kaloryczności 29 MJ/kg to wydatek rzędu 800 zł.

Popularność ekogroszku sprawia, że jest on dostępny nawet w markecie. Rozbieżność cenowa jest duża – za worek o wadze 20 kg zapłacisz 10 – 20 zł. Oznacza to, że koszt jednej tony mieści się w przedziale 500 – 1000 zł. Ceny nie są więc różne od tych, które zaoferuje ci sprawdzony dostawca. Upewnij się jednak, jakie właściwości ma opał. W marketach może i spotkasz najtańszy ekogroszek, ale jego parametry pozostawią wiele do życzenia - ma wyższą zawartość siarki i mniejszą kaloryczność sięgającą 23 MJ/kg. Jeśli więc za worek takiego węgla zapłacisz 20 zł, może się okazać, że mocno przepłaciłeś.

Ile kosztuje ogrzewanie domu ekogroszkiem?

W poprzednim artykule sprawdziliśmy, ile wydasz na ogrzanie jednorodzinnego domu ekogroszkiem. Pod uwagę wzięliśmy średnio kaloryczny węgiel. Powierzchnia domu wynosi 120 m2.

Przypomnijmy nasze obliczenia:

 • dom nieocieplony – 2160 - 3240 zł
 • dom ocieplony - 1200 - 1800 zł
 • dom energooszczędny - 840-1440 zł

Nawet jeśli twój dom jest nieocieplony, koszt ogrzewania nie powinien przekroczyć 3240 zł. W porównaniu do innych systemów ogrzewania, ekogroszek to jeden z najtańszych opałów. Dodatkowo ocieplone ściany i dach zmniejszą wydatki nawet o 1000 zł.

Jaki ekogroszek wybrać?

Nie zawsze to, co nazywa się ekogroszkiem, faktycznie nim jest. Ta zasada dotyczy głównie taniego ekogroszku. Potraktuj niską cenę jako znak ostrzegawczy przed podróbką wartościowego produktu. Sprawdź parametry opału i zweryfikuj, czy faktycznie odpowiadają standardom eko-węgla.

Wysoka kaloryczność oznacza też wyższą cenę. Nie spisuj na straty ekogroszku o mniejszej wartości spalania. Niektóre kotły świetnie radzą sobie z tzw. ekogroszkiem light o kaloryczności 20-22 MJ/kg.

Nie ma jednego "dobrego" węgla. Za "dobry" węgiel zwykło się uważać ten najbardziej kaloryczny, co jednak nie zawsze będzie cechą pożądaną. Węgiel wysokokaloryczny pali się z problemami – produkuje dużo trudno palnych gazów, więc jeśli w cieplejsze dni nie dostarczy się mu dość powietrza (bo nie będzie potrzeby intensywnego grzania), zostawi mnóstwo sadzy, a nawet smoły, tracąc tym samym znaczną część swojej wartości i przysparzając palaczowi dodatkowej pracy przy czyszczeniu.

Najlepszym rozwiązaniem jest zakup dwóch rodzajów paliwa: mniej kalorycznego na dni cieplejsze oraz wysokokalorycznego na cięższe mrozy. Tym sposobem skorzystamy z zalet obu paliw. Słabsze paliwo będzie się łatwiej i czyściej spalać w okresie cieplejszym, natomiast w mrozy mocny węgiel będzie długo grzał i w pełni wykorzysta się jego możliwości.


Jeśli chcesz zaoszczędzić, kup ekogroszek luzem. Węgiel w workach może być droższy nawet o 200 zł za tonę. Jest jednak wygodniejszy – 25-kilogramowe worki można łatwiej przerzucić do odpowiedniego pomieszczenia. Są też ułatwieniem przy dosypywaniu opału do kotła. Przede wszystkim jednak chronią węgiel przed zawilgoceniem. Jeśli jednak kupisz suchy opał luzem i zadbasz o jego odpowiednie przechowywanie przez sezon zimowy, nie powinien on zawilgotnieć. Ekogroszek luzem powinieneś zamówić nie później niż 4 miesiące przed sezonem grzewczym. Unikniesz wtedy zawilgotnienia opału,a przez to obniżenia jego wartości. Węgiel workowany możesz bez problemu składować nawet dwukrotnie dłużej.

Dobrym rozwiązaniem na zakup naprawdę dobrego węgla jest zamówienie kilku worków na początek. Jeśli węgiel od danego dostawcy będzie dobrze się spalał, zrób zapas na cały sezon grzewczy. W ten sposób zyskasz pewność, że wydane pieniądze nie poszły na marne.

Wady i zalety ekogroszku

Ekogroszek może być optymalnym rozwiązaniem, jeśli zależy ci na niskiej cenie i wygodzie. Dodatkowym atutem jest zmniejszona emisja szkodliwych substancji oraz niewielka ilość popiołu.

Zalety:

 • niska emisja dwutlenku węgla przy spalaniu,
 • mniejsza ilość siarki,
 • wysokokaloryczność,
 • niewielka zawartość popiołu,
 • wygoda użytkowania – piece z automatycznym podajnikiem,
 • łatwa dostępność,
 • stosunkowo niskie koszty ogrzewania.

Wady:

 • droższy od innych rodzajów węgla kamiennego,
 • wymaga usuwania popiołu i dokładania opału,
 • konieczność zakupu specjalnego kotła,
 • trudne początki – dostosowanie rodzaju ekogroszku do pieca może wymagać czasu.

Ekogroszek nie bez powodu jest ulubieńcem Polaków. Za ok. 3200 zł możesz ogrzać swój jednorodzinny dom, nie tracąc przy tym zbyt wiele czasu w kotłowni. Zadbaj o sprawdzonego dostawcę, do którego będziesz miał zaufanie. Jakość węgla to w tym wypadku podstawowa kwestia. Skorzystaj z naszego formularza i wybierz najlepszą ofertę!

Przejdź do kolejnej części poradnika:

4. Ogrzewanie węglem - wady i zalety »

Tomasz Watras - Stowarzyszenie Jakości Systemów Informatycznych

 Dzięki Oferteo w ciągu kilku dni otrzymałem komplet ofert od różnych firm. Sprawdziłem opinie o nich i porównałem ceny za usługę. Oszczędziłem czas, który spędziłbym na poszukiwaniu kontrahentów w katalogach firm.

 • Tomasz Watras
 • Członek Zarządu, Stowarzyszenie Jakości Systemów Informatycznych

Powiedz nam, czego szukasz,
a firmy same złożą Ci oferty – za darmo i bez zobowiązań.

Chcę otrzymać oferty firm »