Murowanie na piankę
Otrzymaj oferty od specjalistów jak 111 nawet w kilka minut
Chcę otrzymać ofertę

111

161

Murowanie na piankę

Autor: 111, publikacja: 2013-01-04

Od około dwóch lat dostępny jest na rynku nowy produkt Firmy Wienerberger a mianowicie pustak ceramiczny Dryfix. Jest to System murowania pustaków ceramicznych na piankę, a dokładnie klej poliuretanowy.

System Dryfi

Pustaki są kalibrowane tzn. są szlifowane strony montażowe i wszystkie mają jednakowy wymiar, ale tylko na wysokości. Na szerokości pustaki mogą się różnić od siebie nawet do 8mm, oraz mogą nie trzymać konta,
ale nie ma to wpływu na jakość i estetykę wykonywanej ściany (po prostu ceramika ma swoje prawa).


System Dryfi wymaga precyzji (naprawdę dobrej i doświadczonej brygady) oraz specjalistycznego sprzętu (betoniarka, kielnia i poziomica nie wystarczą, ale o sprzęcie później), bez tych rzeczy nie ma co nawet marzyć o dobrym wykonawstwie w tym systemie.


System Dryfi zapewnia śliczną, czystą i równą bezspoinową ścianę. Do systemu trzeba podejść z głową bo jeżeli chcemy ścianę bezspoinową to zasadnym byłoby zrobić nadproża systemowe, stropy systemowe i wieńce systemowe, wtedy mamy ciepłą ścianę bez mostków cieplnych. Bardzo często spotkałem się z sytuacją, że klienci chcieli budować z Dryfixu ale stropy i nadproża i wieńce chcieli mieć wylewane monolityczne, tłumaczyłem im, że niwelują mostki w spoinach ścian a robią wielkie ujścia ciepła w żelbetach. Niestety koszt systemowych stropów, nadproży i wieńców jest większy niż tradycyjnych a inwestorzy bardzo często nie widzą problemu z stratą ciepła przez żelbety.


Przede wszystkim konsekwencja!

Stosujmy system od początku do końca nie oszczędzajmy 5 000 zł na budowie bo to nie jest oszczędność przy inwestycji wartej 500 000 zł., będziemy mieli nie tylko ciepłe ściany ale i cały dom. Jak system to od początku do końca!


Wymagania sprzętowe

System dryfix wymusza na wykonawcy zainwestowanie w nowy precyzyjny sprzęt dzięki któremu na całym budynku będziemy mieli różnice rzędu +/- 2mm (wielkość plamki lasera).


Podstawowy sprzęt potrzebny do pracy:


  1. Niwelator laserowy rotacyjny - koszt około 5 000 zł, nie polecam stosowanie niwelatorów tradycyjnych optycznych, ponieważ oko ludzkie jest zawodne poza tym do laserowego potrzebujemy tylko jednej osoby i jest on znacznie dokładniejszy.
  2. Startery - koszt około 3 000 zł ale bez nich nawet nie myślcie o tej pracy, nie ma szans na równy start bez nich, a od startu wszystko zależy.
  3. Łata 2, 3 i 4 metrowa oraz porządne poziomice- koszt około 500 zł.
  4. Młotki gumowe - koszt ok 30 zł/sztukę.
  5. Pistolety do piany - koszt ok 50 zł/ sztukę polecam Yato (sprawdzone i dobre) nie kupujcie pistoletów po 150 zł bo się nie opłaca, starczają dokładnie na tyle samo co taki za 50 zł. Na całą budowę potrzeba od jednego do dwóch pistoletów na osobę, w zależności jak pracownicy dbają o nie.
  6. Czyściki do pianki, polecam tylko te oryginalne zamienniki nie rozpuszczają piany - koszt około 30 zł/sztukę
  7. Zwykła pianka montażowa (najtańsza) do wypełniania połączeń ciętych pionowych (nie stosujcie kleju poliuretanowego bo wam zabraknie a kosztuje 70 zł za puszkę.
  8. Ławkowce do zwilżania pustaka -koszt ok 50 zł za sztukę.

Producent do każdej palety daje 1 piankę (i to wystarcza). pod warunkiem stosowania zgodnie z zaleceniami producenta.


Klej poliuretanowy jest bardzo mocny i wiąże pustaki już po 45 minutach. Dobrze wykonane połączenie jest nierozrywalne, pęka pustak a spojenie nie.


Podsumowanie

Tak naprawdę system jest prosty, ale bardzo precyzyjny, polecam go tylko dokładnym ekipom. Błąd 2 mm skutkuje schodkowaniem pustaka i spoiny są niewłaściwe, pustaki nie przylegają do siebie i nie ma połączenia (efekt, pęka ściana). Jak pisałem wcześniej start jest najważniejszy. Start przeciętnego domu wykonuje się około 1 do 1,5 dnia, ale później idzie jak burza.


Reasumując polecam ten system w szczególności inwestorom dbającym o precyzję i estetykę pracy.
Opracowano:
Krzysztof Beszterda
BerdA

Inne usługi lub produkty - gdzie szukać?

Poniżej przedstawiamy ranking 839 936 Wykonawców i Dostawców najlepszych w 2021 roku w poszczególnych miastach powiatowych: