Ile kosztuje budowa domu? 4 kroki do oszczędnego budowania - Oferteo.pl
 • »
 • Baza-wiedzy
 • »
 • Ile kosztuje budowa domu? 4 kroki do oszczędnego budowania

Ile kosztuje budowa domu? 4 kroki do oszczędnego budowania

Katarzyna Kowalczyk, 14 Stycznia 2016

Budowa domu może kosztować zarówno 200 000 zł, jak i ponad 800 000 zł. Koszty zależą od wielu czynników - powierzchni, materiałów oraz wyboru ekipy wykonawczej. Bez wątpienia największe wydatki czekają nas na końcu - wykończenie budynku pochłonie nawet 30% sumy przeznaczonej na całe przedsięwzięcie. Podpowiadamy, gdzie szukać oszczędności i jak zaplanować wydatki, aby dom był tani w budowie i utrzymaniu.

Jeśli chciałbyś otrzymać konkretne oferty od sprawdzonych i solidnych firm budowlanych, wypełnij ten formularz.

Koszt budowy domu

Historia zaczyna się od pomysłu - czas na swój własny dom. To przedsięwzięcie wymagające od nas sporych nakładów finansowych. Jeśli nasz budżet jest ograniczony, musimy rozważnie dobierać kolejne rozwiązania, tak, by nie przekroczyć określonej sumy. Dlatego planowanie zaczynamy od zdobywania informacji o cenach i możliwościach oszczędzania. Choć oszczędność przy budowie domu wydaje się niemożliwa, okazuje się, że stosując kilka prostych zasad można ograniczyć wydatki. Sposoby te przedstawiamy w 4 krokach.

Krok 1: Przygotuj się na wydatki

Koszt domu zależy od wielu czynników – rodzaju działki, gruntu, lokalizacji, a przede wszystkim materiałów budowlanych. Technologia, w jakiej stawiany jest dom, wymuszać będzie na inwestorze określone wydatki. Dom z bala, szkieletowy, pasywny, murowany – to tylko niektóre z możliwości, jakie stoją przed przyszłym właścicielem budynku. Polacy najczęściej stawiają domy w technice murowanej, o powierzchni 100 - 150 m2 – tak wynika z raportu Oferteo.

Jednym z największych wydatków w całym procesie budowy są prace wykończeniowe. Stanowią one ponad 1/3 łącznych kosztów. Drugie tyle kosztuje budowa domu do stanu surowego otwartego. Stolarka okienna i drzwiowa pochłonie 20% całej sumy, natomiast najmniej, bo jedynie 10% całości, wydać trzeba na stan zerowy. Drogi może okazać się dach – na etapie stanu surowego ten element inwestycji pochłonie najwięcej kosztów. Przełóżmy procenty na bardziej realne dla nas złotówki.

Przyjmijmy, że chcemy zbudować dom o powierzchni 120 m2. To wystarczająca powierzchnia dla jednej rodziny. Budynek powstanie w technice murowanej – jednej z najczęściej wybieranych przez Polaków. Decydujemy się na balkon i taras, ponieważ okolica sprzyja takim rozwiązaniom. Rodzaj pokrycia dachowego, okna i kwestia wykończenia pozostają otwarte. W kosztorysie budowy domu jednorodzinnego uwzględnimy najtańsze i najdroższe rozwiązania.

Koszt budowy domu o powierzchni 120m2

Możemy więc zbudować dom jednorodzinny i zmieścić się w kwocie 200 000 zł. Jak widać, między najtańszą a najdroższą wersją budowy domu jest znaczna różnica:

 • cena minimalna - 143 724 zł lub 293 724 zł (z piwnicą),
 • cena średnia - 407 240 zł lub 557 240 zł (z piwnicą),
 • cena maksymalna – 670 756 zł lub 820 756 zł (z piwnicą).

Skąd ta rozbieżność? Przyjrzyjmy się kolejnym etapom budowy. Przy budowie fundamentów koszty znacznie rosną, jeśli grunt na naszej działce jest nieodpowiedni. Już samo jego przystosowanie jest drogie, a budowa fundamentów na takim podłożu wymaga więcej czasu i nakładów pracy. W przypadku ścian zewnętrznych sporo zależy od ich grubości. Ściany jednowarstwowe są najtańsze, najdroższe – trzywarstwowe.


