• »
  • Baza-wiedzy
  • »
  • Okna poszukiwane! jak dobrze dobrać okna, by były ciepłe, trwałe i eleganckie?

Okna poszukiwane! Jak dobrze dobrać okna, by były ciepłe, trwałe i eleganckie?

Katarzyna Kowalczyk, 17 Kwietnia 2016

Szukając informacji na temat okien, łatwo się zniechęcić: nieznane marki, trudne do rozszyfrowania współczynniki, wzory i dane techniczne. A ty po prostu chciałbyś mieć dobre okna w dobrej cenie. Dlatego przygotowaliśmy jedyny taki poradnik, z którym wybór najlepszego okna do domu przestaje być czarną magią.

Jeśli szukasz konkretnych ofert na zakup i montaż okien, wypełnij ten formularz.

Ekspercki poradnik o oknach

Co decyduje o tym, że okna są dobre? Dobre oznacza - szczelne, ciepłe, wytrzymałe i dopasowane do twojego domu. Jak wybrać takie okna? To niełatwe zadanie. Postanowiliśmy więc zasięgnąć wiedzy u sprawdzonych firm, które specjalizują się w sprzedaży i montażu okien. Ale nie tylko. Zapytaliśmy także klientów, którzy zakupili okna poprzez serwis Oferteo.pl, o ich doświadczenie i rady w tym temacie. Znajdziesz w nich to, czego zwykle nie mówią sprzedawcy. Doświadczenia klientów uzupełniliśmy o statystyki z raportów Oferteo.pl i szeroką wiedzę naszych Doradców Klienta.

Tak powstał unikalny, ekspercki poradnik, w którym rzetelnie odpowiadamy na pytania: jakie okna wybierają Polacy, jak rozsądnie dobrać stolarkę okienną do domu, z jakiego materiału powinny być wykonane okna, jakie powinny mieć parametry i jakie są obecnie ceny zakupu oraz montażu okien.

Na początek sprawdź, co musisz wiedzieć, zanim zdecydujesz się na zakup okien:

7 kluczowych pytań przed zakupem okien

1. Z czego mają być wykonane okna?

Najtańszą wersją są okna plastikowe, co wcale nie oznacza, że są najgorsze. Wręcz przeciwnie. Mogą być szczelne, ciepłe, a do tego dopasowane do naszych wnętrz dzięki kolorowym okleinom. Więcej zapłacimy za okna drewniane, bardziej podatne na warunki atmosferyczne albo trwałe okna aluminiowe.

2. Jaki kształt powinny mieć okna?

Im bardziej skomplikowany, tym okno droższe. Najpowszechniejsze są okna prostokątne. Do wyboru masz jeszcze trójkątne, trapezoidalne, okrągłe czy wykończone łukiem.

3. W jaki sposób okna mają się otwierać?

Im więcej sposobów na otwarcie okna, tym jest ono droższe. Każda dodatkowa funkcja może zwiększyć koszt o ok. 100 zł. Przemyśl, które okna koniecznie muszą się otwierać, a którym wystarczy funkcja uchylna. Być może w niektórych pomieszczeniach sprawdzą się okna nieotwierane?

4. Jakie parametry okien są najkorzystniejsze?

To etap, który może sprawić trudność. Ale bez obawy - uprościliśmy te zawiłości:

Najpierw zwróć uwagę, jaki współczynnik przenikania ciepła ma wybrane okno. Im niższy współczynnik, tym mniej energii cieplnej wydostanie się przez okna na zewnątrz.

Według warunków technicznych dla 2017 roku współczynnik Uw nie powinien przekroczyć 1,1 W/m2K. Od 2021 roku wejdą w życie nowe przepisy - współczynnik przenikania energii zmniejszy się do 0,9 W/m2K. Zaostrzające się wymagania dotyczące budowy i materiałów budowlanych mają na celu zmniejszenie zużycia energii w budynkach. Dzięki temu twój dom będzie przyjaźniejszy dla środowiska, a twoje rachunki za prąd mniejsze.

Następnie sprawdź współczynnik g, mówiący o tym, ile energii słonecznej, wpadającej przez szybę, zostanie zatrzymanej w domu. Standardowo powinno to być ok. 30%. W wersji energooszczędnej – do 50%.

Możesz także przyjrzeć się współczynnikowi Rw, który dotyczy izolacji akustycznej okna. Mówiąc prościej, współczynnik pokaże ci, jak okno wyciszy dom i ochroni przed hałasem z zewnątrz. Jeżeli mieszkasz w mieście, może okazać się to przydatne. Standardowo wynosi on 32 dB.

