Obalamy 5 mitów na temat mikroinwerterów
Otrzymaj oferty od specjalistów jak Bartłomiej Wasiuk - Autoryzowany Partner Stilo Energy S.A. nawet w kilka minut
Chcę otrzymać ofertę

Bartłomiej Wasiuk - Autoryzowany Partner Stilo Energy S.A.

30

Obalamy 5 mitów na temat mikroinwerterów

Autor: Bartłomiej Wasiuk – Autoryzowany Partner Stilo Energy SA, publikacja: 2021-05-19

W Internecie krążą różne opracowania lub artykuły dotyczące mikroinwerterów. Zazwyczaj w sporej części oparte są one na domysłach. Przedstawiają wiarygodne informacje, ale nieprawdziwe i bazujące na swego rodzaju złudzeniach. Gdy popatrzymy na te treści, okazuje się, że mikroinwertery mają jedną zaletę, może dwie lub trzy i szereg wad. Rodzi się w tym miejscu pytanie: jak firmy takie, jak Enphase, APSystems, Deye lub Hoymiles, są w stanie funkcjonować na rynku, skoro miałyby produkować tak słabe lub wadliwe produkty? W artykule prześledzimy, jakie błędne informacje można znaleźć w sieci, a następnie spróbuję z nimi się rozprawić.

Mikrofalowniki w instalacjach fotowoltaicznych

Mit 1. Mikroinwertery są narażone na ekstremalne temperatury

Przedstawiane są informacje o temperaturach -20°C w zimie i 70°C lub nawet 80°C w lecie. Dane te poskazują, że mikroinwertery potrafią rozgrzać się do 71°C. Warto zwrócić uwagę na to, że badanie zrobione zostało na mikroinwerterach Enphase w... Arizonie, a dokładnie w miejscu, w którym temperatura powietrza w cieniu wynosiła 47°C (link do badań: Enphase Myth Busters – Microinverters fail in the heat). Jak wiadomo, w Polsce nie występują takie temperatury, poza tym mikroinwertery mają temperaturę roboczą od -40°C do 65°C (na przykładzie APSystems).

W opiniach krążących na temat przegrzewających się mikroinwerterów nie ma żadnego źródła do jakichkolwiek badań lub eksperymentów, dlatego że jest to mit nieznajdujący potwierdzenia w faktach.

Mikroinwertery są tak zaprojektowane, aby pracować na dachach pod panelami fotowoltaicznymi zarówno wtedy, gdy Słońce mocno świeci, jak i wtedy, gdy pada deszcz.

Więcej informacji o inwerterach (falownikach): Jaki falownik do fotowoltaiki? Jak działa falownik fotowoltaiczny?

Mit 2. Więcej urządzeń = większe ryzyko awarii instalacji

To stwierdzenie jest półprawdą, ponieważ ryzyko awarii pojedynczego urządzenia jest takie samo w każdym przypadku – są to zdarzenia niezależne, natomiast wystąpienie awarii jednego mikroinwertera w instalacji jest większe ze względu na większą liczbę takich urządzeń. Patrząc na to z innej strony – ryzyko awarii całej instalacji w przypadku kilku mikroinwerterów jest do potęgi n-tej mniejsze niż w przypadku instalacji na falowniku centralnym. Co ciekawe, w przypadku falownika centralnego z optymalizatorami jest najwięcej urządzeń, mimo to rozwiązanie to jest także wybierane.

Mit 3. Utrudnione serwisowanie w przypadku awarii mikroinwertera

Oczywiście jest trudniej serwisować, ponieważ trzeba wejść na dach. Natomiast w przypadku oferty od dobrej firmy, z długą gwarancją, jest to problem tej firmy, nie zaś klienta. Z innej strony patrząc, być może serwis falownika centralnego jest łatwiejszy, bo wystarczy przyjechać i „wejść” do garażu. Sęk w tym, że przy awarii falownika centralnego cała instalacja nie pracuje, a przy mikroinwerterach tylko część.

Mit 4. Większa liczba złączek MC4 = większe ryzyko pożaru

Większa liczba złączek MC4 stosowana przy takich instalacjach mogłaby mieć znaczenie, gdyby wraz z większą liczbą złączek pozostawało takie samo wysokie napięcie. W przypadku mikroinwerterów mamy do czynienia z większą liczbą złączek niż w tradycyjnej instalacji na falowniku centralnym bez optymalizatorów. Napięcia prądu stałego generowane w takiej instalacji sięgają 60 V, a nie 1000 V, jak w przypadku falownika centralnego. Patrząc na liczbę złączek, idąc tym tokiem rozumowania, nie powinniśmy stosować instalacji na falowniku centralnym z optymalizatorami, bo tam złączek jest najwięcej.

Mit 5. Mikroinwertery emitują fale radiowe zakłócające działanie radia, tv i sieci wi-fi

Tutaj trudno odnieść się do tego stwierdzenia. Najlepiej po prostu zapytać osoby, które posiadają instalacje fotowoltaiczne oparte na mikroinwerterach, czy mają problem z oglądaniem telewizji lub słuchaniem radia. Gdyby wierzyć tej informacji, to w zasadzie stosowanie takich urządzeń nie byłoby możliwe w domach, w których jest radio, telewizja i internet.

Wbrew tym fałszywym stwierdzeniom mikroinwertery mają się świetnie i zdobywają coraz większą popularność, w szczególności w USA, Europie, w tym także w Polsce.

Warto przeczytać: Fotowoltaika – ceny, opłacalność, zysk

Fotowoltaika - gdzie kupić?

Poniżej przedstawiamy ranking 20 934 Sprzedawców Paneli Fotowoltaicznych najlepszych w 2021 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

Więcej poradników o fotowoltaice