Leasing lokalu lub nieruchomości - na czym polega i kiedy go stosować - Oferteo.pl
 • »
 • Baza-wiedzy
 • »
 • Leasing lokalu lub nieruchomości - na czym polega i kiedy go stosować?

Leasing lokalu lub nieruchomości - na czym polega i kiedy go stosować?

Katarzyna Kowalczyk, 13 Września 2016

Leasing nieruchomości to skuteczny sposób na zapewnienie swojej firmie jednorazowego zastrzyku gotówki. To możliwe, jeżeli zdecydujesz się na skorzystanie z leasingu zwrotnego, a do tego posiadasz lokal użytkowy lub biurowy, hotel, magazyn albo inny budynek. Możesz wybrać także leasing operacyjny lub finansowy, gdy dopiero poszukujesz lokalu. Sprawdź, które rozwiązanie jest najkorzystniejsze dla twojej firmy.

Otrzymaj oferty na leasing nieruchomości złóż zapytanie ofertowe.

Leasing nieruchomości

Leasingu nieruchomości - na czym polega?

Leasing pozwala na rozłożenie kosztów inwestycji w czasie, bez względu na to, czy mamy do czynienia nieruchomością, pojazdem czy dowolnym urządzeniem. Dodatkowo umożliwia zaoszczędzenie niemałych sum podatku dochodowego.

Leasing nieruchomości jest szczególnie popularny wśród dużych przedsiębiorstw. Bierze się to stąd, że niektóre firmy leasingowe kładą nacisk na wartość leasingu – musi ona wynosić minimum 2 mln zł. Nie jest to sztywna zasada, sumy mogą różnić się w zależności od firmy, a leasingobiorca ma możliwość wnioskowania o mniejsze kwoty.

Co ważne, rata leasingowa nie powinna przekraczać ¼ miesięcznych przychodów firmy. Podobnie jak w przypadku innych przedmiotów leasingu, również przy nieruchomościach nie zawsze musimy mieć wkład własny.

Do zawarcia umowy leasingowej potrzebujemy wypełnionego wniosku leasingowego, wyceny nieruchomości oraz pełnej dokumentacji urzędowej przedmiotu leasingu.

Lepszy leasing lokalu czy kredyt?

W porównaniu do kredytu leasing nieruchomości ma kilka zalet:

 • nie wpływa ujemnie na bilans firmy – nieruchomość nie jest wykazywana w bilansie jako zobowiązanie,
 • nie zawsze wymagany jest wkład własny, a jeśli już – mniejszy niż w przypadku kredytu,
 • formalności są uproszczone,
 • dzięki temu, że wzrasta wartość wynajmowanej nieruchomości, zwiększa się kapitał spółki.

Leasing operacyjny nieruchomości

Każdy leasing operacyjny charakteryzuje się tym, że właścicielem przedmiotu branego w leasing - w tym przypadku lokalu lub nieruchomości, jest leasingodawca. On jest odpowiedzialny za odpisy amortyzacyjne.

W koszty uzyskania przychodu możemy jednak wliczyć pierwszą ratę, prowizje, opłaty miesięczne, koszty użytkowania i ubezpieczenia.

W leasingu operacyjnym przedmiotem oddawanym w użytkowanie nie może być grunt. Dlatego jeżeli zależy nam na nieruchomości z gruntem, musimy zawrzeć osobno umowę na leasing finansowy.

Podsumujmy podstawowe cechy leasingu nieruchomości:

 • umowa zawierana jest na minimum 5 lat,
 • po upływie 5-letniego okresu leasingu cena wykupu wynosi 67% ceny zakupu określonej w umowie sprzedaży; po 10 latach – 46%,
 • przedmiot leasingu zaliczany jest do składników majątku finansującego,
 • do kosztów uzyskania przychodów wliczają się: pierwsza rata, prowizje, raty miesięczne, koszty eksploatacji,
 • VAT płatny jest łącznie z ratami leasingowymi,
 • dotyczy jedynie nieruchomości, nigdy gruntu.

Źródło: kompaskredytowy.pl

Leasing finansowy nieruchomości

W leasingu finansowym, inaczej niż w leasingu operacyjnym, właścicielem lokalu staje się leasingobiorca. Dlatego też na nim spoczywa obowiązek odpisów amortyzacyjnych. W tym przypadku VAT opłacamy z góry przy pierwszej racie leasingowej.

Nie ma tu również określonego minimalnego czasu trwania umowy, dlatego jest to rozwiązanie dobre dla tych przedsiębiorców, którym zależy na jak najkrótszym okresie użytkowania lokalu.

Leasing dotyczy nieruchomości razem z gruntem albo samego gruntu.

Główne cechy umowy leasingu finansowego:

 • umowę zawiera się na czas określony, nie ma ustalonego minimalnego czasu jej trwania,
 • przedmiot leasingu jest własnością korzystającego i jest przez niego amortyzowany,
 • do kosztów uzyskania przychodów zalicza się części odsetkowe rat leasingowych, amortyzację naniesień (budynki, budowle, urządzenia), koszty eksploatacji,
 • VAT płatny z góry po podpisaniu umowy leasingu określony od sumy wszystkich rat wynagrodzenia,
 • dotyczy zarówno nieruchomości z gruntem, jak i samego gruntu.

Leasing zwrotny nieruchomości

Leasing zwrotny to szczególna forma umowy leasingowej. Dostawca przedmiotu leasingu i leasingobiorca to ta sama osoba Załóżmy, że posiadamy budynek biurowy. Sprzedajemy go firmie leasingowej, dzięki czemu zyskujemy środki finansowe. Następnie sami bierzemy tę nieruchomość w leasing, a po wygaśnięciu umowy - wykupujemy ją.

Dzięki tym zaletom leasing zwrotny nieruchomości cieszy się większą popularnością, niż leasing operacyjny. Daje firmie zastrzyk gotówki, który może być wykorzystany w dowolny sposób. Przedsiębiorstwo nie traci przy tym lokalu – po zakończeniu umowy może odkupić nieruchomość.

Zasady leasingu nieruchomości nie odbiegają w dużym stopniu od leasingu innych przedmiotów. Wiążą się z pewnymi ograniczeniami - chociażby z wartością lokalu branego w leasing. W tym przypadku polscy przedsiębiorcy cenią sobie szczególnie leasing zwrotny. Jest to rozwiązanie dla tych firm, które już posiadają własny budynek lub lokal. Jeżeli jednak potrzebujemy nowej nieruchomości dla naszej firmy, możemy zdecydować się na leasing operacyjny lub finansowy. To dobre rozwiązanie zwłaszcza wtedy, gdy przerażają nas skomplikowane formalności i duży wkład własny związany z kredytem.

Przejdź do kolejnej części poradnika:

7. Leasing pracowniczy - czy warto wynająć pracownika? »

Tomasz Watras - Stowarzyszenie Jakości Systemów Informatycznych

 Dzięki Oferteo w ciągu kilku dni otrzymałem komplet ofert od różnych firm. Sprawdziłem opinie o nich i porównałem ceny za usługę. Oszczędziłem czas, który spędziłbym na poszukiwaniu kontrahentów w katalogach firm.

 • Tomasz Watras
 • Członek Zarządu, Stowarzyszenie Jakości Systemów Informatycznych

Powiedz nam, czego szukasz,
a firmy same złożą Ci oferty – za darmo i bez zobowiązań.

Chcę otrzymać oferty firm »