Leasing finansowy czy operacyjny? Porównaj ich wady i zalety
Katarzyna Kowalczyk, 14 Sierpnia 2016
Leasing finansowy czy operacyjny? Pośredni czy bezpośredni? By dokonać odpowiedniego wyboru, dobrze jest poznać warunki każdego z rodzajów leasingu. W artykule przedstawiamy najważniejsze różnice między nimi i doradzamy, który z nich będzie najkorzystniejszy dla twojej firmy.
Wypełnij formularz i porównaj bezpłatnie oferty na leasing.

Z tego artykułu dowiesz się:
Leasing jest rozwiązaniem docenianym przez polskie przedsiębiorstwa. To dość prosta metoda na pozyskanie dóbr potrzebnych w firmie. Formalności związanych z umową leasingową jest niewiele, a warunki są przystępne. Leasingobiorca nie musi również spełniać szeregu wyśrubowanych kryteriów, by doszło do zawarcia umowy.
Ze względu na to, jak będą wyglądały warunki naszego leasingu, możemy wyróżnić kilka jego rodzajów.
Leasing bezpośredni i pośredni
Te dwa rodzaje leasingu różnią się tym, ile stron jest zaangażowanych w umowę. W leasingu bezpośrednim leasingdawcą jest producent. W leasingu pośrednim udział biorą leasingobiorca, leasingodawca i producent. Leasingodawcą jest najczęściej wyspecjalizowane przedsiębiorstwo leasingowe, które wykupuje od producenta określony przedmiot i udostępnia przedsiębiorcy (leasingobiorcy) do użytkowania.
Leasing operacyjny i finansowy
Leasing operacyjny nazywany jest inaczej usługowym. Przedmiot leasingu trafia do użytkowania przedsiębiorcy, ale jego właścicielem pozostaje firma leasingowa. Po upłynięciu okresu finansowania leasingobiorca może go wykupić za cenę określoną przy zawieraniu umowy. Amortyzacja jest w tym przypadku po stronie leasingodawcy, czyli właściciela.
Stawki amortyzacji określają, jaką część wartości zakupionego przedmiotu można odliczyć od podatku. Różnią się w zależności od tego, jakiego przedmiotu dotyczą i są określane ustawowo. Jeżeli przykładowo samochód amortyzowany jest przez 5 lat stawką 20%, to przez 5 lat można odliczyć maksymalnie 20% wartości tego samochodu od podstawy opodatkowania.
Okres pełnej amortyzacji danego przedmiotu wyznacza też okres jego eksploatacji. W przypadku leasingu operacyjnego czas finansowania jest krótszy od okresu amortyzacji. Musi jednak wynosić co najmniej 40% tego okresu. Leasing operacyjny traktowany jest jako usługa, dlatego objęty jest 23% stawką VAT.
Charakterystyka leasingu operacyjnego:
- amortyzacja po stronie leasingodawcy,
- do kosztów uzyskania przychodów wlicza się rata leasingowa oraz pozostałe koszty związane z tym leasingiem: czynsz inicjalny (opłata początkowa), opłaty manipulacyjne, prowizje,
- przedmiot leasingu jest własnością leasingodawcy podczas trwania umowy,
- możliwość wykupu przedmiotu leasingu po upływie umowy,
- okres finansowania wynosi co najmniej 40% okresu amortyzacji,
- podatek VAT płacony w ratach.
Leasing finansowy, zwany też kapitałowym, różni się od leasingu operacyjnego tym, że to finansujący jest właścicielem określonego przedmiotu. Dlatego to właśnie on dokonuje odpisów amortyzacyjnych. Po zakończeniu umowy przedsiębiorca użytkujący przedmiot może dokonać przeniesienia tytułu własności.
Czas trwania umowy jest podobny do faktycznego zużycia przedmiotu leasingu. Część raty traktowana jest jako koszt uzyskania przychodu u osoby korzystającej z przedmiotu (jest to część odsetkowa raty). Część kapitałową traktuje się jako kapitał przy operacji kredytowej.
Leasing finansowy traktowany jest jako dostawa towarów. To istotne, ponieważ w zależności od tego, jaką stawką VAT objęty jest przedmiot leasingu, taką samą będzie również objęty leasing. Dlatego ten rodzaj jest szczególnie opłacalny wtedy, kiedy brana do użytkowania rzecz ma stawkę 8% VAT - jest to np. sprzęt medyczny.
Charakterystyka leasingu finansowego:
- amortyzacja po stronie leasingobiorcy,
- do kosztów uzyskania przychodu wlicza się rata odsetkowa i koszty amortyzacji,
- właścicielem przedmiotu jest leasingobiorca,
- możliwość przeniesienia tytułu własności po zakończeniu umowy,
- krótszy okres finansowania,
- podatek VAT płacony z góry.
Warto zwrócić także uwagę na różne formy płatności podatku VAT. W przypadku leasingu operacyjnego podatek płatny jest z każdą ratą leasingową. Natomiast w przypadku leasingu finansowego podatek płaci się z góry za cały okres trwania umowy leasingu.
