Czy warto robić opaskę drenażową wokół domu?
Otrzymaj oferty od specjalistów jak ARCZI nawet w kilka minut
Chcę otrzymać ofertę

ARCZI

47

Czy warto robić opaskę drenażową wokół domu?

Autor: ARCZI, publikacja: 2021-01-29

Nasza firma zajmuje się pracami ziemnymi, takimi jak: wykopy, odwodnienia budynków, drenaż oraz układanie kostki brukowej. Często zdarzają się sytuacje, w których klienci zastanawiają się, czy mają robić drenaż wokół domu, czy go jednak nie robić – przecież nie mają piwnicy, to po co wydawać pieniądze? Gdzie odprowadzić wodę? Czy sypać kamień do samej góry? Ten artykuł ma za zadania wytłumaczyć, dlaczego warto zrobić opaskę drenażową i jak ważne zadanie ma ona spełniać. Aby odpowiedzieć sobie na powyższe pytanie, postaramy się nakreślić technologię wykonania tzw. drenażu.

Drenaż – plan pracy

Najpierw musimy zaplanować, gdzie odprowadzimy wodę z drenażu, a co za tym idzie kierunek, w którym woda będzie swobodnie spływać, a także miejsce i liczbę studzienek, które zamontujemy.

Drenaż – I etap prac

Odkrywamy ściany budynku, czyli wykonujemy wykop – tutaj niezastąpiona okazuje się nasza minikoparka do zadań specjalnych, która zmieści się nawet w najbardziej trudno dostępnych miejscach. Aby to zrobić, musimy znać uzbrojenie terenu, czyli gdzie w ziemi można natrafić na gaz, prąd, wodę czy kanalizację. Oczywiście dobrze jest, jeżeli klient posiada mapkę zagospodarowania terenu i ją udostępni.

Odkopujemy tylko jedną ścianę i od niej zaczynamy. Robimy to etapami, nigdy nie odkopujemy całego budynku na raz.

Drenaż – II etap prac

  1. Na dnie wykopu wysypujemy specjalny kamień drenarski, następnie przystępujemy do wyczyszczenia murów, wykorzystując do tego myjkę ciśnieniową. Pamiętajmy, aby uzupełnić wszystkie ubytki.
  2. Jeżeli dom jest podpiwniczony, musimy dodatkowo wykonać izolacje przeciwwilgociową i przeciwwodną – ocieplamy styrodurem, czyli twardym styropianem odpornym na uszkodzenia mechaniczne. Taka warstwa izolacji spowoduje, że będzie mniej wilgoci w piwnicy, fundamenty i ściany będą suche, a my zaoszczędzimy pieniądze na rachunkach.
  3. Następnie wykonujemy pionową izolację ścian – smarujemy je mazidłem i czekamy, aż wyschną.
  4. Kolejnym etapem jest zamocowanie folii kubełkowej. Na dnie wykopu układamy rurę drenarską z odpowiednim spadkiem tak, aby sama rura, jak i podsypka z kamienia drenarskiego, nie była poniżej poziomu dolnej krawędzi fundamentu. Rurę owijamy geowłókniną, która pełni funkcję filtracyjną, przepuszcza tylko wodę i z czasem nie doprowadzi do zapchania.
  5. Tak przygotowaną rurę drenarską obsypujemy kamieniem drenarskim minimum 15 cm. Wykorzystujemy do tego miniwozidło spalinowe o ładowności 300 kg, z napędem na wszystkie cztery koła, które idealnie sprawdza się na krótkich i długich dystansach w trudnym terenie.
  6. Kolejnym etapem jest osadzenie studzienek rewizyjnych, do których podpinamy rury drenażowe.
  7. Wodę opadową z dachu nie podpinamy do drenażu, a odprowadzamy osobnymi rurami PCV.

Zasypanie – ostatni etap prac

  • Jeżeli mamy do czynienia z gruntami rodzimymi przepuszczalnymi, pozostały urobek wsypujemy z powrotem do wykopu, pamiętając jednak, aby przed zasypaniem położyć dodatkowo geowłókninę, która będzie oprócz tego filtrować przygotowaną opaskę drenażową.
  • Jeżeli mamy do czynienia z gruntami nieprzepuszczalnymi, wówczas wykop zasypujemy kamieniem, a cały urobek zostaje.

Tak wykonana opaska drenażowa pozwoli nam uniknąć zalania piwnic, zawilgocenia fundamentów, a także pozwoli zaoszczędzić na rachunkach.

Roboty ziemne - komu zlecić?

Poniżej przedstawiamy ranking 45 292 Specjalistów od Robót Ziemnych najlepszych w 2021 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

Więcej poradników o robotach ziemnych