5. Ile szyb powinny mieć okna?

Na rynku dostępne są okna 2- lub 3-szybowe. Te drugie są doskonałe do domów pasywnych, ponieważ zatrzymują ciepło w domu. Profile takich okien będą szersze, by dodatkowa szyba mogła być odpowiednio zamontowana.

6. Jakie dodatki dobrać do okien?

Rolety zewnętrzne, markizy czy zasłony nadadzą wnętrzom szyku. Przede wszystkim jednak zimą sprawdzą się jako dodatkowa bariera dla uciekającego z domu ciepła, a latem – jako ochrona przed upałem.

7. Która firma wykonawcza jest najlepsza?

Wybierz sprzedawcę, który zajmie się pomiarami okien, dostawą i montażem. Zobacz, jak z sukcesem robią to inni:


Najważniejsza była dla mnie firma. Szukałem informacji o tym, ile lat działa na rynku i jakie ma opinie w Internecie. Otrzymałem dużo ofert, więc miałem się nad czym zastanawiać. To był dla mnie kluczowy wybór – co do reszty, zdałem się na oferentów.

To właśnie sprzedawcy doradzali mi w kwestii producentów czy parametrów okien. Przedstawiali ceny za okna 2- i 3-szybowe oraz za ciepły i standardowy montaż. Marka okna nie grała większej roli – po prostu nie znam się na tym.

  • Grzegorz, otrzymał oferty od Firm z Oferteo

Jeśli mimo odpowiedzi na te 7 kluczowych pytań, dalej nie masz pewności, jakie okno będzie najlepsze do twojego domu - spróbuj drogi na skróty. Kieruj się wskazaniami strzałek w infografice poniżej i decyduj, czy zgadzasz się z danym stwierdzeniem, czy nie. Uwaga - wysoki potencjał trafności:

Jakie okna będą najlepsze dla mnie

Jakie okna są najpopularniejsze w Polsce?

O tym, jakich okien najczęściej szukają kupujący, powiedzieli nam Doradcy Klienta Oferteo.pl. Okazuje się, że najchętniej wybierane są okna plastikowe, głównie ze względu na ich korzystną cenę oraz użytkowanie. Klienci często nie wiedzą także, jakich okien dokładnie potrzebują.

Kupującym najbardziej zależy na oknach PCV, to ich główne kryterium wyboru. Nie mają przeważnie sprecyzowanej marki, nie podają także określonych współczynników. Zdarza się to bardzo rzadko. Najczęściej są to osoby budujące dom pasywny albo po prostu takie, które rozpoczęły budowę domu tradycyjnego, ale wszystkie wytyczne otrzymały od projektanta – potwierdza Milena Gruszecka, Opiekun Klienta Oferteo.pl.

Spostrzeżenia Doradców Klienta zgadzają się ze statystykami z raportu Oferteo.pl:

Najczęściej wybierane okna w Polsce

Na podstawie: Oferteo.pl

Okna PCV są zdecydowanie najchętniej wybieranym rodzajem okien. Wybiera je aż 85% osób poszukujących okien w Oferteo.pl. Na drugim miejscu plasują się okna drewniane. To wybór jednego na dziesięciu badanych. Materiał, z którego okno jest wykonane, to podstawowe kryterium, jakim kierujemy się przy jego wyborze. Cenimy sobie także standardowe - a przez to również tańsze - rozwiązania:


Obecnie nie ma określonej mody na okna. Klienci kupują zazwyczaj 2-szybowe, 6- komorowe okna z czarnymi uszczelkami. Są to okna PCV. W 95% przypadków ten wybór jest kierowany niższą ceną. 50% klientów nie wie, jakie okna ma lub chce mieć. Jedynym wymogiem jest materiał – plastik.


Jako konsumenci nie znamy się więc zbyt dobrze na producentach, a współczynniki omijamy szerokim łukiem. Nic dziwnego. Chcemy po prostu dobrych okien, a porad szukamy u fachowców. Przed zakupem musimy jednak podjąć kilka istotnych decyzji, jak choćby ta, z jakiego materiału powinny być wykonane nasze okna, jak powinny się otwierać, czy jaki powinny mieć kształt. Dlatego niektórzy klienci szukają informacji przed zakupem, by zyskać lepsze rozeznanie. Inni z kolei proszą o sugestię sprzedawców:


Szukałem firmy, która umie przekonać klienta do swojego produktu. Przede wszystkim ważna była dla mnie jakość okien oraz adekwatność jakości do ceny. Nie chodziło o najtańsze okna, ale dobre, czyli trwałe i długowieczne.

Dlatego zwracałem uwagę na to, ilu lat gwarancji udziela firma. Świadczy to o wytrzymałości produktu, ale też o pewności firmy co do sprzedawanych materiałów.