Ściany trzywarstwowe mają dużo lepsze właściwości, niż jedno- czy dwuwarstwowe. Przede wszystkim większa grubość ściany zapewnia mniejsze przenikanie ciepła. Elewacja jest trwalsza i wytrzymalsza na uszkodzenia. Dzieje się tak dlatego, że mamy tu trzecią ścianę murowaną. Przy styropianie czy wełnie już delikatne stuknięcie może zrobić w ścianie wgłębienie. Różnice cenowe są jednak dość duże - do wykonania dochodzi przecież cała grubość ściany, którą trzeba wymurować i otynkować. Koszt materiałów i robocizny jest o ok. 1/3 większy niż w przypadku ścian dwuwarstwowych.


Podobnie dzieje się, kiedy budujemy ściany działowe. Od materiału zależy, ile wyniesie nas całkowity koszt ich zbudowania. Najdroższe są te z płyt gipsowo-kartonowych z wypełnieniem, najtańsze – cegieł i bloczków wapienno-piaskowych. Wybór materiału na pewno zależeć będzie od ceny. Oprócz tego warto zastanowić się nad aranżacją domu. Być może któreś z rozwiązań okaże się ciekawsze lub korzystniejsze dla wnętrza.

Niemałe wydatki czekają nas przy wykonaniu stropu. Jego rodzaj zależy od konstrukcji dachu i budynku. W tym przypadku lepiej powierzyć wybór konstruktorowi. Wprowadzone przez nas samych zmiany mogą niekorzystnie wpłynąć na stabilność budynku. W domach murowanych często stosuje się stropy gęstożebrowe o średniej cenie wykonania. Najtańsze i najefektowniejsze są dachy drewniane, choć nie sprawdzają się w każdej technologii budowy. Najwięcej z kolei wydamy na strop prefabrykowany.

Jak wspomnieliśmy wcześniej, najdroższym elementem budowy do stanu surowego jest dach. Przeważnie na tym etapie nie udaje się ograniczyć wydatków, a wręcz przeciwnie – na końcu może się okazać, że wydaliśmy więcej, niż zakładał kosztorys. Źle wykonany dach jest trudny i kosztowny w przebudowie, a przede wszystkim – niebezpieczny dla mieszkańców. Wybierzmy więc dobrej jakości drewno na więźbę i zlećmy jej wykonanie doświadczonej ekipie. Wcześniej przemyślmy jednak rodzaj pokrycia dachowego. Niektóre z dachówek są cięższe od innych, a to wymaga masywniejszej więźby. Pokrycie jest jedynym elementem dachu pozwalającym na oszczędność, ponieważ zależy głównie od gustu i poczucia estetyki inwestora. Do wyboru mamy różnego rodzaju dachówki – betonowe, ceramiczne, blachodachówki i gonty bitumiczne.

Instalację grzewczą również dobrze jest przemyśleć wcześniej. Najdroższe w inwestycji rozwiązania pomogą zaoszczędzić później nawet 40% wydatków na ogrzewanie. Musimy jednak mieć pewność, że takie kotły czy piece faktycznie będą odpowiednie dla naszego budynku. Najtańsze w instalacji są piece na paliwo stałe – ekogroszek czy węgiel. To najczęściej stosowane ogrzewanie w Polsce. Pompy ciepła i kotły na ogrzewanie elektryczne wymagają znacznie większych nakładów finansowych – od kilkunastu aż do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Są jednak znacznie wygodniejsze w obsłudze.

Urządzanie domu

Dom musimy jeszcze urządzić. Koszty wykończenia są niemałe. Zależą przykładowo od tego, z czego wykonamy podłogi czy ściany. Do wyboru mamy przykładowo panele oraz znacznie droższy parkiet. Już same ceny płytek wahają się od 17 zł/m2 do 70 zł/m2. Do tego dochodzą koszty tynkowania, malowania lub tapetowania ścian. Niemało zapłacimy też za armaturę do łazienki, sprzęt AGD i meble. Najdroższe okazać się mogą meble na zamówienie. Znacznie mniej zapłacimy za szafki z popularnych sieciówek meblowych.

Krok 2: Zaplanuj swój tani dom

Oszczędzanie zaczyna się od planowania. To na tym etapie decydujemy o konstrukcji i powierzchni budynku, rodzaju ogrzewania czy rozlokowaniu okien. To bardzo istotne kwestie, które wpływają na późniejsze użytkowanie domu. Przykładowo zbytnie przeszklenie może spowodować, że nasz dom będzie zimny i trudniejszy w ogrzewaniu. Z kolei decyzja o ogrzewaniu ekogroszkiem wymusi na nas postawienie piwnicy. Opracowanie rozwiązań już na wstępie pozwoli uniknąć przykrych niespodzianek i dodatkowych kosztów wynikających czy to z ogrzewania, czy z przebudowy domu.

