Leasing pracowniczy - czy warto wynająć pracownika? - Oferteo.pl
 • »
 • Baza-wiedzy
 • »
 • Leasing pracowniczy - czy warto wynająć pracownika?

Leasing pracowniczy - czy warto wynająć pracownika?

Katarzyna Kowalczyk, 18 Września 2016

W każdej firmie pojawiają się momenty, w których konieczne jest wsparcie. Znaczna część pracowników przebywa na zwolnieniu lub urlopie, a nowe projekty pozostają nietknięte. Albo pojawia się jednorazowe zadanie, dla którego brakuje specjalisty. W takich sytuacjach dobrym rozwiązaniem okaże się leasing pracowników.

Miej wolność wyboru. Porównaj oferty na leasing.

Leasing pracowniczy

Czym jest leasing pracowniczy?

Leasing pracowniczy to inaczej wypożyczenie lub wynajem pracowników innej firmie. Pracodawcy zawierają umowę, na mocy której jeden z nich „pożycza“ zatrudnionych u siebie pracowników drugiemu przedsiębiorcy. W porozumieniu określają oni warunki dotyczące zatrudnionych osób, takie jak urlop, stanowisko pracy, obowiązki i wynagrodzenie. Nic nie dzieje się bez wiedzy pracownika – musi on wyrazić pisemną zgodę na taką formę pełnienia obowiązków. Następnie od swojego pierwszego, „właściwego“ pracodawcy otrzymuje bezpłatny urlop w celu pracy w innej firmie.

Pamiętaj, że jako nowy pracodawca powinieneś na czas trwania umowy przejąć opiekę nad pracownikiem. Do twoich obowiązków należeć będzie skierowanie na badania, udzielanie urlopu oraz wypłata wynagrodzenia.

Leasing pracowników, zwany inaczej outsourcingiem, jest popularny w zakresie usług kadrowo-płacowych czy obsługi systemów informatycznych.

Taki wynajem pracowników może mieć dwie formy:

 • body leasing - jeżeli dotyczy pojedynczych specjalistów. Twoja firma zyska dzięki niemu eksperckie wsparcie przy prowadzonych projektach;
 • team leasing - dotyczy całego zespołu specjalistów. Sprawdzi się w sytuacji,gdy w twojej firmie potrzebne są nowe rozwiązania albo gdy planujesz działania wymagające zaangażowania co najmniej kilku osób.

Jeżeli jesteś zainteresowany outsourcingiem pracowniczym możesz również nawiązać współpracę z agencją pracy tymczasowej. Zewnętrzna firma przejmuje wtedy na siebie część obowiązków takich jak prowadzenie procesu rekrutacji, zawieranie umowy z pracownikami, wypłata wynagrodzeń, organizacja szkoleń czy zastępstw. To działanie popularne w dużych korporacjach. W mniejszych firmach rzadziej korzysta się z pomocy firm outsourcingowych. Bezpośredni kontakt pracodawcy z pracownikiem jest czesty, dlatego lepiej, jeżeli cały proces związany z zatrudnianiem nowych osób odbywać się będzie w ramach przedsiębiorstwa.

Kiedy stosuje się leasing pracowników

Leasing pracowniczy może być dobrym rozwiązaniem w sytuacjach, kiedy tymczasowo brakuje w firmie osób do wykonywania bieżących zadań – część pracowników przebywa na urlopie lub zwolnieniu. Może także okazać się, że konieczne jest wykonanie określonej czynności czy rozwiązanie problemów, do których w firmie brakuje uprawnionych czy przeszkolonych osób. Jeżeli nie są to obowiązki powtarzające się, nie opłaca się wtedy zatrudnianie nowego pracownika na stałe. Dzięki leasingowi pracowniczemu zatrudniasz nowe osoby jedynie tymczasowo, do czasu, aż trudna sytuacja w firmie zostanie opanowana.

Zalety i wady leasingu pracowniczego

Specjalistyczne wsparcie w prowadzeniu niektórych projektów może okazać się niezwykle pomocne. Ciągła rotacja pracowników ma również swoje wady. Przyjrzyjmy się mocnym i słabym stronom leasingu pracowniczego.

Zalety:

 • krótki czas oczekiwania – w prosty sposób możesz pozyskać kompetentnych pracowników bez prowadzenia długiego procesu rekrutacji,
 • obniżenie stałych kosztów pracy,
 • stali pracownicy mają kompetentne zastępstwo w firmie, dzięki czemu żaden z projektów nie zostaje wstrzymany, a pracownik po powrocie do pracy nie musi nadrabiać zaległości,
 • ryzyko zwolnień stałych pracowników zmniejsza się,
 • nie dochodzi do nadwyżki zatrudnienia – zamiast przyjmować nowe osoby na stałe, wykorzystujesz czasową pomoc pracowników innych firm.

Wady:

 • częste zmiany pracowników, rotacje, nie wpływają dobrze na pracę zespołową i integrację,
 • wzrasta ryzyko wypłynięcia poufnych informacji,
 • osoby pracujące dla firmy w ramach leasingu mogą wykazać się mniejszym zaangażowaniem, a przez to mniej wydajnie pracować – nie znają przecież przedsiębiorstwa, jego dokładnych celów i specyfiki pracy.

Dobrze zorganizowany leasing pracowniczy może być prawdziwym wsparciem w sytuacji natężenia obowiązków. To jednak chwilowe rozwiązanie i jak każde inne ma swoje wady - nie stosuj go zbyt często, by nie osłabić integracji wśród osób zatrudnionych na stałe. Pamiętaj o tym, że powinieneś zadbać o dobro pracownika. Zatroszcz się o to, by w porozumieniu zawieranym z drugą stroną uwzględnić odpowiednie warunki pracy.

Przejdź do kolejnej części poradnika:

8. Jak poprawnie księgować leasing? »

Tomasz Watras - Stowarzyszenie Jakości Systemów Informatycznych

 Dzięki Oferteo w ciągu kilku dni otrzymałem komplet ofert od różnych firm. Sprawdziłem opinie o nich i porównałem ceny za usługę. Oszczędziłem czas, który spędziłbym na poszukiwaniu kontrahentów w katalogach firm.

 • Tomasz Watras
 • Członek Zarządu, Stowarzyszenie Jakości Systemów Informatycznych

Powiedz nam, czego szukasz,
a firmy same złożą Ci oferty – za darmo i bez zobowiązań.

Chcę otrzymać oferty firm »