Ubezpieczenie posagowe, 5 rzeczy, które powinieneś wiedzieć, Cała Polska


Cena do uzgodnienia

Pracujesz na kilka etatów, nie masz czasu na nic, ale robisz to dla dziecka, bo przecież ono jest najważniejsze. A co by było, gdyby stało Ci się coś złego? Nie jesteś w stanie przewidzieć, czy Twojej rodziny nie dotknie jakaś tragedia. Bezpieczeństwo może zapewnić Twojemu dziecku polisa posagowa. Ta sama polisa umożliwi mu łatwiejszy start w życie nawet jeśli rodzinie nie przydarzy się nic złego.

1. Dla kogo jest przeznaczone ubezpieczenie posagowe?

Polisa posagowa to rodzaj polisy na życie, która zabezpiecza finansowo dziecko na wypadek śmierci rodzica lub zapewnia mu środki na dorosłe życie. Ubezpieczonym w takim wypadku jest rodzic, a współubezpieczonym dziecko. Polisę może wykupić każdy rodzic – zarówno ten świeżo upieczony, jak i ten, który ma pociechę już od kilku lat. Umowę z towarzystwem ubezpieczeniowym można bowiem zawrzeć do ukończenia przez dziecko 18. roku życia.

Umowa zawierana jest na konkretny okres: od 5 do 25 lat. Polisy posagowe oferuje wiele towarzystw, a ich zakres i ceny mogą się różnić (np. pakietami, o których piszę poniżej), dlatego warto orientować się w tym, co się dzieje i dobierać najlepsze dla siebie rozwiązania.

2. Jak działa ubezpieczenie posagowe?

Polisa posagowa zapewnia dziecku środki ukończenie edukacji oraz start w dorosłe życie. To rodzic decyduje, jak szeroką ochronę chce zapewnić swojemu dziecku. Podpisując umowę zaznacza, czy jest zainteresowany tylko zgromadzeniem kapitału dla dziecka, czy chciałby skorzystać z umów dodatkowych. Pakietów dodatkowych jest dużo, w niektórych towarzystwach (np. w AXA) aż 15. Można je dobierać indywidualnie, tak aby zapewnić swojej rodzinie kompleksową ochronę. W ten sposób można zawrzeć umowy dodatkowe zabezpieczające rodzica i całą rodzinę na wypadek różnych sytuacji: chroniącą rodzica w razie zawału, zachorowania na nowotwór, pobytu w szpitalu, operacji, trwałego uszczerbku na zdrowiu, inwalidztwa i niezdolności do pracy na skutek wypadku.

3. Ile to kosztuje?

Polisa posagowa nie należy do najtańszych. Im młodsze dziecko ubezpieczamy, tym mniejszą składkę zapłacimy. Jak można się domyślić, najlepiej jest wykupić polisę tuż po urodzeniu potomka – wtedy okres opłacania składek jest dłuższy i można uzbierać duży kapitał.

Na rynku oferuje takie polisy kilka towarzystw, np. PZU Życie, AXA Ochrona, Allianz Życie , TUnŻ Warta, ING Towarzystwo Ubezpieczeń na Życie. Składki są różne i zależą przede wszystkim od wysokości sumy ubezpieczenia (im wyższa suma tym wyższa składka), a także wieku dziecka, wieku rodzica, jego zawodu, stanu zdrowia (chodzi o wszystkie przebyte choroby, hospitalizację w ciągu ostatnich lat, przebyte zabiegi medyczne, a nawet przyjmowane leki) itp. Ubezpieczyciele biorą również pod uwagę to, czy rodzic mieszka we własnym mieszkaniu/domu, czy wynajmuje, ile wydaje miesięcznie na utrzymanie gospodarstwa domowego itp. Po przeanalizowaniu tych wszystkich indywidualnych kwestii ubezpieczyciel wylicza składkę – kształtują się one od 120 złotych miesięcznie i sięgają nawet 1000 złotych. Jeśli rodzice mają takie życzenie, mogą wpłacać dodatkowe kwoty w postaci składek doraźnych (np. w Allianz jest to minimum 500 zł). Taki zapis powinien znaleźć się jednak w umowie.

4. Czy za pomocą „posagówki” można inwestować pieniądze?

Polisa posagowa może składać się wyłącznie z części ochronnej, a może również składać się z dwóch części: inwestycyjnej oraz ochronnej. W inwestycyjnej środki są alokowane w ubezpieczeniowe fundusze kapitałowe (UFK), z ochronnej odprowadzana jest część jako zabezpieczenie na wypadek śmierci rodzica. U niektórych ubezpieczycieli można samodzielnie ustalić wysokość zabezpieczenia i na tej podstawie towarzystwo obliczy, jaki procent składki będzie pełnił funkcję ochronną, a jaki będzie inwestowany w fundusze.

Czytaj także: Polisy inwestycyjne – sprawdź, co musisz o nich wiedzieć

5. Co można mieć zamiast polisy posagowej?

Pewną alternatywą dla polisy posagowej może być założenie konta oszczędnościowego i wpłacanie tam dziecku co miesiąc określonej kwoty. Co prawda, w przypadku tragedii dziecko nie otrzyma sumy ubezpieczenia, ale jeśli tragedii nie będzie, to z pewnością dostanie w dniu 18. urodzin czy też podjęcia studiów większą kwotę niż tę, którą by mu wypłacił ubezpieczyciel. Tutaj bowiem nikt nie potrąca części składki na ochronę na wypadek śmierci rodzica.

Polska, Cała Polska
Warta, PZU, Compensa, AXA itp.
Przelew
1-2 dni
1
2 lata
Certyfikat Jakości
Warszawa
T.U
 
 


Liczba wyświetleń strony: 413