Przed zakupem radziłem się znajomych i szukałem informacji w Internecie, ale wiele wyszło od samych producentów. Zorientowałem się, że jeżeli firmy produkują okna o cienkim profilu, a jednocześnie wstawiają tam 3 szyby, część przeszklenia jest tylko dostawiana. Z ciepłem nie ma to wiele wspólnego, stanowi jedynie dodatkowe obciążenie. Takie okna są tańsze, ale niemało trzeba później wydać na serwis.

  • Tomasz, znalazł dostawcę okien z Oferteo

Ile trwa gwarancja na okna?

Szukając producentów okien, upewnijmy się, że otrzymana od nich gwarancja, zarówno na samo okno, jak i na montaż, będzie możliwie długa. Dzięki temu zyskamy pewność, że wybrany przez nas produkt jest trwały, a w razie kłopotów - możemy liczyć na pomoc fachowców.

Sprawdziliśmy, na iloletnią gwarancję mogą liczyć klienci:


Gwarancja jest udzielana na 3–11 lat. Zależy to od jakości okien. Są producenci, którzy robią doskonałe profile okienne i mogą sobie pozwolić na 11 lat gwarancji. Inne niestety są słabsze, a przez to też objęte krótszą gwarancją.


To istotna kwestia, ponieważ nasze okna są narażone na działanie wielu czynników. Są to zarówno siły natury, jak i czynniki wewnętrzne. Wiatr, hałas, deszcze, różnica temperatur, ruchy konstrukcji budynku i wilgotność w domu - to wszystko ma wpływ na okno, które pełni rolę bariery wnętrza. Oddziela pomieszczenia od wilgoci, mrozu czy hałasu. Dlatego od jego parametrów zależeć będzie dalsze użytkowanie.

Okna do zadań specjalnych

Jeżeli w twoim domu znajduje się poddasze użytkowe, będziesz potrzebował okien dachowych. Są wykonane z drewna, a ich cena jest dość wysoka. Dobierz je tak, by dobrze rozświetlały twoje poddasze.

Okna na parter możesz wyposażyć w system antywłamaniowy. Sprawdzą się atestowane rolety zewnętrzne, systemy alarmowe, szyby antywyważeniowe czy klamki z kluczem. Producenci proponują wiele rodzajów ochrony. Te najlepsze sprawią, że okno wytrzyma nawet 20-minutową próbę sforsowania przez włamywacza uzbrojonego w elektryczny sprzęt.

Zapytaj sprzedawcę o okna do łazienki. Powinny być one mniej szczelne lub wyposażone w nawiewniki. Łazienka jest pomieszczeniem, w którym gromadzi się najwięcej wilgoci. Nieodpowiednia cyrkulacja powietrza może doprowadzić do powstania pleśni i niszczenia okna.

Co wpływa na cenę okien?

Na cenę okien wpływa materiał, z jakiego są wykonane, kształt, szczelność, liczba szyb czy dodatki. Przykładowo dwustronna okleina podniesie cenę okna nawet o 40%, czyli o 100 – 200 zł. O tyle samo wzrośnie też cena okien drewnianych w stosunku do plastikowych.

Jeżeli zależy nam na zmniejszeniu kosztów stolarki okiennej, starajmy się tak zaplanować dom, by był jak najmniej przeszklony. Jeśli jednak nie budujesz domu, a chcesz po prostu wymienić okna na nowe, zastanów się, czy do twojego budynku nadadzą się okna 3- szybowe. Być może w niewielkim stopniu wpłyną one na zatrzymanie ciepła, a różnica w cenie będzie znacząca.

Teraz znasz już najważniejsze zasady zakupu okien. Odpowiedni materiał, kształt i wymiary to podstawowe informacje, od których warto zacząć ich wybór. Więcej o funkcjonalności okien powie ich opis techniczny. W kolejnych częściach poradnika podpowiadamy, jak zrozumieć podane w nim parametry oraz jak najlepiej dobrać okna do swojego domu.

Przejdź do kolejnej części poradnika:

2. 7 najważniejszych pytań, które musisz sobie zadać przed zakupem okien »

Tomasz Watras - Stowarzyszenie Jakości Systemów Informatycznych

 Dzięki Oferteo w ciągu kilku dni otrzymałem komplet ofert od różnych firm. Sprawdziłem opinie o nich i porównałem ceny za usługę. Oszczędziłem czas, który spędziłbym na poszukiwaniu kontrahentów w katalogach firm.

  • Tomasz Watras
  • Członek Zarządu, Stowarzyszenie Jakości Systemów Informatycznych

Powiedz nam, czego szukasz,
a firmy same złożą Ci oferty – za darmo i bez zobowiązań.

Chcę otrzymać oferty firm »