Ile kosztuje ogrzewanie pelletem? Zobacz, jak wybrać dobry pellet
 • »
 • Baza-wiedzy
 • »
 • Ile kosztuje ogrzewanie pelletem? zobacz, jak wybrać dobry pellet

Ile kosztuje ogrzewanie pelletem? Zobacz, jak wybrać dobry pellet

Katarzyna Bruś, 29 Marca 2017

Pellet drzewny może być ciekawą alternatywą dla węgla, jeśli zależy ci na ekologicznym ogrzewaniu i dobrej cenie. Te dwa rodzaje opału niewiele różnią się od siebie cenowo, a za drzewnym granulatem przemawia dodatkowo wygoda – pakowany w poręczne worki, nie brudzi pomieszczenia i nie pozostawia wiele popiołu po spaleniu. Podpowiadamy, gdzie i jak kupić wysokiej jakości opał oraz jaka jest jego cena.

Chcesz porównać oferty dostawców pelletu z Twojego rejonu? Wypełnij nasz formularz.

Pellet

Czym jest pellet?

Pellet powstaje ze zrębków drzewnych, trocin i odpadów z tartaku. Są one sprasowywane za pomocą wysokiej temperatury, a następnie formowane w niewielkie owalne granulki. Wysokiej jakości opał nie zawiera żadnych dodatkowych sklejających związków chemicznych.

Dzięki temu podczas jego spalania nie wytwarzane są szkodliwe substancje. Ograniczona jest też emisja dwutlenku węgla – powstaje go zaledwie tyle, ile drzewo pochłonęło go podczas swojego wzrostu. To sprawia, że ogrzewanie pelletem jest ekologiczne, a zarazem tańsze od ogrzewania elektrycznego.

Ile kosztuje pellet?

Cena pelletu zależy oczywiście od producenta i dostawcy oraz od formy pakowania opału. Możesz zamówić go luzem, w wygodnych workach ważących 15 lub 25 kg albo też w Big Bagach, których waga wynosi 700 kg lub nawet tonę.

Cena za 1 tonę pelletu waha się od 740 do 1000 zł. Najtańszy jest pellet luzem, a najdroższy – w workach. Koszty zależą też od klasy pelletu. Za najniższą cenę możesz mieć opał klasy A2. Towar najwyższej klasy A1 – najodpowiedniejszy dla domowych kotłów, kosztuje od ok. 800 zł.

Koszt ogrzewania pelletem

W jednej z poprzednich części artykułu podawaliśmy przybliżone koszty ogrzewania domu pelletem. Przypomnijmy te obliczenia.

Wzięliśmy pod uwagę dom jednorodzinny o powierzchni 120 m². Jeżeli dom jest nieocieplony, a jego zapotrzebowanie na ciepło wynosi 200 Kwh/m2, to roczny koszt ogrzewania pelletem wynosi 2850 – 3800 zł. W przypadku domu z odpowiednią izolacją i zapotrzebowaniem na energię cieplną 110 kWh/m2, koszty mieszą się w przedziale 1500 – 2000 zł na rok. Najmniej zapłacisz za ogrzewanie domu energooszczędnego, nie potrzebującego więcej niż 70 kWh/m2. Roczne wydatki wynoszą 900 – 1200 zł.

Dla porównania: ogrzewanie domu ekogroszkiem to maksymalnie 3240 zł dla domu nieocieplonego i 1440 zł dla domu energooszczędnego. Biorąc pod uwagę cały sezon grzewczy, za pellet zapłacisz ok. 500 zł więcej. Różnica nie jest więc kolosalna, ale może być odczuwalna w domowym budżecie.

Jak wybrać dobry pellet

Pellet jest droższy od zwykłego drewna opałowego. Nie bez powodu – ma wyższą wartość opałową, porównywalną do węgla. Po spaleniu pozostawia mało popiołu. Na dodatek pozostałości po nim możesz wykorzystać chociażby jako nawóz do roślin.