Porównajmy różnice między leasingiem finansowym i operacyjnym w tabeli:
Kryterium | Leasing operacyjny | Leasing finansowy |
Amortyzacja | obowiązek leasingodawcy | obowiązek leasingobiorcy |
Okres trwania umowy | minimum 40% czasu amortyzacji przedmiotu (nieruchomości - nie mniej niż 5 lat) | brak określonego minimalnego czasu trwania umowył |
Koszty uzyskania przychodu | korzystający zalicza do kosztów raty netto oraz opłatę wstępną | korzystający zalicza do kosztów część odsetkową rat leasingowych oraz amortyzację |
Podatek VAT | doliczany do rat leasingowych, VAT wynosi 23% (leasing operacyjny traktowany jest jako usługa) | opłacany wraz z pierwszą ratą, z góry, wysokość VAT zależy od przedmiotu leasingu (leasing finansowy traktowany jest jako dostawa towarów) |
Własność | firma leasingowa jest właścicielem przedmiotu leasingu | leasingobiorca staje się właścicielem przedmiotu leasingu |
Możliwość wykupu | zależna od stawki amortyzacji i okresu wykupu | wraz z ostatnią ratą przedmiot staje się własnością korzystającego |
Źródło: cenabiznesu.pl

Leasing finansowy i operacyjny różni się głównie kwestią podatkową. Najczęściej leasing finansowy wybierany jest w przypadku samochodu bez VAT-u, czyli na VAT marżę. Pamiętajmy o tym, że nie wszystkie firmy oferują ten rodzaj leasingu. Przykładowo ja sam prowadzę firmę i zdecydowałem się na leasing finansowy, żeby od razu odliczyć pełny VAT. Jednak w innym przypadku postawiłem na leasing operacyjny. Wiele zależy od indywidualnej sytuacji klienta.
- Robert Makos,
- TOP-leasing24
Podstawowe różnice tych form leasingu to odpisy amortyzacji, czas trwania umowy czy podatek VAT. Jedynie od przedsiębiorcy zależy, który z rodzajów leasingu jest dla niego korzystniejszy – czy bardziej zależy mu na krótszym okresie finansowania, czy może woli ratalnie opłacać podatek VAT? Polscy przedsiębiorcy częściej decydują się na leasing operacyjny.
Leasing zwrotny
To dobre rozwiązanie dla firm, którym chwilowo brakuje gotówki, a jednocześnie dysponują środkami trwałymi, takimi jak maszyny, lokale czy samochody. Część z nich można sprzedać firmie leasingowej za gotówkę, a następnie wziąć je w leasing. W ten sposób firma dostaje finansowy zastrzyk, nie tracąc przy tym żadnego z posiadanych przedmiotów.
Leasing konsumencki
Dotyczy osób, które nie prowadzą działalności gospodarczej. Stanowi korzystną alternatywę dla kredytu – formalności z nim związane są prostsze, a wymagania wobec zainteresowanego usługą– mniejsze. Często także leasing konsumencki jest tańszy niż kredyt w banku.
Dla kogo jaki leasing?
Z leasingiem konsumenckim sprawa jest prosta – skierowany jest dla osób, które nie prowadzą własnej firmy. Jakie rozwiązanie powinien jednak wybrać przedsiębiorca?
Leasing finansowy powinien zainteresować tych przedsiębiorców, którym zależy na krótkim okresie finansowania. Nie ma ustalonego minimalnego okresu trwania umowy, dlatego leasingobiorca może użytkować przedmiot krótko, np przez rok.
Leasing finansowy będzie jedynym rozwiązaniem dla firm, które chcą skorzystać z jednorazowej amortyzacji. Pozwala ona skutecznie obniżyć podatek dochodowy w danym roku dzięki jednorazowemu zaliczeniu w koszty wydatku o wysokiej wartości - jest to przyspieszona amortyzacja.
Jednorazowej amortyzacji podlegać może większość maszyn, urządzeń i aparatów, narzędzi, przedmiotów, a także pojazdów. Wyjątkiem są jednak auta osobowe.
Leasing finansowy jest bardziej opłacalny w przypadku finansowania przedmiotów opodatkowanych preferencyjną stawką VAT 8%, np. sprzętu medycznego. Należy bowiem zdawać sobie sprawę z tego, że raty w leasingu operacyjnym zawsze powiększone są o 23% VAT. Jest on traktowany jako usługa, a tego rodzaju usługi obłożone są 23% VAT.
W przypadku leasingu finansowego VAT jest płacony od razu, wraz z pierwszą ratą. Jego wysokość zależy od stawki podatku VAT na dany przedmiot, czyli za przedmioty opodatkowane 8-proc. stawką trzeba będzie odprowadzić 8%. Oznacza to, że leasing finansowy będzie w tego typu przypadkach tańszy od operacyjnego.
- Zbigniew Śpiewakowski,
- Leasing Expert Oddz. Szczecin
Z drugiej strony opłacanie VAT-u w ratach ma swoje zalety - pozwala rozłożyć tę kwotę w czasie. Leasing operacyjny nie wymaga tym samym tak dużego wkładu na samym początku. Przynosi także większe korzyści podatkowe - niemal wszystkie wydatki związane z leasingiem można wliczyć w koszty uzyskania przychodu firmy, które zmniejszają podstawę opodatkowania.
Przedsiębiorcy dzięki leasingowi zyskują prostą drogę do rozwoju firmy. W łatwy sposób mogą uzyskać potrzebne im dobra do prowadzenia swojej działalności, a za pomocą leasingu zwrotnego – również dodatkową gotówkę na dowolne wydatki.
Przejdź do kolejnej części poradnika:
3. Kredyt czy leasing? Porównaj, co będzie lepsze dla twojej firmy »