Projekt domu

Jeśli zależy nam na ograniczeniu wydatków, najlepiej zacznijmy od dobrania powierzchni domu. Wraz z malejącą liczbą metrów kwadratowych, topnieją również koszty. Dobrze jest postawić na proste rozwiązania. Mało skomplikowane bryły nie pochłoną aż tylu materiałów i będą wymagały mniejszego nakładu pracy od ekipy wykonawczej. To pierwszy krok do szukania oszczędności przy budowie domu.

Krok 3: Sam kupuj materiały i nie oszczędzaj na fachowcach

Ekipa budowlana oraz materiały budowlane

Kolejnym sposobem oszczędzania na budowie jest szukanie materiałów budowlanych na własną rękę. Rozglądając się po hurtowniach i szukając promocji, możemy zaoszczędzić nawet 20% wydatków. To pracochłonna, ale skuteczna metoda na zmniejszenie kosztów budowy domu. Pamiętajmy, by przy wyborze materiałów nie kierować się jedynie ceną. Zwróćmy uwagę na parametry i producenta – nie chodzi o to, by kupić budulec gorszej jakości. Niektóre hurtownie mogą po prostu sprzedawać towary po niższej cenie niż inne lub akurat dawać rabaty na interesujące nas produkty.


Materiały budowlane kupuję samodzielnie. To mniej kosztuje. Kiedy sam decyduję, od kogo kupuję i co kupuję, mam nad tym kontrolę. Wykonawca, kupując materiały, nie przejmuje się zbytnio kosztami. Szuka materiałów tam, gdzie mogą je szybko dostarczyć. Tymczasem właśnie na budulcu można zaoszczędzić. Ja porównywałem ceny oferowane przez różne hurtownie i kupowałem tam, gdzie było taniej. Brałem pod uwagę koszty materiałów i transportu. Udało mi się także skorzystać z promocji i na przykład jedną paletę budulca otrzymać gratis.

 • Bogdan Karwowski,
 • Klient Oferteo

Materiałów szukaliśmy samodzielnie. Wykonawca powiadamiał nas o tym, co będzie potrzebne i w jakich ilościach. W kilku sklepach budowlanych natrafiliśmy na rozbieżne ceny. Kupowaliśmy tam, gdzie przedstawiano nam korzystniejszą ofertę. W ten sposób udawało nam się zaoszczędzić kilkaset złotych. Trzeba jednak przyznać, że było to czasochłonne. Ograniczenie wydatków na materiały to podstawa oszczędzania w budowie. Pod uwagę trzeba wziąć też koszty transportu. Najlepiej zamówić od razu więcej budulca, tak, żeby trafił do nas w jednej turze. Dzięki temu zmniejszymy cenę dowozu.

 • Monika,
 • Klientka Oferteo

Na pewno nie oszczędzajmy na fachowcach. Nie kierujmy się od razu ku tym najdroższym – wysoka cena wcale nie musi iść w parze z doświadczeniem i sukcesami na budowie. Niech jednak cena nie będzie jedynym kryterium wyboru ekipy budowlanej. Poprośmy o referencje, sprawdźmy Firmę w Internecie albo zapytajmy o opinię innych Klientów. Starajmy się też nie skąpić funduszy na więźbę dachową. Kupując lepszej jakości drewno i powierzając wykonanie konstrukcji kompetentnym osobom, zyskujemy gwarancję wytrzymałości i stabilności więźby. To istotne, ponieważ jej naprawa może okazać się trudna i kosztowna.

Krok 4: Skorzystaj z poradnika Oferteo

Szczegółowe koszty wszystkich etapów budowy domu przedstawiamy w cyklu 8 artykułów z poradami ekspertów i opiniami osób, które już wybudowały swoje domy. Z tym poradnikiem przejdziesz przez temat kosztów budowy domu krok po kroku – od planowania, przez budowę konstrukcji aż po wykończenie. Podpowiemy, jakie są najtańsze możliwe rozwiązania, a jakie najdroższe oraz w które z nich warto zainwestować, a których lepiej się wystrzegać.

Przejdź do kolejnej części poradnika:

2. Jak oszczędzić na budowie domu? 8 zasad planowania »

Tomasz Watras - Stowarzyszenie Jakości Systemów Informatycznych

 Dzięki Oferteo w ciągu kilku dni otrzymałem komplet ofert od różnych firm. Sprawdziłem opinie o nich i porównałem ceny za usługę. Oszczędziłem czas, który spędziłbym na poszukiwaniu kontrahentów w katalogach firm.

 • Tomasz Watras
 • Członek Zarządu, Stowarzyszenie Jakości Systemów Informatycznych

Powiedz nam, czego szukasz,
a firmy same złożą Ci oferty – za darmo i bez zobowiązań.

Chcę otrzymać oferty firm »