Właściwości wysokojakościowego pelletu:

 • wartość opałowa: 17,5 - 25 MJ/kg
 • zawartość popiołu: > 0,5%
 • wilgotność: ≤ 10

Sprawdzaj etykiety i wybieraj towar, który mieści się w podanych przedziałach. Najłatwiejszym sposobem na zakup wysokojakościowego pelletu jest zwrócenie uwagi na jego klasę.

Klasy pelletu:

 • A1 – najwyższa i najodpowiedniejsza dla kotłów domowych, pieców i kominków,
 • A2 – te pellety zawierają nieco większą zawartość popiołu i lepiej sprawdzą się w większych kotłach,
 • B – pellet przemysłowy.

Klasy opału obowiązują w ramach normy EN-14961-2. To właśnie ona określa, jaką grubość i zawartość wody powinien mieć opał. Jeśli chcesz mieć pewność, że wybrany towar jest zgodny z normą, upewnij się, czy posiada certyfikat ENPLUS. Taki pellet z pewnością nie będzie zawierał żadnych szkodliwych substancji, a jego spalanie będzie efektywne – nie powstaną spieki, a ilość pozostałego popiołu będzie znikoma.

Możesz także poszukać niecertyfikowanego pelletu. W takim przypadku zdany jesteś na etykiety i słowo dostawcy. To dość ryzykowne rozwiązanie, ale pozwoli zaoszczędzisz nawet do ok. 200 – 300 zł na jednej tonie.

Gdzie kupić pellet

Pellet drzewny możesz kupić nawet w popularnych marketach budowlanych. Do sklepu wybierz się jednak wtedy, kiedy będziesz chciał wypróbować określonego producenta lub gdy zabraknie ci kilku worków tego opału. Kupowanie całej tony może okazać się niepraktyczne i niekorzystne cenowo.

Najlepiej zamawiać pellet drzewny u sprawdzonego dostawcy. Dobrze jest wcześniej porównać oferty cenowe i wybrać najkorzystniejszego sprzedawcę. Popytaj też znajomych i poszukaj opinii w Internecie. Dobrym rozwiązaniem jest kupienie jednego worka lub Big Baga na próbę – sprawdzisz w ten sposób, jak spala się produkt od wybranego producenta lub dostawcy.

Opał możesz także zamówić przez Internet. Takie rozwiązania często oferują firmy produkujące to paliwo albo sklepy internetowe z pelletem i brykietem.

Pamiętaj, by nie kupować pelletu przemysłowego, który nie nadaje się do małych kotłów domowych. Choć jego cena jest kusząca, awarie pieca szybko zniechęcą cię do tego rodzaju opału. Jeśli wybierzesz dobry pellet, nie pożałujesz wyłożonych pieniędzy i będziesz mógł cieszyć się czystym i efektywnym ogrzewaniem domu.

Inwestycja w ogrzewanie pelletem to dobre rozwiązanie na przyszłość - wysoka emisja CO2 oraz problem ze smogiem powodują, że Polska będzie musiała ograniczyć zużycie szkodliwego dla środowiska opału. Drzewny pellet może okazać się odpowiedzią na te problemy. Wraz z rosnącą popularnością i coraz większą dostępnością opału, ceny za urządzenia grzewcze i samo paliwo mogą wyraźnie spaść. Na ten efekt trzeba jednak jeszcze poczekać.

Przejdź do kolejnej części poradnika:

7. Wygodne, ale drogie - zalety i wady ogrzewania olejem opałowym »

Tomasz Watras - Stowarzyszenie Jakości Systemów Informatycznych

 Dzięki Oferteo w ciągu kilku dni otrzymałem komplet ofert od różnych firm. Sprawdziłem opinie o nich i porównałem ceny za usługę. Oszczędziłem czas, który spędziłbym na poszukiwaniu kontrahentów w katalogach firm.

 • Tomasz Watras
 • Członek Zarządu, Stowarzyszenie Jakości Systemów Informatycznych

Powiedz nam, czego szukasz,
a firmy same złożą Ci oferty – za darmo i bez zobowiązań.

Chcę otrzymać oferty firm »