Podany adres e-mail nie jest powiązany
z żadnym zapytaniem.
Elektryk montujący licznik energii do fotowoltaiki

Jak odczytać licznik dwukierunkowy i jak on działa?

Jak odczytać licznik dwukierunkowy i jak on działa?

Licznik dwukierunkowy jest niezbędnym elementem każdej instalacji z systemem fotowoltaicznym. Z jednej strony zlicza ilość energii wyprodukowanej za pomocą fotowoltaiki, a z drugiej określa, ile tej energii zostało oddane do sieci. Ale jak dokładnie działa? Czy może oszukiwać? Kiedy powinieneś wymienić licznik jednokierunkowy na dwukierunkowy? Te i wiele innych pytań zostaną omówione w naszym poradniku!

author box img

Szymon Machniewski

Opublikowano: 17 maja 2024 17.05.2024 Czas lektury: 6min

Z poradnika dowiesz się

Ponad 25430 Sprzedawców Fotowoltaiki blisko Ciebie

Co to jest licznik dwukierunkowy?

To niezbędne urządzenie każdej instalacji fotowoltaicznej. Jego głównym zadaniem jest zliczanie ilości prądu pobranego z sieci energetycznej oraz tego, który przekazany jest do niej z paneli słonecznych. Każdy prosument w swojej instalacji PV musi mieć zainstalowany taki licznik jeszcze przed jej uruchomieniem. Za montaż odpowiada zakład energetyczny.

Ciekawostka:
Liczniki starszej generacji działały zupełnie inaczej niż te najnowsze, inteligentne, które nie wymagają wizyty inkasenta. Zakład energetyczny może dzięki nowoczesnym rozwiązaniom na odległość sprawdzić aktualne zużycie energii i również zdalnie przesłać dane do dostawcy prądu.

Nie trać czasu na samodzielne szukanie – skorzystaj z Oferteo i znajdź fachowców w Twojej okolicy już teraz! Dzięki nam porównujesz, więc wybierasz najlepiej.

Fotowoltaika - gdzie kupić?

Poniżej przedstawiamy ranking 25 430 Sprzedawców Fotowoltaiki najlepszych w 2024 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

Jak działa licznik dwukierunkowy?

Zasada działania tego urządzenia jest dwutorowa:

  1. Z jednej strony ma za zadanie wskazywać, ile energii elektrycznej zużywasz jako odbiorca prądu i pozwala Ci rozliczyć się z zakładem energetycznym.
  2. Z drugiej strony wskazania pozwalają na oszacowanie, ile prądu z odnawialnych źródeł energii przekazywane jest do sieci.

Dzięki temu jako prosument możesz rozliczać się z zakładem energetycznym na zasadach, jakie wskazane są w ustawie o OZE.

Kto zakłada licznik dwukierunkowy?

Za założenie odpowiedzialny jest zakład energetyczny, z którym zawierasz umowę jako prosument. Najczęściej jest to operator systemu dystrybucyjnego, np. przedsiębiorstwo energetyczne, takie jak: Tauron, Energa, Enea czy PGE.

Uwaga!
Przepisy nakazują prosumentom poinformowanie operatora systemu dystrybucyjnego o terminie przyłączenia mikroinstalacji fotowoltaicznej na 30 dni przed planowanym jej przyłączeniem. Dopiero wtedy operator wysyła pracownika na montaż licznika dwukierunkowego.

Jeśli zastanawiasz się nad instalacją fotowoltaiczną, odpowiednich fachowców od fotowoltaiki w Warszawie lub fotowoltaiki w Krakowie i w innych miastach znajdziesz na Oferteo.

Zamierzasz dopiero zorientować się w kosztach? Koniecznie zajrzyj: Ile kosztuje instalacja fotowoltaiczna?

Jak odczytać licznik dwukierunkowy?

mężczyzna odczytujący wskazania licznika prądu

Wszystkie oznaczenia muszą być zgodne z kodami OBIS, które są ustandaryzowane i powszechnie przyjmowane. Wykorzystywane są następujące kody:

  • kod 0.0.3 – oznacza nazwę licznika,
  • kod 0.1.0 – licznik okresów rozliczeniowych,
  • kod 0.1.2 – data i czas okresu rozliczeniowego,
  • kod 1.8.0 lub 1.8.0.0 – wielkość całkowitego zużycia energii, czyli ilość kWh energii pobranej z sieci lub suma zużycia energii elektrycznej we wszystkich strefach,
  • kod 2.8.0 lub 2.8.0.0 – całkowita ilość energii elektrycznej przekazanej do sieci energetycznej liczona od chwili montażu licznika i jego uruchomienia,
  • kod 0.2.2 – nazwa aktywnej taryfy rozliczeniowej bądź też oznaczenie kodowe taryfy wykorzystywane u operatora,
  • kod 0.9.1 – aktualny czas na liczniku,
  • kod 0.9.2 – aktualna data.

Jeśli korzystasz z taryfy G12 lub G12w, możesz spotkać się z dodatkowymi oznaczeniami:

  • kod 1.8.1 – pobór prądu w strefie I,
  • kod 1.8.2 – pobór prądu w strefie II,
  • kod 1.8.3 – pobór prądu w strefie III.

