Podany adres e-mail nie jest powiązany
z żadnym zapytaniem.
Uścisk dłoni wykonawcy z zleceniodawcą, zwiastujący udaną współpracę.

Kostka kamienna? Owszem, ale łupaną poproszę!

Kostka kamienna? Owszem, ale łupaną poproszę!

author box img

Marcin K.

Zaktualizowano: 17 sierpnia 2021 17.08.2021 Czas lektury: 3min

Ponad 4345 Dostawców Kostki Granitowej blisko Ciebie

Kostka kamienna to temat ostatnio dość popularny. Tylko trzeba sobie zadać pytanie: czy mówimy o kostce ciętej, czy łupanej?

Taras z kostki

Dobry brukarz – posłuż się radą fachowca

Moim zdaniem stosowanie kostki brukowej kamiennej o bokach ciętych na nawierzchnie dla ruchu kołowego jest niecelowe, a wręcz niedopuszczalne. Po pierwsze nie poprawia to trwałości i spójności nawierzchni, a po drugie niepotrzebnie podraża to koszt owej inwestycji.

Moja wiedza o brukarstwie i brukowaniu poparta jest wieloletnią praktyką oraz wiedzą z fachowej literatury branżowej. Aby kostka była mocno i stabilnie osadzona w nawierzchni, spoiny między kostkami uzupełnia się posypką mineralną z kruszywa frakcji 0-5 mm. Żeby spoina dobrze trzymała, powierzchnia boczna kostki powinna być porowata, nierówna. Tylko taka powierzchnia gwarantuje dobre zaklinowanie się kostki po zasypaniu jej zasypką. Taką powierzchnią jest naturalny przełom kamienia, który otrzymuje się przez łupanie.

Kostka o ciętych bokach

W ostatnich latach wszedł na rynek nowy produkt, który zyskuje ogromną popularność – jak dla mnie bezzasadną – kostka o bokach ciętych. Jest to kostka uzyskiwana poprzez rozcinanie płyt kamiennych piłami o tarczach diamentowych. Z tego powodu jej powierzchnie, łącznie z bocznymi, są gładkie. Taka powierzchnia nie ma przyczepności z zasypką wypełniającą spoinę. Kostki nie są zaklinowane i w związku z tym pod wpływem kół pojazdów mechanicznych mogą się obluzować.

Brukowanie nawierzchni kostką o bokach ciętych jest dla brukarza trudniejsze niż kostką o bokach łupanych. Wynika to z faktu, iż kostka kamienna cięta nie posiada występów dystansowych, które występują naturalnie w kostce kamiennej łupanej, powstałe samoistnie podczas łupania (dobrze wykonana kostka może mieć wybrzuszenia nie większe od 1 cm). Brak dystansów jest o tyle ważny, że podczas ręcznego lub mechanicznego dobijania kostek może wystąpić przesunięcie względem siebie, zmieniając szerokość spoin czy zaburzając wcześniej ułożony wzór lub rząd.

W przypadku kostki łupanej brukarz tak dobiera kostki, by stykały się, a wybrzuszenia na bokach kostki tworzyły na górnych krawędziach kostki spoinę szerokości 1-2 cm. Ułożona w ten sposób kostka nie będzie się przemieszczać podczas zagęszczania i będzie mocno zaklinowana. To gwarantuje nam trwałość nawet wtedy, gdy będą się poruszać po takiej nawierzchni pojazdy mechaniczne.

Kostka kamienna cięta swoją regularnością cieszy oko, ale ze względów wyżej wymienionych nadaje się tylko do wykonywania nawierzchni, po których odbywa się tylko ruch pieszy. Doskonale nadają się do tego tarasy, alejki, place wyłączone z ruchu kołowego.

Czytaj też: Jak zrobić taras z kostki brukowej?

Układanie kostki ciętej i łupanej – zwróć uwagę na cenę

Kolejnym argumentem pokazującym wyższość kostki łupanej od kostki kamiennej ciętej jest cena. Koszt wykonania nawierzchni z kostki ciętej jest znacznie wyższy od kosztu wykonania nawierzchni z kostki łupanej. Produkcja kostki o bokach ciętych jest około o 30% droższa, przez co znacznie i niepotrzebnie podnosi koszt inwestycji. Za zaoszczędzone pieniądze na tym etapie można by wyłożyć większą powierzchnię.

Czytaj też: Układanie kostki brukowej – cena kompleksowej usługi brukarskiej

Dodano: 9 kwietnia 2013 Zaktualizowano: 17 sierpnia 2021

Jak oceniasz ten poradnik?

Dziękujemy za Twoją opinię!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści

Co moglibyśmy poprawić lub dodać?
Jak działa Oferteo?
Odpowiedz na kilka pytań

Powiedz nam czego potrzebujesz, abyśmy dostarczyli Ci właściwe oferty

Otrzymaj oferty

Poznaj dopasowane oferty specjalistów z Twojej okolicy

Wybierz najlepszą

Porównaj oferty i zadawaj pytania, bezpłatnie i niezobowiązująco