Dla taryf wielostrefowych mogą być stosowane następujące kody:

  • kod 2.8.1 – ilość energii oddanej w strefie I,
  • kod 2.8.2 – ilość energii oddanej w strefie II,
  • kod 2.8.3 – ilość energii oddanej w strefie III.
Jak czytać licznik dwukierunkowy w praktyce?
Odczyt powinien uwzględniać to, że urządzenie pokazuje całą energię pobraną i wprowadzoną od początku jego działania. Dlatego w celu określenia, ile energii eksportowałeś czy pobrałeś w danym czasie, musisz znać też wartość z określonego momentu w przeszłości.

Kiedy wymienić licznik na dwukierunkowy w systemie fotowoltaicznym?

Rozpoczęcie działania instalacji fotowoltaicznej bez licznika dwukierunkowego jest niezgodne z prawem. Jeśli uruchomisz panele PV przy liczniku jednokierunkowym, to energia wytwarzana ze słońca i przekazywana do sieci będzie zliczana przez taki licznik jako pobrana, a Ty zapłacisz za to wysokie rachunki.

Jeśli zainstalowałeś już panele fotowoltaiczne, zgłoś się do zakładu energetycznego. Operator sieci dystrybucyjnej jest odpowiedzialny za wymianę licznika – z jednokierunkowego na dwukierunkowy. Aby to zrobić, wyślij odpowiedni wniosek z potrzebnymi załącznikami dotyczącymi Twojej instalacji fotowoltaicznej.

Jak montuje się licznik dwukierunkowy w instalacji fotowoltaicznej?

Montaż leży po stronie zakładu energetycznego i odbywa się podczas przyłączania instalacji fotowoltaicznej do sieci. Najpierw demontuje się licznik jednokierunkowy, a w jego miejsce instaluje się dwukierunkowy.

Czy licznik dwukierunkowy może oszukiwać? Jak sprawdzić, czy działa poprawnie?

Możesz to sprawdzić, obserwując, jak zachowuje się w konkretnych sytuacjach:

Licznik dwukierunkowy pokazuje mniejszą ilość wysłanych kWh niż falownik

Taka sytuacja jest pożądana, ponieważ świadczy to o autokonsumpcji wyprodukowanego ze słońca prądu. Jeśli licznik wskazuje 30% mniej niż falownik, należy to interpretować w ten sposób, że masz 30-procentową autokonsumpcję. Licznik pokazuje mniejszą produkcję niż inwerter, ponieważ nie zlicza energii odnawialnej zużytej przez urządzenia domowe od razu.

Licznik dwukierunkowy pokazuje 50% mniej niż falownik

W takim przypadku warto sprawdzić, czy rzeczywiście zużywasz połowę produkowanej energii ze słońca, np. dzięki zoptymalizowaniu zużycia energii, albo też falownik został błędnie skonfigurowany lub zakład energetyki odwrotnie podpiął fazy w liczniku.

Licznik dwukierunkowy pokazuje 80% mniej niż falownik

W takiej sytuacji, o ile nie masz magazynu energii, to coś jest nie tak. Zgłoś się wówczas do zakładu energetycznego lub elektryka.

Licznik dwukierunkowy pokazuje właściwie tyle samo co falownik

Oznacza to, że niemal wszystko, co produkujesz w instalacji PV, oddajesz do sieci. Nie powinno tak być, bo wtedy nie ma autokonsumpcji.

Ważne:
Licznik energii do fotowoltaiki, czyli opisywany licznik dwukierunkowy, działa w dwóch kierunkach – bada ilość prądu pobranego przez Ciebie z sieci i uwzględnia przekazywane nadwyżki. Różnica w odczycie licznika i falownika to autokonsumpcja wyprodukowanej energii ze źródeł odnawialnych.

Podsumowanie

Licznik dwukierunkowy to kluczowy element każdej instalacji fotowoltaicznej, który pozwala na zliczanie ilości energii wyprodukowanej przez panele PV oraz ilości energii oddanej do sieci. Jego prawidłowe działanie jest niezbędne do skutecznego i efektywnego korzystania z energii słonecznej. Dzięki niemu, jako prosument, możesz rozliczać się z zakładem energetycznym na korzystnych dla Ciebie warunkach. Pamiętaj, że za montaż odpowiada zakład energetyczny, z którym zawierasz umowę.

Gotowy na wycenę swojego projektu? Kliknij w Zapytaj o ofertę. Odpowiedz na kilka pytań, porównaj opinie i wybierz fachowca, którego chcesz.

Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące licznika dwukierunkowego

Jak oceniasz ten poradnik?

Dziękujemy za Twoją opinię!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści

Co moglibyśmy poprawić lub dodać?
Jak działa Oferteo?
Odpowiedz na kilka pytań

Powiedz nam czego potrzebujesz, abyśmy dostarczyli Ci właściwe oferty

Otrzymaj oferty

Poznaj dopasowane oferty specjalistów z Twojej okolicy

Wybierz najlepszą

Porównaj oferty i zadawaj pytania, bezpłatnie i niezobowiązująco